[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

900 tys. aut Skody – rekordowy wynik produkcji

2019 rok stał dla czeskich fabryk Skody pod znakiem rekordowej wielkości produkcji. To wynik dużego popytu na auta Skody oraz mocnego powiększenia gamy modelowej.

2020-02-05
Fabryka samochodów Skody Fabryka samochodów Skody

W 2019 roku Skoda po raz pierwszy w historii wyprodukowała ponad 900 tys. pojazdów w swoich fabrykach zlokalizowanych w Mladá Boleslav i w Kvasinach. Wysoki wynik jest zasługą wzrostu produkcji o 2,25 proc. w porównaniu z 2018 rokiem.

Rekordowe wyniki oraz nowe możliwości produkcyjne są efektem inwestycji w rozwój fabryk. Jest to także element strategii 2025, w ramach której Skoda inwestuje łącznie 2 miliardy euro w rozwój alternatywnych technologii napędowych i nowe usługi mobilności. Pierwsze efekty strategii widać choćby po premierze pierwszego elektrycznego i pierwszego hybrydowego modelu marki w historii.

Zakłady Skody w Mlada Boleslav

W 2019 roku w fabryce Skody w Mladá Boleslav powstało ok. 590 tys. pojazdów. Z tego 260 tys. egzemplarzy stanowił model Octavia, w tym już także czwarta generacja ikony marki, której produkcja rozpoczęła się pod koniec października.

Inne modele produkowane w tej fabryce to:

 • Fabia,
 • Scala,
 • Kamiq,
 • Karoq.

Z linii produkcyjnych w Mladá Boleslav zjeżdżają nie tyko kompletne pojazdy, ale także części i komponenty. W minionym roku powstało tam:

 • 570 tys. silników,
 • 570 tys. skrzyń biegów MQ 200 i MQ 100,
 • 4000 akumulatorów,
 • ponad 2 312 000 osi.

Dzięki nowej lakierni otwartej w sierpniu 2019 r., która jest w stanie obsłużyć 168 tys. sztuk karoserii w ciągu roku, ogólna wydajność zakładów lakierniczych na terenie fabryki Skody w Mladá Boleslav wzrosła do 812 tys. sztuk karoserii rocznie.

Skoda zainwestowała także 219,6 milionów euro w nowy budynek i stworzyła ponad 650 nowych miejsc pracy. Obiekt ten jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej przyjaznych dla środowiska w Europie.

Zobacz także: nowy Mitsubishi ASX wchodzi do salonów

Fabryka samochodów Skody Fabryka samochodów Skody

Inwestycje dla fabryk w Kvasinach i Vrchlabí

W ciągu ostatnich kilku lat fabryka Skody w Kvasinach została rozbudowana i przeszła największą modernizację od czasów jej powstania, co miało miejsce już ponad 85 lat temu. Obecnie produkowane są tam:

 • SUV Kodiaq,
 • SUV Karoq,
 • flagowy model Superb,
 • w tym zelektryfikowany Superb iV z napędem hybrydowym plug-in.

Skoda zainwestowała ok. 12 milionów euro w dostosowanie linii produkcyjnej do wytwarzania modelu sygnowanego znakiem iV, którego produkcja rozpoczęła się we wrześniu 2019 r.

Vrchlabí natomiast jest trzecią lokalizacją Skody w Czechach. Fabryka w ubiegłym roku świętowała 155. rocznicę powstania. Początkowo produkowano tu samochody, a w 2012 r. przekształcono tę lokalizację w najnowocześniejszą fabrykę komponentów Skody oraz innych marek grupy VW.

W 2019 roku wyprodukowano tam m.in. ponad 556 tys. automatycznych skrzyń biegów DQ 200.

Zobacz także: Volvo XC60 T8 Twin Engine - mocne i prestiżowe

Skoda Scala w produkcji Skoda Scala w produkcji

Skoda jednym z największych pracodawców w Czechach

Skoda jest jednym z największych pracodawców w Czechach, a jej produkty stanowią około 9 proc. całego eksportu krajowego. Firma od lat inwestuje w rozwój infrastruktury w regionach otaczających fabryki, a także wspiera projekty mające na celu poprawę jakości życia lokalnej społeczności.

Jednym z efektów takiej działalności Skody jest specjalny fundusz założony dla Mladá Boleslav, z kapitałem początkowym w wysokości 30 mln euro. Pieniądze z funduszu zostały już wykorzystane m.in. na wyposażenie lokalnego szpitala w nowy sprzęt oraz na rozbudowę systemu rowerów miejskich Rekola.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 46 300 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

ŠKODA MAGAZYN nr 03/2020

Nazwa Monte Carlo znaczy wiele dla Skody – teraz trafia ona również do najnowszego crossovera, modelu Kamiq. Auto wyróżnia się zadziorną stylizacją. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 02/2020

Coraz większa liczba samochodów o wysokich osiągach jest napędzana hybrydowymi układami napędowymi. Dziś ta technika pojawia się nawet w usportowionych kompaktach. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 01/2020

Czy dziś lepiej wybrać samochód hybrydowy czy elektryczny, a może jednak coś pomiędzy nimi, czyli hybrydę typu plug-in? czytaj dalej >>