REKLAMA

Linz – naddunajskie miasto przyszłości

Ucieknij od codzienności. Odwiedź miasto, które zachęca do odkrywania nowych rzeczy i otwiera inne perspektywy. Przyjedź do Linz – miasta przemian i radości życia!

2017-07-29
Austria, Linz linztourismus_Johann Steininger
fot. Linztourismus Johann Steininger

To tętniące życiem miasto, w którym przeszłość płynnie łączy się z przyszłością, tworząc unikalną atmosferę. Jego historia jest długa i bogata w ciekawe wydarzenia, a architektura z pięknym centrum i barokowym głównym placem – wyjątkowa. To tu można było niegdyś spotkać słynnego matematyka, astronoma i astrologa Johannesa Keplera, filozofa Ludwiga Wittgensteina czy kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta. 

Austria, Linz Ober+Âsterreich Tourismus_Marko Mestrovic
fot. Oberösterreich Tourismus Marko Mestrovic

Jednak Linz to nie tylko bogata historia, to również odważne spojrzenie w przyszłość. W 2009 roku Linz otrzymał zaszczytne miano Europejskiej Stolicy Kultury, a w 2014 r. miasto uhonorowano tytułem „UNESCO City of Media Arts”. Tym samym, obok Lyonu, Sapporo, Tel Awiwu i Dakaru, Linz zalicza się do najbardziej zorientowanych na przyszłość miast świata. Do tej sieci miast kreatywnych zostają przez UNESCO przyjęte tylko te miejsca, które wykazały się wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie literatury, filmu, muzyki, rękodzieła, gastronomii, designu czy sztuki medialnej.

Austria, Linz linztourismus ABalon Kest
fot. linztourismus ABalon Kest

Linz warto odwiedzić szczególnie latem, bo właśnie teraz pokazuje swoje najpiękniejsze oblicze. Tu można usiąść nad brzegiem Dunaju i obserwować przepływające statki. W upale można zażyć kąpieli w przyjemnie chłodnej wodzie, a potem zjeść coś w jednym ze wspaniałych lokali gastronomicznych z pięknym widokiem. Warto tu wspomnieć o gastro-statku „Fräulein Florentine” czy też karaibskim barze na plaży – „Sandburg”. Również w centrum warto zajrzeć do ogródków w restauracjach i typowych gospodach, uwodzących zarówno innowacyjnymi daniami, jak i miejscowymi klasykami. 

Austria, Linz Ober+Âsterreich Tourismus_Susanne Einzenberger
fot. Oberösterreich Tourismus Susanne Einzenberger

Szukasz rozrywek dla ducha? Wybierz się na festiwal sztuki ulicznej Pflasterspektakel, podczas którego centrum miasta przeobraża się w jedną wielką scenę. Tysiące gości przybywa każdego roku na festiwal muzyczny Linz „Krone” Fest – w tym roku odbędzie się on w dniach 18 i 19 sierpnia. Za to na początku  września tereny wokół Dunaju zostaną opanowane przez  Ars Electronica – festiwal sztuki i technologii na najwyższym kulturalnym poziomie. 

Więcej o Linz przeczytasz na www.austria.info