Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Jak dobrze ustawić fotel w samochodzie?

Fotele samochodu powinny być wygodne, bo mają duży wpływ na kondycję kierowcy, a przez to na bezpieczeństwo podróży. Jak poprawnie ustawić siedzenie w samochodzie?

2020-07-07
Skoda Octavia z fotelami AGR auto motor i sport
Skoda Octavia z fotelami AGR

Siedzący tryb życia, jaki wymusza na nas współczesna rzeczywistość, sprawia, że coraz więcej osób skarży się na problemy z kręgosłupem oraz bóle głowy. Pozycja, w jakiej spędzamy większość czasu, ma ogromny wpływ na kwestie zdrowotne. Warto zadbać o prawidłowe ustawienie foteli w samochodzie.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Ważne jest też, żeby kupując nowy samochód, zwrócić uwagę na to, czy fotele mają certyfikat AGR. Takie siedzenia oferuje m.in. Skoda, która w nowej Octavii wprowadziła do oferty innowacyjne, ergonomiczne fotele rekomendowane przez lekarzy oraz fizjoterapeutów.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Jak dobrze ustawić fotel w samochodzie?

Eksperci z kampanii Aktion Gesunder Rücken, którzy od 25 lat realizują misję zapobiegania problemom zdrowotnym pleców, zalecają najkorzystniejsze dla zdrowia i najbardziej komfortowe ustawienia foteli.

  • Dolna część pleców kierowcy powinna przylegać do siedzenia, a podczas regulacji jego odległości należy upewnić się, że nogi kierowcy pozostaną lekko ugięte podczas wciskania pedałów.
  • Następnie warto zadbać o prawidłowe podparcie ud, regulując głębokość fotela. Przestrzeń pomiędzy dołem podkolanowym a krawędzią siedzenia powinna równać się szerokości dwóch - trzech palców. Podpora odcinka lędźwiowego powinna być ustawiona tak, aby opierał się na niej odcinek pleców na wysokości pasa, co tym samym zapobiega przechylaniu miednicy do tyłu.
  • Regulując odchylenie oparcia, kierowca powinien być w stanie dosięgnąć kierownicy z lekko ugiętymi ramionami. Barki powinny spoczywać na oparciu przez cały czas prowadzenia samochodu. Zagłówek należy ustawić tak, by przylegał do górnej części głowy. Podczas regulacji wysokości fotela wskazane jest zachowanie odległości dziesięciu centymetrów między głową a sufitem pojazdu.
 
Skoda Octavia z fotelami AGR auto motor i sport
Skoda Octavia z fotelami AGR

Skoda Octavia - fotele z AGR

Ergonomiczne fotele nowej Skody Octavia zostały wyróżnione znakiem AGR „Testowane i zalecane” przez niemiecką kampanię Zdrowe Plecy (AGR - Aktion Gesunder Rücken). Fotele zyskały rekomendację niezależnych ekspertów w dziedzinie medycyny i fizjoterapii.

Siedzenia są przyjazne dla kręgosłupa, a każdy podróżujący może dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb. Możliwość elektronicznego sterowania sprawia, że ich ustawianie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia samochodu zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażerów są wygodne siedzenia. Ergonomiczne fotele nowej Skody Octavia zostały wyróżnione znakiem niemieckiej kampanii Zdrowe Plecy (Aktion Gesunder Rücken). Aby otrzymać jej rekomendację, fotele modelu Octavia musiały spełnić szereg kryteriów ustanowionych przez niezależnych ekspertów medycznych z różnych dziedzin.

AGR – w trosce o zdrowie kierowców

Specyfika współczesnego trybu życia sprawia, że ilość czasu spędzanego w pozycji siedzącej, w tym w samochodach, rośnie. Wiele godzin bez ruchu w niewłaściwej pozycji może prowadzić do rozmaitych problemów zdrowotnych, takich jak na przykład: zaburzenia koncentracji, zmęczenie, ból pleców, kręgosłupa, szyi, ramion, nóg czy głowy. Odpowiednie fotele mogą im jednak zapobiec.

Dostępne opcjonalnie w nowym modelu Octavia fotele posiadają elektroniczną regulację położenia oraz głębokości samego siedzenia, podporę odcinka lędźwiowego, a także funkcję masażu. Ponadto oprócz funkcji podgrzewania, fotele wyposażone są w wentylację oraz dostępne są w tapicerce z perforowanej skóry.

Po rygorystycznych testach przeprowadzonych przez niezależny zespół ekspertów medycznych, komisja przyznała siedzeniom certyfikat AGR „Testowane i zalecane”. Uznanie zdobyła m.in.: sterowana elektronicznie podpora odcinka lędźwiowego, która zapewnia optymalne podparcie dolnej części kręgosłupa. Regulacja położenia fotela i jego głębokości, funkcja masażu, podgrzewanie i wentylacja oraz wysokiej jakości perforowana skóra zapewniają dodatkowy komfort.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 85 100 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY
ŠKODA MAGAZYN nr 10/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2021

Wersje Monte Carlo na stałe wpisały się do krajobrazu Skody jako modele o dynamicznym wyglądzie i oryginalnym charakterze. Jednym z nich jest Scala Monte Carlo. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2021

SUV-y są modne i całkiem praktyczne, ale nie wszyscy przecież chcą jeździć SUV-ami. Nie mniej stylowe, a równie uniwersalne może być kombi z podwyższonym prześwitem – takie jak Octavia Scout czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 08/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 08/2021

Skoda już od 17 lat współpracuje z TOPR-em i dostarcza ratownikom samochody. Tym razem, po raz pierwszy, trafiły do nich auta o napędzie elektrycznym – Skody Enyaq iV. czytaj dalej >>