Automatyczna czy manualna skrzynia biegów?
Różnice pomiędzy przekładniami automatyczną i manualną są zasadnicze. Zalety jednych i drugich pokazujemy na przykładzie rozwiązań Skody.

Skrzynia biegów ma duży wpływ na charakter samochodu i decyzja, którą wybrać, jest jedną z najważniejszych podczas konfigurowania pojazdu. Wybór pomiędzy manualną a automatyczną skrzynią często oparty jest na stereotypach. Skoda przedstawia główne zalety poszczególnych przekładni oraz zasadę działania flagowej, dwusprzęgłowej skrzyni DSG.
Preferencje kierowców różnią się od siebie w zależności od regionu. Europa jest jednym z niewielu rynków na świecie, na których masowo wykorzystywane są manualne skrzynie biegów. W Ameryce, Chinach, Japonii czy Australii zdecydowanie bardziej popularne są przekładnie automatyczne. Na czym zatem polegają najważniejsze różnice między jedną a drugą skrzynią i jak przekładają się na eksploatację samochodu?
Automatyczna czy manualna?
Największą zaletą przekładni manualnej, obok możliwości decydowania o momencie zmiany biegów, jest niższa cena samochodu, a także niższa waga pojazdu. Do głównych zalet skrzyń automatycznych należy przede wszystkim wygoda, zwłaszcza podczas jazdy w mieście czy stania w korku.
Auto z automatyczną przekładnią pozwala maksymalnie skupić się na samym prowadzeniu i nie wymaga koncentrowania się na dodatkowej czynności, jaką jest zmiana biegów. Automat jest również łaskawy dla niewprawionych kierowców i chroni silnik przed ich błędami.
Zwolennicy ręcznej zmiany biegów cenią sobie możliwość lepszej kontroli pracy silnika i większej dynamiki jazdy. Amatorzy automatów doceniają wygodę i niskie spalanie paliwa. Czy emocje z jazdy zarezerwowane są zatem tylko dla posiadaczy samochodów z manualną przekładnią? Kompromisem może być skrzynia DSG, która łączy w sobie najlepsze cechy obu systemów.
Zobacz także: dopłaty do aut elektrycznych w Polsce