REKLAMA

Pomysł na urlop – agroturystyka w Austrii

Odwiedź świat, w którym ciszę zakłócają dźwięki natury, a tempo życia współgra doskonale z rytmem przyrody!

2017-07-30
Austria, agroturystyka
 Fot. Urlaub am Bauernhof

Czyste powietrze i wyrafinowany smak potraw, unikalne obyczaje, tradycje i pasje – to zalety spędzania czasu w austriackich gospodarstwach należących do Urlaub am Bauernhof. Pod tą marką zrzeszonych jest w Austrii ponad 2500 gospodarstw. Pobyt w każdym umożliwia kontakt z przyrodą oraz czynne uczestniczenie w pracach w gospodarstwie w takim stopniu, na jaki goście wyrażą ochotę. Można więc w pełni uczestniczyć w codziennych zajęciach, pomagając w oporządzaniu zwierząt, pracach w polu, winnicach, sadach. Można przygotowywać z gospodarzami posiłki, piec chleb, robić sery czy pędzić sznapsy.

Austriackie gospodarstwa rolne są wyspecjalizowane w ośmiu kategoriach. Są więc wśród nich miejsca stricte rolnicze, winiarskie, produkujące zdrową żywność, pasterskie, ze stadninami, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, oferujące regenerację sił witalnych, a wreszcie nastawione na przyjmowanie rodzin z małymi dziećmi.

Zakres usług oraz poziom komfortu odzwierciedlają „stokrotki” pełniące podobną rolę jak gwiazdki w przypadku hoteli. Komisja przyznaje od 2 do 4 „stokrotek”. Im ich więcej, tym bardziej luksusowe są warunki w danym miejscu. Pobyt w austriackich gospodarstwach agroturystycznych kosztuje od 25 euro od osoby za dobę i rośnie nieco wraz z wzrostem liczby „stokrotek”.

Austria, agroturystyka
 Fot. Urlaub am Bauernhof

Agroturystyka u rolnika (Urlaub am Bauernhof)

Drewniany dom z ukwieconymi balkonami, często bogato zdobiony. Wokół pola, łąki i lasy na skłonach pofalowanych wzgórz, a w oddali mur zaśnieżonych szczytów. Sielski klimat będący idealną odskocznią dla zabieganych mieszkańców metropolii. Dopełnieniem tego klimatu są ludowe stroje o różnych krojach, kolorach i zdobieniach. Zakładane są z dumą w całej Austrii z okazji świąt religijnych i uroczystości rodzinnych, a często również do pracy, zwłaszcza w hotelach i restauracjach.

Poznaczone jęzorami lodowców pasma w Tyrolu mają inne oblicze niż strzeliste granitowe turnie w Kraju Salzburskim czy wapienne masywy w Górnej Austrii. Nad Wiedniem wznoszą się niewysokie, z reguły zalesione wzgórza, a w graniczącym z Węgrami i Słowacją Burgenlandzie góry dopiero się dźwigają z rozległych równin Niziny Panońskiej. Przez kraj toczą wody potężne rzeki: Dunaj, Inn, Drawa. W Karyntii, na słonecznym pograniczu ze Słowenią i Włochami jest mnóstwo jezior, a w Styrii szumią najpotężniejsze lasy, przez co nazywa się ją zielonymi płucami Austrii.

Austria, agroturystyka
 Fot. Urlaub am Bauernhof

Agroturystyka na alpejskiej hali (Urlaub in der Almhütte)

Od wieków szałasy na halach służą pasterzom za schronienie. Są obiekty wyposażone iście po spartańsku, w których wodę czerpie się ze studni, za oświetlenie służą świece, a żeby ugotować posiłek trzeba najpierw rozpalić ogień. Są też takie, w których, zainstalowano panele baterii słonecznych, zamieniając w wygodną stylową chatę. Pobyt w takim miejscu, zwłaszcza dla mieszkańców metropolii, będzie kwintesencją prostego życia, realizacją idei „powrotu do natury”. Romantyczną atmosferę chatki na hali podkreślają dźwięki dzwonków pasącego nieopodal bydła, zapach i barwy kwiatów, aromat opałowego drewna i bulgotanie potoku, toczącego po kamieniach bystrą, krystalicznie czystą i chłodną wodę.

Nie bez znaczenia dla jakości wypoczynku jest wysokość na jakiej najczęściej znajdują się chaty na hali. Między 900, a 2200 m n.p.m. organizm szybko nabiera odporności, stresy ustępują, a skołatany umysł doznaje ukojenia. Atutem urlopu są także produkty spożywcze związane z gospodarką pasterską, zwłaszcza sery. Niby zawsze robi się je tak samo, ale nawet pochodzące z sąsiednich dolin potrafią się różnić smakiem i zapachem, bo inne jest skalne podłoże, a w konsekwencji gleba, szata roślinna i mineralne składniki paszy. 

