REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Jak projektuje się wnętrza współczesnych aut?

Zespół Skoda Color & Trim odpowiada za projekt wnętrz przyszłych modeli Skody. Jakie wyzwania stoją przed stylistami?

2020-01-20
Skoda Vision iV - wnętrze Materiały prasowe
Skoda Vision iV - wnętrze

Rodzaj i jakość materiałów wykorzystywanych do produkcji takich elementów wnętrza pojazdu jak fotele samochodowe czy deska rozdzielcza wpływają na wrażenia pasażerów i tym samym na przyjemność z jazdy.

Zespół projektantów Skoda Color & Trim odpowiada za to, aby wnętrza samochodowe były zaprojektowane nie tylko zgodnie z obowiązującymi trendami designerskimi, ale zapewniały także wysoki komfort podróży. Ważnym aspektem stają się materiały pochodzące z recyklingu oraz tkaniny ekologiczne.

- Projektując nowy samochód, po określeniu kształtu nadwozia i wnętrza pojazdu, zespół Skoda Color & Trim decyduje o materiałach, ich strukturach i kolorach, które mają odpowiadać ogólnemu charakterowi pojazdu. Testujemy przy tym najnowsze możliwości technologiczne, aby proces kreatywny był ciągle optymalizowany – mówi Kateřina Vránová, koordynator ds. kolorystyki i wykończenia w dziale Skoda Design.

- Nowe materiały mają być nie tylko estetyczne, ale także zgodne ze specyfikacjami dotyczącymi jakości i bezpieczeństwa. Oznacza to, że aby wyprodukować niektóre elementy potrzeba miesięcy, a nawet lat pracy - dodaje Vránová.

Zobacz także: 680 KM w elektrycznym modelu Volkswagena

Skoda Superb - wnętrze Materiały prasowe
Skoda Superb - wnętrze

Wnętrza pojazdów autonomicznych

Projektanci Color & Trim obserwują i określają przyszłe trendy. Dlatego obecnie na ich pracę wpływają nie tylko odradzająca się popularność naturalnych materiałów i dążenie do wdrażania nowoczesnych technologii, ale również zrównoważony rozwój i recykling oraz połączenie funkcjonalności ze sportową stylistyką.

Projektanci testują nowoczesne technologie i procedury produkcji, takie jak druk 3D. Wykorzystanie najnowszych trendów produkcyjnych i wysokiej jakości materiałów wpływa na wysoki komfort jazdy i przyjemne doznania estetyczne we wnętrzu auta, a modele z gamy Skody, takie jak nowa Octavia czy odświeżony Superb, pozycjonuje wśród aut klasy premium.

W przyszłości kluczowym wyzwaniem dla projektowania wnętrz pojazdów będzie światło i sposób jego wykorzystywania. Oprócz standardowego oświetlenia wnętrza, światło będzie przenikać również przez materiały stosowane w poszczególnych elementach wyposażenia. Przykładem tego typu projektów, nad którymi pracuje obecnie zespół Color & Trim jest fotel wykonany z tkanin zawierających technologię LED.

Wnętrze samochodu upodabnia się do komfortowego, domowego salonu. Projektanci Skody prognozują, że rosnąca popularność pojazdów elektrycznych i ich coraz większa autonomiczność sprawi, że pasażerowie będą mieli większy wybór co do tego, w jaki sposób spędzą czas w trakcie podróży. Dlatego kreując przyszłe trendy zespół Skody koncentruje się na poszukiwaniu inspiracji w projektach z obszaru nowoczesnego designu mieszkaniowego.

Zobacz także: Mitsubishi Eclipse Cross - niskie koszty eksploatacji

Skoda Octavia - wnętrze Materiały prasowe
Skoda Octavia - wnętrze

Recykling i „zero km dla odpadów”

Mając na uwadze kwestie ochrony środowiska projektanci koncentrują się na ponownym wykorzystywaniu materiałów. W niedalekiej przyszłości w samochodach Skody pojawią się akcesoria wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu.

Zespół Skoda Color & Trim kieruje się zasadą „zero kilometrów dla odpadów”. Oznacza to, że odpady przetwarzane są w miejscach, w których powstały. Dzięki temu w całym procesie unika się wielokilometrowego transportu poszczególnych elementów. Natomiast do istniejących tkanin ekologicznych wykorzystywanych w produkcji elementów wnętrz pojazdów należy m.in. Piñatex, czyli materiał wykonany z włókien... liści ananasa.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 51 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY
ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

Skoda Octavia występuje w wielu wersjach różniących się poziomem wyposażenia i stylizacją, a nowa odmiana Scout jest najbardziej wszechstronną z nich – auto jest dynamiczne, bogato wyposażone i ma zdolności do jazdy poza asfaltem. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

Elektryczny SUV Skody może występować w kilku wersjach różniących się stylizacją wnętrza – ich kolory i wzornictwo nawiązują do popularnych nurtów w wykończeniu wnętrza domu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

Skoda Octavia RS po raz pierwszy oferowana jest w takiej wielu odmianach. Najciekawszą z nich jest wersja hybrydowa z układem napędowym o mocy 245 KM. czytaj dalej >>