Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Jak w pełni korzystać z możliwości nagłośnienia w samochodzie?

Jak w pełni wykorzystać możliwości systemu nagłośnienia w samochodzie i dostosować go do własnych preferencji, regulując brzmienie czy decydując o źródle dźwięku? Radą służą eksperci Skody.

2022-12-02

Muzyka pełni dla wielu osób ważną rolę w podróży, nadając temu doświadczeniu wyjątkowy charakter. Skoda wychodzi naprzeciw potrzebom kierowców i wprowadziła w swoich modelach wiele funkcji, dzięki którym można dostosować płynące z głośników dźwięki do swoich indywidualnych upodobań. Czy warto zatem regulować ustawienia radia w zależności od liczby osób w samochodzie? Czy lepiej podłączyć telefon za pomocą kabla czy przez Bluetooth? Jak ustawić korektor dźwięku? Eksperci Skody dzielą się wskazówkami, dzięki którym w pełni wykorzystasz możliwości systemu nagłośnienia w samochodzie oraz dostosujesz go do własnych preferencji.

Nagłośnienie – funkcja Focus

Niektóre modele Skoda posiadają systemy nagłośnienia z funkcją Focus. Dzięki niej można dostosować dźwięk w zależności od tego, ile osób znajduje się w samochodzie. Można ustawić nagłośnienie dla całego auta, tylko dla kierowcy oraz jedynie dla przednich lub tylnych siedzeń. Funkcja ta dostosowuje dźwięk tak, aby np. kierowca znalazł się pośrodku sceny akustycznej. Zwykle oznacza to, że osoba prowadząca auto słyszy głos wokalisty bezpośrednio przed sobą, a instrumenty rozmieszczone są symetrycznie wokół niej. Umieszczony w bagażniku subwoofer znajduje się dość daleko od przednich siedzeń, zatem, aby basy docierały do uszu na czas, także muszą być ustawione w specyficzny sposób – wyjaśnia Vlastimil Navrátil, koordynator działu odbioru i dźwięku w Skoda Technical Development. Funkcją Focus z pewnością zachwycone będą podróżujące z rodzicami nastolatki. Dzięki niej można wyciszyć odtwarzanie dla tylnych siedzeń, a dzieci mogą spokojnie słuchać własnej muzyki na słuchawkach.

Korzystniej połączyć się kablem czy bezprzewodowo?

Główną rolę w jakości dźwięku odgrywa jego źródło. Dotyczy to zwłaszcza muzyki odtwarzanej z własnych mediów i urządzeń. Im lepsze źródło, tym lepsze wrażenia słuchowe. Jedną z opcji stabilnego połączenia jest oczywiście pendrive z utworami na nim zapisanymi. Następne w kolejności pod względem jakości jest połączenie kablowe przez Apple CarPlay lub Android Auto. Obie te aplikacje oferują również łączność bezprzewodową przez Wi-Fi. – Połączenie przez Bluetooth daje dźwięk najgorszej jakości, jednak jej spadek wciąż nie jest dramatyczny – mówi Tomas Bambásek, ekspert od systemów dźwiękowych.

Użyj radia DAB

Jeśli nie chcesz przesyłać treści strumieniowo z telefonu lub dysku flash, radio gwarantuje oczywiście najlepszą jakość dźwięku. Obecnie zasięg sygnału FM w Europie zapewnia solidny odbiór z wystarczającą liczbą alternatywnych częstotliwości do słuchania wysokiej jakości dźwięku stereo podczas jazdy. – Perspektywy nadawania analogowego nie są jednak optymistyczne, przynajmniej w Europie. Do stacji FM nie można już dostroić się w Norwegii, a wkrótce nie będzie to możliwe także w Szwajcarii. Jeszcze gorzej jest z AM, które wychodzi z użytkowania w Europie – wyjaśnia Navrátil.

