REKLAMA

Karyntia – lato na rowerze

Od spokojnych, malowniczych tras rowerowych dla całej rodziny aż po supertrasy MTB – w Karyntii każdy fan dwóch kółek znajdzie coś dla siebie.

2017-07-29
Austria, Karyntia Heiko Mandl
fot. Heiko Mandl

Jedną z najbardziej znanych tras rowerowych jest 366-kilometrowa trasa Drauradweg. Zaczyna się w Toblach/Dobbiaco we włoskim Tyrolu Południowym i wzdłuż rzeki Drau zmierza do Marburgu/Mariboru w Słowenii, jednak jej główna część znajduje się w austriackiej Karyntii. Ścieżka, którą najlepiej pokonać w sześciu etapach, jest prowadzi głównie przez płaskie tereny, tak aby rowerzyści mogli skupić się na niesamowitych krajobrazach, a nie walczyć ze stromymi podjazdami. Wzdłuż trasy biegnie linia kolejowa, więc jeśli któryś odcinek wyda Ci się mniej atrakcyjny, będziesz mógł pokonać go pociągiem. Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych etapów i ofert, m.in. skierowanych specjalnie do rodzin, otrzymać można pod adresem www.drauradweg.com/en.aspx/Home/Index/08.08.2017/to/08.08.2018.

Austria, Karyntia Franz Gerdl
fot. Franz Gerdl

Szlak Via Carinzia to 162 kilometry jazdy wśród atrakcji kulturalnych i historycznych, podzielonych na pięć dziennych etapów. Szlak prowadzi z idyllicznej doliny Rosental w imponującym masywie górskim Karawanki do jeziora Klopeiner See, a następnie pagórkowatej doliny Lavanttal. Po drodze na wizytę zaprasza wiele atrakcji, takich jak np. muzeum Carnica Bienen-Erlebnis-Museum albo klasztor benedyktyński św. Pawła.

Jeśli wybierzesz się na szlak Kunstradweg w Bleiburgu  będziesz mógł połączyć wycieczkę rowerową z wizytą w muzeum Werner Berg. Oprócz wizyty w muzeum na listę ciekawych punktów tej trasy trzeba wpisać stare kościoły, pomniki kultury i muzeum Liaunig w Neuhaus. 

Austria, Karyntia Franz Gerdl
fot. Franz Gerdl

Na szlaku Gailtal-Radweg biegnącym od Kötschach-Mauthen do Villach na najlepiej położonych ścieżkach rowerowych o łącznej długości 95 kilometrów poczujesz atmosferę Alp Gailtalskich i Karnickich. Po drodze zaplanuj odświeżającą kąpiel w położonym obok ścieżki jeziorze Pressegger See.

W regionie Parku Narodowego Wysokie Taury znajduje się szlak Glockner-Radweg. Jadąc nim odwiedzisz niesamowite miejsca, takie jak wodospad Jungfernsprung, który spada swobodnie przez kilkaset metrów przez stopień skalny do doliny, odwiedzisz też przepiękne doliny alpejskie otoczone przez imponujące szczyty trzytysięczników. 

Austria, Karyntia Tine Steinthaler
fot. Tine Steinthaler

Koniecznie spróbuj też europejskiej trasy rowerowej roku 2015 –  Alpe-Adria-Radweg. Trasa ma długość 410 kilometrów i w ciągu tygodnia można nią przejechać od Salzburga przez park narodowy Wysokie Taury na słonecznym południu do Karyntii aż do Włoch Odcinek przebiegający przez Karyntię  jest szczególnie atrakcyjny, ponieważ prowadzi przez potężne góry i doliny z ciepłymi jeziorami Millstätter See, Ossiacher See, Faaker See, o temperaturze do 28 stopni. Im dalej na południe, tym delikatniejszy i łagodniejszy staje się krajobraz, aż wreszcie można dać wtchnienie zmęczonym stopom w Górnym Adriatyku. Drogę powrotną najwygodniej odbyć pociągiem wyjeżdżającym dwa razy dziennie z Udine. Mapy, aplikacje oraz inne informacje znajdziesz pod adresem: www.alpe-adria-radweg.com.

Austria, Karyntia Franz Gerdl
fot. Franz Gerdl

Pamiętaj, by będąc w Karyntii, zaopatrzyć się w Kärnten Card, która znacznie ułatwi Ci podróżowanie. Odwiedzisz z nią łącznie ponad 100 miejsc, a u ponad 60 partnerów dostaniesz świetne rabaty. Karta ważna jest od 9 kwietnia do 26 października 2017 r. 

Więcej o trasach rowerowych dowiesz się na stronie www.austria.info.