REKLAMA

Salzburg – daj się uwieść

Poznaj perfekcyjną harmonię przyrody i architektury, sztuki i kultury, tradycji i nowoczesności wpisaną w malowniczą panoramę otaczających miasto gór i jezior. Witamy w Salzburgu.

2017-07-31
Austria, Salzburg Tourismus Salzburg
fot. Tourismus Salzburg

W tym roku mija 20 lat odkąd UNESCO przyznało salzburskiej starówce tytuł Światowego Dziedzictwa Kulturowego: obok wyjątkowego charakteru starego miasta i arcybiskupiej architektury decydująca przy przyznawaniu tego tytułu była rola Salzburga jako stolicy muzyki, ale również miejsca urodzenia Wolfganga Amadeusza Mozarta. Dzięki temu tytułowi starówka znajduje się pod szczególną ochroną, co oznacza, że miasto dziś dopasowuje się do najnowszych trendów, dbając jednocześnie o swój powszechnie znany pierwotny charakter. Wyjątkowego charakteru miastu nadaje otaczająca je przyroda, jego historyczne sięgające średniowiecza znaczenie, ale również wiele imponujących kościelnych i państwowych budynków w różnych stylach pochodzących z kilku epok.

Na wyjątkowy obraz starówki wpłynęły w ostatnich latach niektóre architektoniczne nowinki. Na ulicy Getreidegasse usunięto asfalt, a „perłę Starego Miasta” pokryto granitowymi płytami. Zlikwidowano bariery przy dojściach do sklepów. Szczególnie przyjazna dzieciom stała się strefa dla pieszych w pobliżu Linzergasse. Fontanny, ciągi wodne, strumienie i śródziemnomorska atmosfera nadały tej części miasta zupełnie nowego charakteru. Także w roku jubileuszu dojdzie do kilku upiększających ulice modernizacji. W 2017 roku rewitalizacji poddano Residentenplatz. W parku Mirabellgarten odtworzono historyczny ogród Zwergerlgarten. Również liczące sobie aż do 325 lat barokowe pomniki z marmuru z góry Untersberg mają za sobą niezwykle bogatą historię. W tym roku zaaranżowano na nowo ich ustawienie i uzupełniono brakujące figury. Dodatkowo ponownie uruchomiono znajdującą się w centralnym punkcie ogrodu fontannę.

Do Salzburga można przyjechać również by posmakować kultury. Do 30 sierpnia 2017 trwa Festiwal Salzburski, w ramach którego w tym roku zostanie wystawione aż 195 przedstawień w ciągu 41 dni. Absolutnym hitem tegorocznej edycji jest „Jedermann” Hugo von Hofmamnstahla, z Tobiasem Morettim i Stefanie Reinsberger w rolach nieszczęśliwych kochanków. Na scenie zagości też 11 produkcji operowych w reżyserii Markusa Hinterhäusera, z czego pięć to premiery – w tym „Aida” Verdiego z Anną Netrebko. Podczas festiwalu wystąpi także orkiestra Filharmoników Wiedeńskich pod batutą Ricardo Mutiego.

A co jeszcze oferuje Salzburg? Zobaczcie sami:

Więcej na temat Salzburga przeczytasz na www.austria.info