Na sportowo w Zell am See-Kaprun

Jeśli spędzasz tu zimowy urlop, latem poczujesz się jak w domu. A atrakcji znajdziesz jeszcze więcej niż w okresie białego szaleństwa.

2017-08-01
Austria, Zell Am See-Kaprun
fot. Faistauer Photography

Im bardziej aktywnie spędzasz urlop tym lepiej się tu poczujesz. To raj dla miłośników wędrówek i wspinaczek, rodzin i par, rowerzystów oraz downhillowców, łowców adrenaliny, smakoszy, amatorów jogi i zapalonych golfistów. Od wiecznej zmarzliny lodowca Kitzsteinhorn, przez pełne doznań stoki Schmittenhöhe; od parku linowego Schmidolins Feuertaufe po pokazy świateł i laserów Zeller Seenzauber. Wszystko do Twojej dyspozycji – pozostaje tylko dokonać właściwego wyboru.

Austria, Zell Am See-Kaprun
fot. Felsch

Biegasz? Odwiedź „Run & Walk Park” poprzecinany gęstą siecią tras dla uprawiających biegi, biegi przełajowe i nordic walking. Znajdziesz tu odcinki o różnych stopniach trudności, które nie zawiodą ani początkujących, ani zaawansowanych amatorów biegania – od oznaczonych tras przez miasto Zell am See aż po wysokogórskie ścieżki.

Jeśli jednak po górach wolisz chodzić niż biegać, z przewodnikiem lokalnego parku narodowego możesz wybrać się na wyprawę „Kitzsteinhorn Explorer Tour”, prowadzącą przez cztery strefy klimatyczne. Zwieńczeniem eskapady jest najwyższa platforma widokowa Kraju Salzburskiego „Top of Salzburg”, usytuowana na wysokości 3029 metrów n.p.m.

Solidny zastrzyk adrenaliny zapewnia też nowa ściana wspinaczkowa na tamie przy wysokogórskich jeziorach Hochgebirgsstauseen: to położone najwyżej na świecie miejsce do wspinaczki na zaporze wodnej.  

Austria, Zell Am See-Kaprun
fot. Sebastian Dirk

Jeśli wolisz jazdę na rowerze, wypróbuj ścieżki zjazdowe z góry Kitzsteinhorn – mierzą w sumie ok. 12 km długości. Zjeżdżając nimi pokonasz aż 1500 metrów w dół.. Na górę wjedziesz nowoczesną kolejką gondolową Gletscherjet, do znajdującego się na wysokości 2450 m n.p.m Alpincenter, skąd zaczynają się trasy „Geißstein Trail” oraz „Wüstlau Trail”. Droga na niektórych odcinkach wymaga bardzo dobrej techniki, jest najeżona ostrymi zakrętami i nawrotami, a jej fragmenty prowadzą kamienistymi i poprzecinanymi korzeniami drzew ścieżkami. Znacznie łatwiejszy i dostępny dla mniej doświadczonych rowerzystów jest „Bachler-Trail”. 

Jeśli zaś wolisz kolarstwo szosowe, w okolicy znajdziesz dziesiątki kilometrów asfaltowych szos, które wyprowadzą Cię wysoko pod chmury. 

Austria, Zell Am See-Kaprun
fot. Christian Mairitsch

Zell am See-Kaprun to już prawdziwa mekka triathlonistów. Rozgrywane są tu zawody „Ironman 70.3” z trasą o długości 113 km, podzieloną na trzy wyzwania - pływanie (1,9 km), kolarstwo (90 km) i bieg (21,1 km). Trasy biegowe i rowerowe, na których rywalizują najlepsi, są otwarte dla amatorów, więc Ty też możesz się z nimi zmierzyć. W okolicy organizowane są też specjalne obozy treningowe dla triathlonistów. W tym roku zawody „Ironman 70.3” odbywają się 27 sierpnia, więc jeszcze zdążysz się zapisać!

Austria, Zell Am See-Kaprun
fot. Hüttengaudi

Kitzsteinhorn jest areną zmagań nie tylko sportowych, ale również kulinarnych. W ramach cyklu „Hochgenuss” popularni i nagradzani kucharze dwa razy do roku podejmują gości w najwyżej położonej restauracji na Ziemi Salzburskiej, w której serwują wyjątkowe specjały. Fantastyczna panorama Parku Narodowego Wysokie Taury, która towarzyszy posiłkowi, jest wybornym uzupełnieniem tej uczty.

Nie zapomniej wyrobić sobie karty gościa Zell am See-Kaprun Summer Card, która uprawnia do korzystania ze zniżek i bezpłatnych wstępów do ponad 40 atrakcji regionu.

Więcej szczegółów o tym regionie znajdziesz na stronie: www.austria.info.