REKLAMA

Karyntia – chwila spokoju

Piękne jeziora, zielone łąki pachnące ziołami, świeże powietrze i nietknięta przyroda – to tylko kilka z wielu powodów, dla których pokochasz południe Austrii.

2017-07-29
Austria, Karyntia Franz Gerdl
fot. Franz Gerdl

Jeziora Wörthersee, MillstätterSee, OssiacherSee, KlopeinerSee, Weissensee i wiele mniejszych jezior –  to najlepsza wizytówka Karyntii latem. Temperatura wody często sięga tu aż 28°C, a klimat jest bardziej południowy niż alpejski.

W otoczeniu jezior czeka tu na gości różnorodny program aktywności. Szczególnym powodzeniem cieszą się tzw. „SlowTrails”, czyli krótkie szlaki wędrówkowe  nad jeziorami i na umiarkowanej wysokości. Piesze wyprawy są możliwe w Karyntii na wielu wysokościach. 750-kilometrowa trasa „Alpe-Adria-Trail” prowadzi od szczytu Großglockner (3798 m n.p.m.) w Parku Narodowym Wysokie Taury poprzez łagodne stoki biosferycznego parku Nockberge, wzdłuż jezior, przez pasmo górskie Karawanki, Słowenię aż do włoskiego wybrzeża Adriatyku. 

Austria, Karyntia Heiko Mandl
fot. Heiko Mandl

Karyntię można łatwo zwiedzić również na rowerze – poprzez liczącą 366 kilometrów trasę Drauradweg (R1) lub też okrążając jeziora na rowerze trekkingowym bądź elektrycznym. Wymagające trasy kolarstwa górskiego i wiele nowych tras trialowych, jak najdłuższy na świecie szlak flowtrail na górze Petzen, wywołają u każdego miłośnika kolarstwa szybsze bicie serca.

Austria, Karyntia Johannes Puch
fot. Johannes Puch

Południe Austrii zaskoczy Cię też kulinarnie. Karyntia  słynie z różnorodnej kuchni, pełnej włoskich i słoweńskich wpływów. Używa się tu przede wszystkim świeżych składników pochodzących z okolicy, ale też tradycyjnych przepisów, którym nadaje się dziś zupełnie nowy charakter. W 2016 r. Karyntia została jako pierwsza na świecie wyróżniona tytułem Slow Food Travel Destination. Wybierz się w podróż do producentów tradycyjnej żywności – by poznać ich kunszt i posiąść przekazywaną z pokolenia na pokolenie wiedzę. By piec chleby, wytwarzać sery, warzyć piwo, obserwować życie pasieki i powstawanie fantastycznych specjałów kuchni regionalnej. 

Austria, Karyntia Gernot Gleiss
fot. Gernot Gleiss

Szykując się na urlop w Karyntii pomyśl o Karcie Gościa (Kärnten Card) . To dokument upoważniający do darmowego korzystania z ponad 100 atrakcji Karyntii. Ponadto uprawnia do zniżek w 60 obiektach partnerskich. Kartę Kärnten Card nabyć można w autoryzowanych punktach, w tym m.in. w lokalnych biurach informacji turystycznej lub bezpośrednio w kasach największych atrakcji regionu. W niektórych hotelach i pensjonatach karta dostępna jest bezpłatnie przy dłuższym pobycie.

Więcej na temat tego południowego regionu Austrii przeczytasz na www.austria.info