Cechy praktyczne

Citroëna C4 Cactusa wśród konkurentów wyróżnia przede wszystkim design, a przynajmniej tak wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka. Awangardowa stylizacja, nietypowe kształty i modne dodatki sprawiają, że kierowcy gotowi są wybrać ten model choćby ze względów estetycznych, ale to niejedyne zalety tego odświeżonego auta kompaktowego – model ten jest zaskakująco przestronny, ma wygodne fotele, wiele sprytnych rozwiązań i pojemnych schowków, nowoczesne rozwiązania techniczne, a także oszczędnie silniki i elektroniczne systemy bezpieczeństwa. Słowem – w Citroënie C4 Cactus kierowcy niczego nie brakuje.

Cechy praktyczne

Kompaktowe wymiary

Długość 4,17 metra, szerokość 1,71 metra i wysokość 1,48 metra sprawiają, że samochód jest bardzo kompaktowy, co oznacza, że łatwo nim zaparkować i manewrować wąskimi uliczkami miast. W tym temacie kierowców zainteresuje także fakt, że C4 Cactus ma bardzo dużą powierzchnię przeszkloną (1/3 powierzchni bocznej), więc zapewnia więcej niż dobrą widoczność w każdym kierunku. Mimo rozmiarów plasujących auto pomiędzy zgrabnymi autami miejskimi, a dużymi kompaktami, Citroën C4 Cactus zapewnia porównywalną ilość miejsca we wnętrzu z tymi drugimi. W porównaniu do modelu sprzed faceliftingu odświeżony Cactus jest niższy – więc zapewnia lepsze właściwości aerodynamiczne i stabilność podczas jazdy – a także ma krótsze zwisy, co w dużym stopniu wpływa na poprawę manewrowania i parkowania.

Kompaktowe wymiary

Ogromne wnętrze

Jak Citroën opisuje wnętrze nowej odsłony C4 Cactusa? Hasłem – „poczujesz się jak w domu”. I na takie uczucie nie wpłynie tylko design, ergonomiczne umieszczenie przycisków i ekranów czy przyjemne w dotyku materiały, ale przede wszystkim ogromna przestrzeń. Jak zostało wspomniane samochód ma mniejszą długość od typowych aut kompaktowych, ale podobny – a często nawet większy – rozstaw osi wynoszący 2,6 metra. A to właśnie rozstawienie kół przednich i tylnych definiuje ilość miejsca dla pasażerów. W dodatku specjalnie cofnięta deska rozdzielcza oraz wgłębienia w oparciach foteli pozwoliły wygenerować znacznie więcej miejsca na kolana dla pasażerów z przodu i z tyłu. Co ciekawe Cactus ma teraz także szerszą kabinę, bo inaczej zaprojektowano panele drzwiowe, co pozwoliło wygenerować więcej miejsca dla pasażerów na wysokości ramion.

Ogromne wnętrze
Pojemny bagażnik

Pojemny bagażnik

Nie można rzecz jasna powiedzieć o wnętrzu, że jest przestronne, jeżeli samochód ma mikroskopijny bagażnik – kufer musi pomieścić wszystko czego dusza zapragnie! Ten w odświeżonym Citroënie C4 Cactusie taki właśnie jest, bo ma bardzo przyzwoitą pojemność 358 litrów, a to sprawia, że cała rodzina bez problemu spakuje się na wakacje. Do maksimum wykorzystano tutaj konstrukcję samochodu i podłogę bagażnika zamontowano tak nisko jak to tylko możliwe – dzięki temu układana w kufrze piramida z toreb na pewno nie wypadnie. W dodatku przestrzeń bagażowa ma regularne kształty, których nie zaburzają nadkola. Jeżeli jednak potrzebujesz chwilowo przewieść więcej bagażu lub dłuższe przedmioty wystarczy złożyć oparcia kanapy – te składają się w proporcji 1/3 do 2/3 i powiększają bagażnik do imponujących 1170 litrów!