Austria, agroturystyka
 Fot. Urlaub am Bauernhof

Agroturystyka pod gruszą (Urlaub am Landhof)

Jeśli nie marzysz o dojeniu kóz, oporządzaniu krów czy zanurzeniu się w wir prac polowych, ale chętnie spędziłbyś urlop w rustykalnym klimacie i w kontakcie z naturą, spróbuj urlopu „pod gruszą”. Skosztuj regionalnej kuchni w domowym wydaniu, lokalnych specjałów i trunków serwowanych przez właścicieli wiejskich domów, dworów i kaszteli, którzy nie prowadzą już działalności rolniczej ani hodowlanej. To malowniczo położone byłe gospodarstwa utrzymane z zachowaniem rustykalnego klimatu. Luksusowo wyposażone pozwolą spędzić urlop wygodnie i romantycznie. Takie miejsca są także świetnymi bazami wypadowymi spacerów i lekkich wycieczek w okolice.

Termin urlopu można też zgrać z ciekawym festiwalem czy ludowym świętem. W Austrii obchodzi się je nader uroczyście, hołdując tradycji i pieczołowicie kultywując obyczaje. Przywdziewa się z ich okazji tradycyjne stroje i bawi przy ludowej muzyce. Wystarczy wspomnieć takie wydarzenia jak Narzissenfest - obchodzone w maju w Bad Aussee w styryjskiej części Salzkammergut Święto Narcyzów, procesję na łodziach w Boże Ciało na Hallstättersee, czy gromadzące mieszkańców niemieckojęzycznej Europy, Lederhosentreffen. To ostatnie - Miting w Skórzanych Spodniach, odbywa się na przełomie lipca i sierpnia w Windischgarsten w Górnej Austrii. Leją się hektolitry piwa i Radlera, grillują tony Wurstów, a tłem są skalne draperie Wapiennych Alp.  

Austria, agroturystyka
 Fot. Urlaub am Bauernhof

Agroturystyka w winnicy (Urlaub am Winzerhof)

Urlop w agroturystycznym gospodarstwie z winnicą jest doskonałą okazją by poznać kulisy i technologię wyrobu wina oraz szczepy winorośli, krótko mówiąc - charakter i poetykę winiarskiego fachu, o degustacjach nie wspominając. Winiarze to pasjonaci, którzy chętnie dzielą się wiedzą. W filozofii austriackich producentów ważne miejsce zajmuje kojarzenie potraw i win.

Furorę robią więc okresowo czynne lokale gastronomiczne, tzw. Heurigery, których właściciele serwują jedynie dania i trunki własnej produkcji. Słynna jest styryjska odmiana takich lokali, nazywana Buschenschank. Okresem, w którym winiarze świętują jest winobranie. Trzeba jednak pamiętać, że okres winnych żniw trwa praktycznie od schyłku lata po pierwsze przymrozki, po których zbiera się winne grona by robić słodkie wina lodowe (Icewine) i słomiane (Strohwine; nazwa pochodzi stąd, że dawniej przed winifikacją suszono wybrane winogrona na słomie).

Austria, agroturystyka
 Fot. Urlaub am Bauernhof

Agroturystyka dla rodzin z dziećmi (Urlaub am Baby-&Kinderbauernhof)

W gospodarstwach agroturystycznych dla rodzin z dziećmi nikt nie oferuje zastępstwa w opiece nad pociechami. Gospodarze tworzą jednak odpowiednie warunki po temu, aby rodzice mieli pod ręką wszystko co może tę opiekę ułatwić. Gospodarstwa są położone w malowniczych i spokojnych miejscach, zawsze z dala od ruchu drogowego. Kontrolowane pod kątem dziecięcego bezpieczeństwa obiekty są certyfikowane, a wyposażenie skompletowane jest z dbałością o najdrobniejsze nawet detale. To wygodne, bo nie trzeba wszystkiego zabierać z domu. Na miejscu są łóżeczka i krzesełka do karmienia, kołyski i elektroniczne nianie, bezpieczne gniazdka elektryczne i sztućce dla dzieci, zabawki i gry.

Co jednak najważniejsze, dzieci mają dostęp do zwierząt hodowanych w gospodarstwie. Mogą karmić kury i doić krowy, głaskać koty i biegać z psami. Taki kontakt jest bezcenny dla ich prawidłowego rozwoju.
W każdym gospodarstwie jest też plac zabaw wyposażony w co najmniej 4 przyrządy odpowiednie dla dzieci w wieku do 12 roku życia. Porcje jedzenia są przygotowywane z myślą o najmłodszych gościach, ich potrzebach rozwojowych i upodobaniach, ceny zaś są skalkulowane z uwzględnieniem zniżek dla dzieci.

