REKLAMA

Klagenfurt – jedno miasto, trzy kultury i południowy styl życia

Leniwy czas nad jeziorem, aktywny wypoczynek na łonie natury, czy atrakcje tętniącego życiem miasta – w Klagenfurcie nad jeziorem Wörthersee wszystkie te przyjemności dostępne są jedna obok drugiej.  

2017-07-29
Austria, Klagenfurt StadtPresse Klagenfurt - Horst
fot. StadtPresse Klagenfurt - Horst

Klagenfurt nad jeziorem Wörthersee zaskoczy Cię swoimi obliczami. To miasto łączy w sobie trzy kultury: w miękkiej, melodycznej wymowie, poczuciu humoru i podejściu do życia mieszkańców znajdziesz wzorce karynckie. W architekturze odnajdziesz kulturę włoską, a słoweńską – na klagenfurckich targach i w miłości do świętowania. Do tego lokalna kuchnia łączy w sobie to, co najlepsze z trzech kultur, tworząc smakowitą alpejsko-adriatycką mieszankę. 

Austria, kla Tourismusregion Klagenfurt - Pixelpoint Multimedia
fot. Pixelpoint Multimedia

Miasto słynie ze znakomicie utrzymanej starówki – już trzykrotnie otrzymało za nią dyplom Europa Nostra. Odwiedziny w tutejszej katedrze, czy w malowniczym dworku z 665 herbami zapamiętasz na długo. Chwilę wytchnienia po zwiedzaniu zapewnią tradycyjne lokale i kawiarnie, a targ Benediktinermarkt zachwyci bogatą ofertą regionalnych smakołyków pochodzących wprost od karynckich producentów, ale również od słoweńskich i włoskich sprzedawców. W każdy czwartek i sobotę między godziną 6.30 a 13.30 zjeżdżają się tu ze swoimi najlepszymi produktami gospodarze i producenci z całej Karyntii, ale również sprzedawcy z włoskiego region Friaul i Słowenii. 

Austria, Klagenfurt Bauer
fot. Bauer

Widok produktów, które rozkładane są wokół pomnika „Steinernen Fischers” to czysta przyjemność dla oczu i zmysłów. Na tutejszych straganach znajdziesz liczne produkty, które nie są powszechnie dostępne w zwykłym supermarkecie, m.in. świeże pieczywo prosto z lokalnej piekarni, produkty mleczne z ekologicznych gospodarstw, domowe kiełbasy i wędliny wytwarzane według rodzinnych receptur i oczywiście świeżo złowione ryby z okolicznych rzek, jezior i morza.

Austria, Klagenfurt Tourismusregion Klagenfurt am W+Ârthersee - Pixelpoint Multimedia
fot. Pixelpoint Multimedia

Klagenfurt słynie również ze znaczących imprez sportowych i kulturalnych. Podczas legendarnych zawodów Ironman Austria walczą ze sobą triatloniści z całego świata. Do pokonania mają jezioro Wörthersee i dystans prowadzący bezpośrednio przez miasto. Miasto jest też gospodarzem największej na świecie młodzieżowej imprezy sportowej United World Games. Zbudowany na jej potrzeby nowoczesny Wörthersee-Stadion to jedna z głównych aren podczas koncertów i zawodów sportowych.

Austria, Klagenfurt K+Ąrnten Werbung-Gerdl
fot. K+Ąrnten Werbung-Gerdl

Kolorowo i magicznie jest latem podczas Międzynarodowego Festiwalu Bodypaintingu. Miasto staje się wtedy jedną wielką galerią sztuki. Dla wielbicieli muzyki obowiązkowym punktem jest  m.in. festiwal muzyki dawnej czy koncerty z udziałem legendarnych artystów, w tym Eltona Johna, Herberta Grönemeyera czy Robbiego Williamsa. 

Austria, Klagenfurt Gernot Gleiss
fot. Gernot Gleiss

Jeśli urlop chcesz spędzić na sportowo – Klagenfurt ma wiele do zaoferowania również w tej kwestii. Sezon kąpielowy nad jeziorem Wörthersee, jednym z najcieplejszych jezior Alp, trwa od początku maja aż do końca września. Na miłośników aktywnego wypoczynku czekają doskonale przygotowane trasy rowerowe i biegowe – wszystkie prowadzą przez nietkniętą przyrodę. Okoliczne trasy rowerowe są połączone z największymi karynckim szlakami rowerowymi, w tym ze słynną trasą Drauradweg. Dookoła Klagenfurtu przebiega również trasa półmaratonu, która prowadzi w znacznym stopniu przez tereny zielone lub wzdłuż zbiorników wodnych. Dzięki temu zarówno zawodnicy jak i zawodniczki mogą trenować tu przez okrągły rok – trasy są tu dostępne i zadbane przez 365 dni. Przyjedź i spróbuj sam.

Więcej o tym niezwykłym mieście przeczytasz na www.austria.info