Żuraw wojskowy Grove GMK4060HC Cz.2

Żuraw wojskowy Grove GMK4060HC stanowi de facto następcę żurawia Terex-Demag MAC 50 i został wprowadzony na rynek w 2018 roku. W 2019 roku firma Manitowoc wygrała kontrakt o wartości 28,2 mln dolarów na dostawę 40 sztuk takich żurawi terenowych dla armii amerykańskiej.

Żuraw może być wyposażony w 2-osobowe krótkie, dzienne, kabiny standardowe bądź integralnie opancerzone. Opancerzone kabiny wprowadzono na wniosek wojska i wchodzą one skład kompletacji bazowej. Kabiny te zapewniają ochronę przed ostrzałem z broni ręcznej, odłamkami pocisków artyleryjskich i wybuchami. Mają pancerne szyby o zredukowanej powierzchni, płaskie powierzchnie zewnętrzne, bez zbędnych przetłoczeń oraz drzwi zawieszone na trzech solidnych zawiasach. Są również zaopatrzone w system ochrony ABC. Kolejny ich kluczowy wyznacznik to mocne wysunięcie do przodu i zamocowanie wysoko, ponad osiami. W rezultacie do wnętrza prowadzą cztery stopnie wejściowe – w tym najniższy uchylny. Ponadto przednia dolna partia została mocno ścięta, by podnieść kąt natarcia i tym samym dzielność terenową – mobilność taktyczną żurawia. Wskutek tego długość stopni znacznie rośnie – od krótkiego najniższego do niezwykle długiego umieszczonego pod drzwiami.

REKLAMA

Do napędu służy silnik Diesla o mocy około 450-500 KM. Podwozie ma konfigurację napędu 8x6. Na wszystkich kołach założono pojedyncze szerokie opony z bieżnikiem terenowym.

Podstawowe masy, wymiary i inne kluczowe parametry prezentują się następująco: masa z pełnym wyposażeniem – około 55000 kg, długość ~ 12 m szerokość ~ 2,7 m, wysokość ~ 3,7 m, długość wysięgnika – ramion wysuwanych teleskopowo - do 33 m, maksymalna prędkość na drodze – 85 km/h, zasięg – około 800-1 000 km, zdolność pokonywania wzniesień 60%, maksymalne nachylenie boczne – do 20%, maksymalna wysokość przeszkody pionowej – stopnia pionowego ~ 0,6 m, maksymalna szerokość rowu/okopu 1,8 ~ 2 m. Do tego – jak wskazano – następną korzyścią dla wojska pozostaje zdolność: do brodzenia – przejazdu przez wodę/przeszkodę wodną o głębokości do 48 cali/1200 mm oraz do pracy w trudnych warunkach. Żuraw ten jest też wystarczająco lekki, aby mógł być przerzucany drogą powietrzną przez wojskowy samolot transportowy C-17 Globemaster III lub C-5M Super Galaxy. Może również również transportowy pociągami i drogami za pomocą samochodowych zestawów niskopodwoziowych.
Dostawa do US Army rozpoczęły się w 2020 roku, a mają się zakończyć do 2025 roku. Co ciekawe, US Army zamówiła także żuraw Grove GMK4100B, będący amerykańską wersją GMK4080-1. Będzie to standardowy żuraw komercyjny z wojskowym malowaniem i innymi minimalnymi modyfikacjami dostosowującymi go do potrzeb armii amerykańskiej. Darryl Mellott, dyrektor marketingu w Manitowoc, powiedział „To wielki zaszczyt móc dostarczyć żurawie Grove dla armii amerykańskiej. Nasz pierwszy kontrakt został podpisany w 2015 roku i cieszymy się widząc, że nasze żurawie doskonale sobie radzą i służą potrzebom Armii. Zaprojektowaliśmy i wyprodukowaliśmy żuraw GMK4060HC specjalnie pod kątem specyfiki pracy Armii, który doskonale sprawdza się w operacjach pomostowych i wsparcia na całym świecie (...) Są to bardzo uniwersalne żurawie, ale do szerokiej gamy zastosowań, które umożliwią armii wykonanie zadań

REKLAMA