Austria, agroturystyka
 Fot. Urlaub am Bauernhof

Agroturystyka w stadninie (Urlaub am Reiterbauernhof)

W Austrii łatwo zrealizujesz marzenie o urlopie w siodle. Agroturystyczne gospodarstwa hippiczne są rozrzucone po całym kraju. Mają świetnie wyposażone stadniny i doskonale utrzymane zwierzęta. Właściciele są znawcami koni, instruktorami i przewodnikami. Można więc z powodzeniem uczyć się jazdy od podstaw albo doskonalić umiejętności na maneżu. Wyruszając zaś na przejażdżki i dłuższe plenerowe eskapady, poznamy region, nacieszymy oczy pejzażem, a przede wszystkim zrealizujemy marzenie o galopie z rozwianymi na wietrze włosami. Wiele gospodarstw oferuje możliwość przyjazdu z własnym koniem.

W gospodarstwach wyspecjalizowanych w hippice, organizowane są obozy, ujeżdżanie koni jak w westernach, można też zaplanować dłuższe wyprawy trekkingowe w siodle. Uczestnicząc w takich imprezach poznamy miłośników koni z innych krajów i wymienimy doświadczenia. Zwłaszcza wieczorami, gwarząc przy kominku lub ognisku.

Austria, agroturystyka
 Fot. Urlaub am Bauernhof

Agroturystyka bez barier (Urlaub am BarrierefreienBauernhof)

To wyspecjalizowana oferta skierowana do osób z problemami w poruszaniu się, przechodzących rekonwalescencję po poważnych urazach, czy operacjach. Wszystkie wnętrza, korytarze i przestrzenie wspólne są przestronne, a do tego zaprojektowane i wyposażone tak by można było bezpiecznie i wygodnie przemieszczać się na wózku, o kulach czy lasce, z pomocą i samodzielnie.

Gospodarze zapewniają potrzebującym transport z lotnisk, dworców kolejowych czy autobusowych, dodatkową obsługę w pokojach oraz służą wszelkimi informacjami na temat obiektów bez barier w okolicy – sklepów, kąpielisk i innych obiektów rekreacyjnych. Gospodarstwa są z założenia tak zlokalizowane, żeby opieka medyczna była łatwo dostępna i to przez całą dobę.

Wiele gospodarstw agroturystycznych bez barier łączy swoją specjalizację z innymi tematycznymi. Można więc wybrać gospodarstwo bez barier o profilu rolniczym, ekologicznym, hodowlanym, winiarskim lub regeneracyjne z aneksem wellness. Spędzając urlop z całą rodziną, nikt nie będzie się nudził – ani dorośli, ani dzieci. Tym bardziej, że w ofercie programowej nie brak propozycji spacerów oraz łatwych i przyjemnych wycieczek.

Austria, agroturystyka
 Fot. Urlaub am Bauernhof

Agroturystyka regeneracyjna (Urlaub am Bio- &Vitalbauernhof)

Gospodarstwa skoncentrowane na tej kategorii dbają o zaspokojenie potrzeb ciała, umysłu i ducha. Bardzo ważne miejsce zajmuje ekologiczny styl życia, który przejawia się nie tylko w dbałości o zdrową żywność, pozyskiwaną i przetwarzaną zgodnie z zasadami ekologicznego rolnictwa, ale m.in. poprzez wykończenie wnętrz naturalnymi materiałami. Do dyspozycji zwolenników zdrowego trybu życia oddane są łaźnie parowe, wanny do kąpieli w sianie i serwatce, materace wypełnione łuską orkiszu. Teren jest tak przygotowany aby można było biegać po rosie i moczyć stawy w chłodnej wodzie, zgodnie z zaleceniami bawarskiego księdza Sebastiana Kneippa. Specyficzną grupę gospodarstw regeneracyjnych stanowią te, których gospodarze znają się na ziołach i propagują ich stosowanie. Gospodarstwa mają pokazowe ogródki, prowadzone są zajęcia i wycieczki poświęcone zielarskiej tematyce.

Gospodarstwa regeneracyjne stawiają na zdrowy wypoczynek i odzyskiwanie sił witalnych przy pomocy naturalnych metod, zwolnienia tempa życia i głębokiego kontaktu z przyrodą. Gospodarze specjalizują się w jednej lub kilku dziedzinach związanych z witalnością. Mogą być specjalistami od akupunktury, masażu, pracy z energią, edukacji leśnej, czy różnorakich diet.

Więcej na temat agroturystyki w Austrii znajdziesz na www.austria.info