Miejsce na wszystko

Citroën C4 Cactus to jeden z tych samochodów, w którym z pewnością nie zabraknie schowków, w których można zabezpieczyć przemieszczające się po wnętrzu przedmioty. Największy schowek znajduje się przed oczami pasażera – nazywa się top box, jest do niego bardzo łatwy dostęp (pokrywę otwiera się do góry) i można do niego wrzucić niemal wszystko, bo jest niesłychanie pojemny. Ponadto pod nim, a także pod nawiewami w tunelu środkowym, znajdują się dwie płaskie półki, na których bezpiecznie można odłożyć swoje drobiazgi. Nie zabrakło także uchwytów na kubki – dwa tzw. „cupholdery” przeznaczona na napoje znajdują się tuż za dźwignią zmiany biegów. W okolicy tunelu środkowego są także złącze USB i gniazdo 12V, dzięki czemu wygodnie można podłączyć naszego smartfona do systemu multimedialnego i/lub podładować jego akumulator. Nie zabrakło także głębokich kieszeni w drzwiach – w każdej z czterech kieszeni zmieści się 1,5-litrowa butelka wody! Pasażerowie z tyłu, obok wspomnianego miejsca w drzwiach, mają do dyspozycji także pojemną materiałową kieszeń w oparciach przednich foteli.

Miejsce na wszystko
Sprytne rozwiązania<

Sprytne rozwiązania

O komfortowym korzystaniu z wnętrza samochodu nie świadczą tylko pojemny bagażnik, przydatne schowki czy intuicyjna obsługa przycisków, ale także drobne elementy poprawiające użyteczność auta na co dzień – nie zawsze zwracasz na nie uwagę, ale będziesz poirytowany, gdy ich w aucie nie znajdziesz. Dla przykładu sufitowe lampki wykonano z diod LED, świecą więc bardzo jasnym światłem i nie zużywają wiele energii. Kierowcy docenią także fotochromatyczne lusterko wsteczne, czyli takie, które samo się ściemnia i nie pozwala, aby odbite światło reflektory samochodów jadących za C4 Cactusem oślepiało kierowcę. Przydatne okazują się także elektrycznie regulowane i składane lusterka – składają się po wciśnięciu przycisku lub po zamknięciu auta, tym samym zmniejszając ryzyko ich uszkodzenia np. na parkingu. Ale jednym z najważniejszych „sprytnych” rozwiązań jest bezkluczykowy dostęp do samochodu – dzięki tej funkcji samochód z kilkudziesięciu centymetrów „wyczuwa” kluczyk i wystarczy pociągnąć za klamkę, aby otworzyć drzwi lub wcisnąć przycisk start/stop, aby uruchomić silnik.

Fotel jak w domu

Jedną z najważniejszych nowości w Citroënie C4 Cactus są fotele, które zaprojektowano w ramach programu Citroën Advanced Comfort – w skrócie to prawdopodobnie najwygodniejsze fotele w tej klasie samochodów. W czym tkwi ich sekret? Przede wszystkim są bardzo szerokie i otulają kierowcę bardzo dokładnie, w dodatku nie zwężają się ku górze, więc ich „kwadratowy” kształt pozwala oprzeć wygodnie całe plecy. Drugą, równie istotną rzeczą, jest nowa pianka wypełniająca siedzisko – jest grubsza o 15 mm, bardziej sprężysta, ale ciągle na tyle miękka, aby kierowca poczuł się na siedzisku jak w swoim domowym fotelu. Fotele mają także szeroką regulację, nie tylko w przód i tył oraz w górę i w dół, ale także pozwalają regulować podparcie lędźwiowe, tak ważne podczas dłuższych podróży. Wrażenie miękkiego i przytulnego fotela wzmagają dodatkowo materiały, z których wykonano tapicerkę – to przyjemna w dotyku tkanina lub wysokiej klasy skóra Nappa, a nawet elementy z ekskluzywnej Alcantary!

Fotel jak w domu

Komfort jazdy

Na komfort jazdy fotele mają ogromny wpływ, to jasne. Ale równie ważna jest izolacja akustyczna, czyli wyciszenie kabiny, które w nowej odsłonie Citroëna C4 Cactusa zostało diametralnie poprawione. Efekt, jaki uzyskano to skutek wielotygodniowych prac rzeszy ekspertów, którzy pracowali nad takim rozwiązaniem, które w możliwie jak największym stopniu odizoluje kabinę od hałasów z zewnątrz, bez znaczącego zwiększania masy samochodu oraz kosztów jego zakupu. Zastosowano grubsze szyby – poddano je też hermetyzacji – w każdej szczelinie nadwozia zamontowano uszczelki, przednia szyba jest teraz dźwiękoszczelna, a także wykorzystano znacznie większą ilość materiałów wygłuszających między kabiną, a komorą silnika oraz na podłodze. Dzięki temu hałas silnika, szum opon i owiewającego samochód wiatru nie dostają się nachalnie do wnętrza samochodu. Niby drobiazg, ale od teraz dzięki temu każda podróż autostradą, czyli podczas jazdy z wyższymi prędkościami, będzie znacznie przyjemniejsza.

Komfort jazdy

Poznaj C4 Cactusa w materiałach wideo