REKLAMA

Styria. Zielone serce Austrii latem bije mocniej

Lasy, jeziora, szlaki rowerowe, a do tego górskie gokarty, parki linowe i największa tyrolka w Alpach. Jeśli wciąż nie zdecydowałeś się, dokąd wybrać się na urlop – Styria zaprasza.

2017-08-02
Austria - Styria
fot. Steiermark Tourismus Schiffer

„Zielone serce Austrii” – bo tak jest nazywany  ten jeden z największych krajów związkowych w Austrii - rozciąga się od wysokogórskich terenów (z lodowcem Dachstein) na północnym zachodzie do falistych i zielonych wzgórz, krainy term oraz rozległych terenów winiarskich na południu. To świetne miejsce zarówno jeśli planujesz urlop z rodziną, jak i aktywny wypad z paczką znajomych. Dwa najciekawsze regiony tego kraju to doskonale znane narciarzom Schladming-Dachstein – miejsce na sportowe wyzwania ze świetną infrastrukturą turystyczną doskonałymi trasami pieszymi i rowerowymi oraz Murau-Kreischberg  – sielankowy region z pyszną kuchnią i niezbyt wysokimi górami, miejsce dla tych, którzy chcą wypoczywać raczej spokojnie. 

Austria - Styria
fot. Steiermark Tourismus Ikarus

Ponad 300 górskich jezior, 1000 źródeł i 100 wodospadów sprawia, że Schladming-Dachstein nazywany jest doliną tysiąca źródeł i jezior. Wzdłuż szlaku tematycznego „Dzikie wody” można podziwiać wodę od każdej jej strony. Dzikie biotopy, bagna, kaniony z lśniącego od wody marmuru i zdrowotne źródła sprawiają, że można tu odkryć wyjątkowy wodny świat.

Lodowiec Dachstein i szczyty znajdujące się w pobliżu Ramsau am Dachstein to raj dla wielbicieli wspinaczki. Z ponad 20 przepięknie położonych ścianek wspinaczkowych i tras rozpościera się fantastyczny widok na cały region. Szczególną atrakcję stanowi via ferrata (czyli szlak wyposażony dla celów autoasekuracji w stalową linę) w górskim paśmie Schladminger Tauern. Uwaga: obowiązkowym dokumentem dla wszystkich wielbicieli wspinaczki jest specjalne zaświadczenie potwierdzające podstawowe umiejętności górskie wystawione przez licencjonowanego przewodnika górskiego. Oczywiście nie brakuje również tras na rodzinne spacery.

Austria - Styria
fot. Steiermark Tourismus

Dla wielbicieli rowerów przygotowano górskie szlaki rowerowe o długości 2500 kilometrów. Obok najdłuższego w Austrii parku downhillu i całkowicie odjechanych fragmentów do uphillu i downhillu Schladming-Dachstein do dyspozycji gości są również idyllicznie położone łagodne trasy, w tym m.in. szlak Ennsradweg. Dzięki najnowszym e-bike’om i dogodnie połączonym ścieżkom na górskie szczyty można dotrzeć bez większego wysiłku. Sieć przyjaznych rowerzystom schronisk i gospód dba o najwyższej jakości serwis, dopełniając tym samym bogatą ofertę rowerową.

Dawkę emocji zapewni też największa tyrolka Alp – Zipline Stoderzinken. Z 2,5-kilometrowego zjadzu można korzystać w cztery osoby jednocześnie. Miejscami osiąga się prędkość aż do 115 km/h i wisi aż 120 metrów nad ziemią!

Austria - Styria
fot. Steiermark Tourismus

W regionie na rodziny czeka bogata oferta propozycji spędzania czasu nad jeziorami czy basenami. Całość dopełnia siedem ogrzewanych basenów w Schladming, Ramsau am Dachstein, Haus, Gröbming, St. Martin, Mössna i Öblarn. Na wyjazd warto zaopatrzyć się w kartę gościa Sommer Card. To dokument upoważniający do darmowego wstępu do ponad 100 atrakcji regionu oraz zniżek w ponad 100 punktach (więcej informacji na: www.sommercard.info). Czas wolny dla rodziców i miłą odmianę dla najmłodszych zapewnia dostępny od poniedziałku do piątku specjalny tygodniowy program dla dzieci. 

Austria - Styria
fot. Steiermark Tourismus Ikarus

Miłośników raftingu przekona moc atrakcji nad rzeką Enns. To tu możliwe są wyprawy dzikimi szlakami wodnymi na każdym poziomie – również dla wielbicieli kanu. Niezwykłe przeżycia na łonie natury zagwarantuje canyoning i przedzieranie się przez tutejsze wąwozy. Doświadczeni przewodnicy potrafią przeprawić gości przez najbardziej spektakularne wąwozy rwących rzek.

Austria - Styria
fot. Steiermark Tourismus Ikarus

Coś dla siebie znajdą tu nawet miłośnicy wina: przygotowano dla nich dwie trasy rowerowe prowadzące z regionu Schladming-Dachstein: trasę północną (do Bad Rakersburg, długość: 536 km) lub trasę południową (do Leibnitz, długość: 363 km).  Celem tej wyprawy nie jest droga sama w sobie, a emocje związane z podziwianiem różnorodności regionu i odkrywaniem kulinarnych i kulturalnych ciekawostek. Początek szlaku znajduje się u podnóża lodowca Dachstein (2995 m n.p.m.). Pierwszy etap prowadzi przez „krainę wiecznego lodu” w kierunku styryjskiej krainy winnic. Dalej podążać można jedną z dwóch tras: północną o długości 548 kilometrów podzieloną na 35 etapów (meta znajduje się w Bad Radkersburg) lub południową o długości 382 km podzieloną na 25 etapów, której koniec znajduje się w parku narodowym Naturpark Südsteiermark.

Jeśli dotąd myślałeś, że Austria to dobry kierunek na urlop wyłącznie zimą, czas zrewidować swoje poglądy. To znakomite miejsce również na letni wypoczynek. Więcej o Styrii dowiesz się na www.austria.info