REKLAMA

Na rower najlepiej do Austrii

Cały kraj przecinają szlaki rowerowe zróżnicowane pod względem trudności, długości i charakteru. Wszystkie łączy jedno – gwarancja dobrej zabawy wśród niepowtarzalnych krajobrazów.

2017-07-30
Austria, rower SalzburgerLand Markus Greber
fot. Markus Greber

Austriackie trasy rowerowe prowadzą przez dzielnice miast, mijają klasztory, winnice i jeziora, serpentynami wiją się wzdłuż górskich dróg i poprzez doliny rzek. Wszystkie gwarantują niesamowite krajobrazy, na których podziwianie warto poświęcić urlopowy czas. Przedstawiamy trzy najpiękniejsze, których przejechanie nie wymaga miesięcy treningu, a jedynie odrobiny entuzjazmu i motywacji.

Austria, rower Franz Standhartinger
fot. Franz Standhartinger

Królowa austriackich tras – Naddunajska Trasa Rowerowa

Ścieżka rowerowa wiodąca wzdłuż Dunaju (Donauradweg) to od lat jedna z najpopularniejszych tras w Austrii – prawdziwy letni klasyk. Zaczyna się u źródeł Dunaju w Niemczech, a kończy aż nad brzegiem Morza Czarnego. Odcinek austriacki ma 381 km i wiedzie od Pasawy na granicy niemiecko-austriackiej przez Górną i Dolną Austrię, Wiedeń aż do Bratysławy. Szczególną zaletą tej trasy jest jej doskonała infrastruktura. Rowerzyści mają po drodze do dyspozycji świetne hotele i pensjonaty (w tym 50 typowo rowerowych), jak również liczne punkty serwisowe i wypożyczalnie rowerów (także e-bike’ów).

 

Austria, rower Franz Standhartinger
fot. Franz Standhartinger

Większość Naddunajskiej Trasy Rowerowej w Austrii biegnie wzdłuż obu brzegów rzeki. Liczne przeprawy promowe ułatwiają komunikację i pozwalają dostosować program wyprawy do własnych preferencji i potrzeb. Na trasie znajduje się mnóstwo ciekawych zabytków i miejsc, które można zobaczyć i zwiedzić zbaczając tylko nieznacznie z drogi. Najciekawsze z nich to oczywiście zamki i opactwa, np. średniowieczny zamek Greinburg, malownicze opactwo Dürnstein czy miasteczko Krems z licznymi zabytkami architektury gotyckiej. 

Austria, rower Franz Standhartinger
fot. Franz Standhartinger

Wzdłuż Naddunajskiej Trasy Rowerowej na rowerzystów czekają nie tylko zabytki kultury i urokliwe miasta. Kto pragnie ciszy i spokoju, znajdzie tu liczne ukryte zakątki wśród szuwarów i nad samym brzegiem wody. Można tam zregenerować siły wśród natury, posłuchać plusków fal, poobserwować ptaki i po prostu cieszyć się chwilami wolności.

Natomiast rowerzyści zainteresowani historią natrafią na trasie również na ślady średniowiecza, baroku i historii współczesnej.

Austria, rower steiermark tourismus leo himsl
fot. Leo Himsl

Trasa rowerowa wzdłuż Mury (Murradweg)

To trasa, która została uznana za najbardziej zróżnicowaną krajobrazowo ścieżkę wzdłuż rzek na całym obszarze alpejskim. Jest też uważana za ścieżkę wybitnie kulinarną – Styria jest w końcu bodaj najciekawszym kulinarnie krajem związkowym Austrii. Murradweg zaczyna się w Parku Narodowym Wysokich Taurów, prowadzi przez Graz, potem Wiedeń aż do krainy term u zbiegu 3 krajów: Austrii, Słowenii i Węgier. Co ciekawe wzdłuż tej trasy znajduje się aż 70 dworców kolejowych, co pozwala łatwo połączyć wyprawę rowerową z podróżowaniem pociągiem. Dzięki połączeniu z siecią publicznego transportu podróż można podzielić na wiele krótszych etapów. Trasa kolejowa towarzyszy szlakowi praktycznie na całej jego długości od miejscowości Tamsweg do Bad Radkersburg.

Austria, rower Steiermark Tourismus ikarus
fot. Steiermark Tourismus ikarus

Absolutnym hitem na trasie wzdłuż Mury jest oczywiście Graz – europejska stolica kultury z roku 2003 i miejsce, w którym znajdują się dwa zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: starówka i zamek Eggenberg. Wizyta w tym pięknym mieście i skosztowanie kulinarnych przyjemności, które tu czekają – od eleganckich restauracji po gospody z domowym jedzeniem – to obowiązkowy punkt wyprawy ścieżką rowerową wzdłuż Mury.

Austria, rower SalzburgerLand Markus Greber
fot. Markus Greber

Trasa rowerowa Tauernradweg

Ścieżka ta wiedzie przez Kraj Salzburski od wodospadów w Krimml do Salzburga lub nawet dalej, do Pasawy i w zależności od wariantu ma 270 lub 301 km długości. Rowerzystom cały czas towarzyszą spektakularne widoki na masywy Wysokich Taurów oraz usytuowane wzdłuż szlaku liczne atrakcje turystyczne. Jedną z najważniejszych i najpopularniejszych są oczywiście wodospady w Krimml na początkowym etapie trasy – ten cud natury ma 385 m wysokości (to najwyższe wodospady w Austrii) i chętnie odwiedzają je turyści w każdym wieku. 

Austria, rower SalzburgerLand Markus Greber
fot. Markus Greber

O ile nad Dunajem i Murą przez cały czas towarzyszą nam zabytki, tak wzdłuż Tauernradweg mamy do czynienia głównie z pięknymi okolicznościami przyrody. Wspaniałe zabytki architektury i kultury pojawiają się tu wprawdzie regularnie, ale szczególnie warto zwrócić uwagę na skarby natury takie jak jaskinia lodowa Eisriesenwelt, wąwóz Liechtensteinklamm, masyw Großglocknera, dzika dolina rzeki Saalach. Nie można też nie wspomnieć o ponad 100 miejscach, w których można pysznie zjeść (od browaru AugistinerBräu w Salzburgu do cukierni BergersFeinsteConfiserie w Lofer).

 

Warto zobaczyć:

Wodospady KrimmlerWasserfälle, Krimml, www.wasserfaelle-krimml.at/en/

Park Narodowy, Mittersill, www.nationalparkzentrum.at

Wąwóz Liechtensteinklamm, St. Johann-Alpendorf, www.liechtensteinklamm.at/en/sommer/liechtensteinklamm.html

Zamek Burg Hohenwerfen, Werfen, www.salzburg-burgen.at/en/werfen/index.htm

Świat Soli, Hallein, www.hallein.com/en/

Miasto Salzburg, www.salzburg.info/pl

Muzeum Freilichtmuseum, Großgmain, www.freilichtmuseum.com/en/visitors-information.html

Dodatkowo: Przełęcz GroßglocknerHochalpnstraße, www.grossglockner.at/gg/en/index

Więcej o najpiękniejszych trasach rowerowych Austrii przeczytasz na www.austria.info