POKAŻ WIĘCEJ

SAMOCHODY ELEKTRYCZNE

Auta zasilane prądem to bez dwóch zdań przyszłość motoryzacji. W tym dziale znajdziecie najnowsze informacje, raporty, analizy oraz testy ze świata elektromobilności.

Poza samochodami czysto elektrycznymi opisujemy tu również hybrydy plug-in, które stanowią cenny pomost w silnikowej transformacji i również mogą poruszać się z użyciem wyłącznie energii elektrycznej.  

Auta zasilane prądem coraz dynamiczniej wchodzą na rynek i to pomimo faktu, że wciąż mają dość istotne dla użytkownika ograniczenia. Są stosunkowo drogie, dysponują ograniczonym zasięgiem i wymagają długiego czasu na ładowanie akumulatorów. Z tych powodów dziś nie są w stanie na wszystkich polach eksploatacji zastąpić samochody z silnikami spalinowymi. Świetnie natomiast odnajdują się w roli drugiego auta w rodzinie, które porusza się głównie w mieście. Pomimo swoich ograniczeń samochody elektryczne to bez dwóch zdań przyszłość motoryzacji.

Samochody elektryczne – przyszłość elektromobilności

W kwestii rozwoju rynku samochodów elektrycznych wiele zależy od przepisów i związanych z nimi benefitów dla właścicieli tego typ aut. Jeśli regulator nie wprowadzi drastycznych ograniczeń wykluczających samochody spalinowe nie należy się spodziewać, że te zostaną w najbliższej przyszłości całkowicie wyparte z rynku. Prognozy przewidują, że ciągu najbliższych 5 lat samochody elektryczne będą stanowić ponad 10 proc. rynku samochodów osobowych. 

Samochody elektryczne – systematyczny rozwój

Auta w elektryczne z największymi bateriami mogą pokonać dziś w realnym ruchu ok. 500 km. W najbliższych latach zasięg samochodów elektrycznych będzie rósł, ale na razie na horyzoncie nie widać przełomu w tej dziedzinie. Powoli rozwija się również infrastruktura. Eksperci twierdzą, że najczęstszym, bo najpewniejszym miejscem ładowania samochodów elektrycznych, będzie własna posesja, a nie publiczne staje ładowania. Obecnie czas ładowania akumulatorów skrócił się nawet do kilkudziesięciu minut, ale szybkie ładowarki na prąd stały wymagają rozwoju sieci elektrycznej.        

Do naszej sekcji „samochody elektryczne” zaliczamy również hybrydy typu plug-in, ponieważ można nimi pokonywać dystans dzienny z użyciem wyłącznie napędu elektrycznego. Obecnie hybrydy z możliwością ładowania z gniazdka pokonują w realnym ruchu ok. 50 km na samym prądzie, ale producenci obiecują, że w najbliższych latach ten dystans będzie rósł. Eksperci wieszczą hybrydom plug-in świetlaną przyszłość ponieważ z jednej strony można nimi codziennie dojeżdżać do pracy używając wyłącznie energii elektrycznej, ale jednocześnie zachowują niezależność samochodów spalinowych. Wadą tego typu samochodów jest zwiększona masa. Jeśli podróżujemy wyłącznie z wykorzystaniem prądu musimy ze sobą wozić bezużyteczny w tym momencie napęd spalinowy, co zwiększa zużycie energii. 

Samochody elektryczne – podział rynku 

Obecnie leaderem na rynku samochodów elektrycznych jest Tesla, która wyprzedziła o kilka lat całą konkurencję, ale ofensywę w tym zakresie zapowiada koncern Volkswagena. Niektóre marki mocniej stawiają na elektromobilność inne wolniej przechodzą transformację, ale obecnie bez modeli elektrycznych w gamie nie jest możliwe zmieszczenie się przez producentów w limitach emisji CO2.   

W Europie najwięcej samochodów elektrycznych sprzedaje się w Niemczech, za którymi plasują się   Wielka Brytania, Norwegia, Holandia i Francja. W Europie Środkowo-Wschodniej prym wiodą Węgry, przed Rumunią i Polską.

SAMOCHODY ELEKTRYCZNE

Sprawdź oferty samochodów elektrycznych dostępnych na polskim rynku:

Samochody elektryczne - osobowe

Samochody elektryczne - dostawcze