[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Internet w samochodzie – co zyskujemy?

Coraz więcej nowych samochodów ma w cennikach systemy multimedialne pozwalające na korzystanie z internetu. I nie mówimy tutaj tylko o samochodach drogich marek, bo takie rozwiązanie znajdziemy np. w autach Skody.

amis 2018-03-26
Internet w samochodzie Internet w samochodzie

Jeszcze kilka lat temu człowiek nawet nie myślał o bezprzewodowym internecie w domu. Nie wspominając nawet o tym, że gdyby ktoś 10 lat temu powiedział, że filmy na YouTube będziemy mogli oglądać na ekranach telefonów komórkowych, zostałby okrzyknięty szaleńcem. Jednak technologia gna do przodu i w dzisiejszych czasach nawet samochody mogą być podłączone do sieci.

Dzisiaj mało który kierowca zwraca uwagę przy zakupie samochodu na mechanikę. Serio uważacie, że wcale tak nie jest? Zapytajcie swoich znajomych czy wiedzą jakie zawieszenie jest w ich samochodzie – układ wielowahahaczowy czy belka skrętna? Albo czy wiedzą jaki rodzaj rozrządu ma ich samochód, albo ile wynosi moment obrotowy silnika? Większość z nich nie będzie miała pojęcia, opowiedzą za to o wspaniałym pakiecie stylistycznym i dotykowym ekranie. Takie czasy.

Internet w samochodzie Internet w samochodzie

Mimo, że kierowcy nie prześwietlają już mechaniki przed zakupem samochodu tak jak kiedyś, bardziej niż kiedykolwiek zwracają uwagę na ekran dotykowy, działanie systemu multimedialnego i funkcje jakimi dysponuje. Czy radio ma funkcję DAB? Czy mapy są w 3D? A czy system multimedialny ma funkcje Android Auto i Apple CarPlay? Bez znaczenia jest jednak którą grupę kierowców reprezentujecie, ponieważ gdy przy zakupie auta pojawi się opcja posiadania (lub nieposiadania) możliwości korzystania z internetu, najpewniej z niej skorzystacie.

Jakie funkcje w samochodzie spełnia podłączenie do sieci? Jak działa? Co dzięki temu zyskuje kierowca? Ile to kosztuje? Śpieszymy z wyjaśnieniami.

Internet w samochodzie Internet w samochodzie

Internet w aucie – potrzebna karta SIM?

Pierwsza i najważniejsze sprawa – aby samochód korzystał z połączenia do sieci musi „otrzymać internet” z zewnątrz. Tutaj możemy wyróżnić dwa rodzaje aut – jedne łączą się z siecią przez nasz smartfon, który połączymy przez USB, inne mają przygotowane miejsce do montażu karty SIM. W jednym i w drugim przypadku za internet musimy oczywiście zapłacić tzn. mieć wykupiony pakiet internetu w smartfonie lub kupić starter z pulą gigabajtów (kosztują nawet mniej niż 10 zł). Po podłączeniu smartfona lub zainstalowaniu karty wystarczy zazwyczaj potwierdzić, że zgadzamy się po połączenie z siecią i gotowe. Od teraz nasz samochód będzie jeszcze mądrzejszy.

Internet w samochodzie Internet w samochodzie

Jakie marki mają taką funkcję?

Producenci samochodów ciągle rozwijają swoje rozwiązania i chociaż większość z nich oferuje już takie rozwiązanie dysproporcja między systemami w poszczególnych samochodach jest bardzo duża. Najdroższe auta mają najbardziej zaawansowane funkcje, ale za takie systemy często trzeba zapłacić 20 tys. zł lub więcej. Z drugiej strony są samochody, które tylko obiecują, że łączą się z internetem, a korzystanie z takich funkcji jest niemal niemożliwe. Gdzieś po środku znajduje się Skoda – prześwietlimy system Skoda Connect, bo to jeden z najbardziej zaawansowanych systemów multimedialnych w samochodach popularnych marek.

Internet w samochodzie Internet w samochodzie

Skoda Connect – jakie ma funkcje?

Najważniejszą oraz prawdopodobnie najczęściej używaną funkcją, jest nawigacja z informowaniem o natężeniu ruchu. System czerpie z internetu informacje na temat dróg na trasie naszego przejazdu i monitoruje natężeniu ruchu – informuje o tym kierowcę zaznaczając fragmenty drogi odpowiednimi kolorami (czerwony oznacza korek) – a gdy wykryje, że na naszej trasie jest zator poszuka alternatywnej trasy, która przyspieszy podróż. Jeżeli kierowca potwierdzi zmianę trasy nawigacja automatycznie uruchomi prowadzenie do celu z ominięciem zakorkowanego fragmentu drogi lub miasta.

Ponadto kierowca może za pomocą systemu Skoda Connect podejrzeć na mapie najbliższe parkingi co znacznie ułatwi poruszanie się po obcym mieście. Możliwe jest nie tylko sprawdzenie adresu parkingu, ale także podstawowych informacji o obiekcie – takich jak ceny, informacja czy jest zadaszony lub strzeżony – oraz podana zostanie liczba wolnych miejsc parkingowych. Pewnie niewiele czasu minie, aż samochody same zapłacą za parking korzystając z danych naszej karty płatniczej lub automatycznie zarezerwują dla nas najbliższe miejsce parkingowe. Czas pokaże.

Internet w samochodzie Internet w samochodzie

Trzy kolejne funkcje przydadzą się nie mniej niż informacje o korkach czy wolnym parkingu – to prognoza pogody, możliwość przeczytania najświeższych wiadomości z kraju i ze świata, ale także informacja o cenach paliw. Ale od początku. Prognozę pogody możemy zobaczyć na dwa sposoby. Po pierwsze w menu możemy sprawdzić pogodę niemal dla wszystkich miast świata, ale ciekawszym rozwiązaniem jest połączenie z mapą nawigacji – w momencie, gdy wyznaczymy trasę przejazdu zobaczymy na mapie prognozę pogody w miejscu docelowym, a także na trasie naszego przejazdu.

Kolejną funkcją jest możliwość czytania wiadomości – wystarczy zapisać swoje ulubione kanały informacyjne, aby być na bieżąco z newsami ze swoich ulubionych źródeł. Ostatnia funkcja – czyli informowanie o cenach paliwa – to stale rozwijane rozwiązanie, ale dość dobrze działa w wielu samochodach. Polega na tym, że tak jak funkcja POI wyszukuje najbliższe stacje paliwa, albo stacje na trasie wyznaczonej w nawigacji, ale informacje te wzbogacone są o aktualną ceną paliwa. Wielu kierowców z pewnością doceni taką funkcję.

Czy internet w samochodzie to rzecz absolutnie niezbędna? Oczywiście, że nie. Ale możliwość z korzystania z tych funkcji z pewnością zainteresuje niejednego kierowcę.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 37 200 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

ŠKODA MAGAZYN nr 01/2020

Czy dziś lepiej wybrać samochód hybrydowy czy elektryczny, a może jednak coś pomiędzy nimi, czyli hybrydę typu plug-in? czytaj dalej >>