Natomiast DAB (Digital Audio Broadcasting), wprowadzony dwa lata temu przez UE jako obowiązkowy w nowych samochodach, staje się dominującym graczem w elektromagnetycznej transmisji radiowej. DAB oferuje czysty, pozbawiony szumów dźwięk w cyfrowej jakości. Nie można też zapomnieć o danych towarzyszących, takich jak obrazki do poszczególnych utworów (tzw. pokazy slajdów) oraz do 128 znaków tekstu (DLS). Dane te są przesyłane razem z dźwiękiem. Tej funkcji można użyć do wyświetlenia tytułu i autora utworu.

Nowoczesny system infotainment może odbierać zarówno AM/FM, jak i DAB/DAB+ z wszystkimi wyżej wymienionymi funkcjami. Świetnym rozwiązaniem jest również możliwość płynnego przełączania źródła dźwięku pomiędzy częstotliwościami FM i DAB w zależności od dostępności pasma. Korzystanie z technologii DAB/DAB+ staje się coraz bardziej popularne szczególnie w Europie.

Czy zbyt głośna muzyka może uszkodzić system?

Nie uszkodzisz systemu poprzez nadmierne podniesienie głośności. Każdy wzmacniacz posiada zabezpieczenie monitorujące jej poziom. Jeśli odtwarzanie powoduje nagrzanie wzmacniacza, system automatycznie ścisza muzykę, zanim dojdzie do uszkodzenia. Każdy głośnik posiada również mechanizm zabezpieczający membranę przed zniszczeniem przez bardzo dynamiczną muzykę lub nagłe zwiększenie głośności. Nazywa się go ogranicznikiem, który tłumi wysokie tony. Limiter jest stale włączony w tle i nie można go wyłączyć.

Rock, pop czy klasyka?

Systemy nagłośnienia Skoda oferują kilka trybów korekcji dźwięku dla różnych rodzajów muzyki. Do słuchania np. audiobooków, odpowiednia jest opcja „Mowa”, która wzmacnia dźwięk słów, a wycisza podkład muzyczny. Dodatkowo stłumiony jest wtedy subwoofer, czyli tzw. bas. Opcja „Rock” mówi sama za siebie, ale oczywiście na tym ustawieniu można słuchać każdego typu muzyki. – Jest to ustawienie wzmacniające tony wysokie i basowe. Każdy, kto szuka mocniejszego brzmienia, może użyć tej opcji także podczas słuchania popu lub R&B — mówi Tomas Bambásek.

Ostatnim ustawieniem korektora dźwięku jest opcja „Classic” (w niektórych modelach nazwana „Philharmonic”), która zapewnia większą czystość i dokładność dźwięku, szczególnie w przypadku muzyki klasycznej. Niektórzy używają tej opcji również do słuchania innych gatunków, nawet rocka – mniej agresywne ustawienia mogą przyczynić się do mniejszego zmęczenia podczas długich podróży. Funkcja została opracowana we współpracy z ekspertami z Czeskiej Filharmonii.

Oczywiście wszystkie systemy audio opracowane przez Skodę umożliwiają wybór własnych ustawień korektora dźwięku. Wersja podstawowa ma trzy pasma (bas, mid i high), a systemy dźwiękowe pięć pasm oraz ustawienie poziomu subwoofera. Dzięki temu można dostosować ustawienia dźwięku w aucie do własnych preferencji. Warto jednak pamiętać, że idealnym ustawieniem jest „wszystko wyzerowane” – dzięki temu muzyka odtwarzana jest tak, jak została pierwotnie nagrana i zmiksowana w studiu.

Zachowaj umiar

Głośność słuchanej muzyki to kwestia czysto osobista. Niektórzy kierowcy preferują cichą muzykę w tle, inni chcą, żeby była głośna. Ale najważniejsze jest bezpieczeństwo. Kiedy prowadzisz, musisz słyszeć, co dzieje się wokół ciebie.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 51 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY