[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Nowy kompaktowy model Skody – następca Rapida

Po debiucie koncepcyjnego modelu Vision RS na salonie w Paryżu, Skoda prezentuje pierwszy szkic produkcyjnej wersji nowego kompaktowego auta. Ma to być następca modelu Rapid Spaceback.

2018-10-09
Skoda Scala Skoda Scala, fot. Skoda

Na salonie samochodowym w Paryżu gwiazdą stoiska Skody był koncepcyjny model Skoda Vision RS. Samochód ten z jednej strony pokazuje drogę, jaką pójdzie czeska marka w najbliższej przyszłości pod kątem stylistyki, ale też napędów.

Skoda Vision RS ma być też prezentacją nowego modelu, następcy Rapida. Samochód ten, pokazany teraz na pierwszym szkicu, urośnie i będzie miał wiele cech wspólnych z Volkswagenem Golfem czy Audi A3.

Projekt Vision RS pokazał, jak może wyglądać rasowy hatchback w wydaniu Skody. Czy nowy kompakt doczeka się tej usportowionej wersji? Można przypuszczać, że tak.

Skoda Vision RS - Paryż 2018 Skoda Vision RS - Paryż 2018, fot. Michał Szymaczek

Wiemy poza tym, że Skoda Vision RS ma 4356 mm długości, a więc tyle co przeciętny kompaktowy hatchback. Szerokość auta sięga 1810 mm, wysokość 1431 mm, a rozstaw osi to 2650 mm. To wymiary, które mają dotyczyć także modelu produkcyjnego. Zwiastują one pełnowymiarowego rywala dla Forda Focusa, Kii Ceed czy Opla Astry.

Jeśli chodzi o sylwetkę samochodu, wreszcie powinno być ciekawiej, bardziej dynamicznie i z charakterem. Jaki będzie efekt końcowy, tego dowiemy się 6 grudnia, na specjalnej prezentacji, która odbędzie się w Tel Awiwie.

Nowy model Skody zostanie zbudowany na nowoczesnej platformie A0 MQB, pozwalającej na montaż wszelkich systemów bezpieczeństwa i asystentów jazdy. Pod względem użytych rozwiązań technologicznych nowość Skody ma w ogóle być wzorem w swojej klasie. Tu zadebiutuje też trzecia generacja systemu informacyjno-rozrywkowego Grupy Volkswagena, stąd na prezentację wybrano właśnie Tel Awiw, który staje się powoli światowym centrum nowych technologii.

Skoda Vision RS - Paryż 2018 Skoda Vision RS - Paryż 2018, fot. Michał Szymaczek

Co jeszcze wiemy o nowym modelu? Niewiele poza tym, że nie będzie się już nazywać ani Rapid, ani też Rapid Spaceback. Więcej dowiemy się zapewne dopiero w momencie prezentacji, chyba że producent postanowi wypuścić podobną – całkiem niemałą liczbę kontrolowanych przecieków, ujawniających kolejne detale, jak to było w przypadku Skody Kodiaq RS.

Rozwiązania techniczne nowy model współdzielić ma z nadchodzącym niedużym SUV-em. Pod maskę trafią trzy- i czterocylindrowe silniki spalinowe. Nie ma na razie mowy o hybrydzie. Pierwszym modelem Skody z takim napędem będzie Skoda Superb.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 46 300 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

ŠKODA MAGAZYN nr 06/2020

Dziś niemal każdy producent oferuje auta z napędem hybrydowym plug-in. Nie tylko zwykłe modele, ale również usportowione. Jaką korzyść daje hot hatchowi wsparcie elektronów? czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 05/2020

Kiedyś samochód miał co najwyżej klakson czy wycieraczki, dziś naszpikowany jest elektrycznymi odbiornikami i czujnikami, przez co pod skórą ma kilka kilometrów okablowania. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 04/2020

Jak przez 125 lat zmieniły się samochody? Diametralnie. Najlepszy przykład – dotąd wlewaliśmy do baku benzynę lub olej napędowy, ale dziś coraz częściej podłączamy auta do gniazdka. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 03/2020

Nazwa Monte Carlo znaczy wiele dla Skody – teraz trafia ona również do najnowszego crossovera, modelu Kamiq. Auto wyróżnia się zadziorną stylizacją. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 02/2020

Coraz większa liczba samochodów o wysokich osiągach jest napędzana hybrydowymi układami napędowymi. Dziś ta technika pojawia się nawet w usportowionych kompaktach. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 01/2020

Czy dziś lepiej wybrać samochód hybrydowy czy elektryczny, a może jednak coś pomiędzy nimi, czyli hybrydę typu plug-in? czytaj dalej >>