e-ciężarówka już w produkcji seryjnej: rozpoczęcie produkcji akumulatorowo-elektrycznego eActrosa w fabryce Mercedes-Benz Wörth Cz.2

7 października 2021 roku pierwszy seryjnie produkowany eActros zjechał z linii produkcyjnej w nowym wydziale Future Truck Center fabryki Mercedes-Benz w Wörth. Nową linię montażową wspólnie otworzyli Daniela Schmitt, Minister Gospodarki i Transportu w Nadrenii-Palatynacie oraz Karin Rådström, Członek Zarządu Daimler Truck AG odpowiedzialna za Mercedes-Benz Trucks.

e Actros Producent

Zakład w Wörth: centrum ciężarówek lokalnie neutralnych pod względem emisji CO2 w sieci produkcyjnej Mercedes-Benz Trucks

Na początek eActros, potem kolejne modele: w połowie lipca 2021 roku zarząd i rada zakładowa uzgodniły przyszły wygląd docelowy fabryki Mercedes-Benz w Wörth, obejmujący zrównoważoną seryjną produkcję w niej ciężarówek z napędem akumulatorowym i wodorowymi ogniwami paliwowymi oraz – w ramach tej transformacji – dalszy rozwój i wzrost kwalifikacji siły roboczej, uzupełniony przez nadal trwającą ekspansję cyfryzacji na miejscu. Daimler Truck jest zatem wyraźnie zaangażowany w lokalizację w Wörth, która w perspektywie długoterminowej będzie odgrywać ważną rolę w tej firmie z myślą o transformacji w kierunku transportu neutralnego pod względem emisji CO2.

REKLAMA

Decydując się na produkcję bezemisyjnych ciężarówek w Wörth, podmiot zapewnia długoterminowe wykorzystanie mocy wytwórczych zakładu i stabilne zatrudnienie w tej lokalizacji. Dr Andreas Bachhofer, kierownik zakładu i produkcji w Wörth, stwierdza „W nadchodzących latach nasza wysoce elastyczna produkcja zapewnia w zakładzie Mercedes-Benz w Wörth wydajny montaż ciężarówek zarówno konwencjonalnych, jak i lokalnie neutralnych pod względem emisji CO2 – a tym samym konkurencyjność całej lokalizacji. Wörth staje się centrum transportu przyszłości w sieci produkcyjnej samochodów ciężarowych Mercedes-Benz. Łączymy nasze technologiczne know-how z w pełni elastyczną i wydajną produkcją, a wszystko to w neutralnej pod względem emisji CO2, cyfrowej fabryce z odpowiednią logistyką i infrastrukturą".

Zielona fabryka: produkcja również będzie neutralna pod względem emisji CO2

Oprócz wyrobów, od 2022 roku cały zakład w Wörth, w tym produkcja, będzie neutralny pod względem emisji CO2, podobnie jak wszystkie inne europejskie fabryki Daimler Truck. Unikatowa koncepcja zielonej energii w Daimler, umożliwiająca m.in. zakup energii z odnawialnych źródeł bez emisji CO2, będzie podstawą produkcji neutralnej pod względem emisji CO2. W ramach tego od 2022 roku zakład będzie pozyskiwał energię elektryczną z farm wiatrowych i fotowoltaicznych oraz elektrowni wodnych.

Na drodze do stania się zieloną fabryką

Zakład Mercedes-Benz w Wörth ma również działać długoterminowo bez emisji CO2 poprzez sukcesywne tworzenie w ciągu najbliższych kilku lat całkowicie odnawialnego systemu energetycznego. Ważną rolę odgrywa tu jeszcze ciągła poprawa efektywności energetycznej w tym zakładzie. Jeden przykład: w dłuższej perspektywie centralny absorpcyjny system chłodzenia zastąpi setki zdecentralizowanych jednostek klimatyzacyjnych na miejscu, do zasilania klimatyzacji wykorzystując istniejące ciepło zamiast energii elektrycznej. Istniejące budynki i infrastruktura są również gruntownie odnawiane pod kątem efektywności energetycznej, a w produkcji wykorzystuje się nowe, bardziej przyjazne dla klimatu technologie, takie jak proces „Eco Paint” w lakierni.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA