Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Nowy prototyp Skody w przygotowaniu

Studenci Akademii Skody w Mlada Boleslav rozpoczynają pracę nad ósmym już koncepcyjnym samochodem. Do tej pory projekty uczniów cieszyły się dużym zainteresowaniem mediów.

2021-10-06
Studenci Skody budują prototyp własnego projektu Materiały prasowe
Studenci Skody budują prototyp własnego projektu

25 studentów Akademii Skody w Mladá Boleslav rozpoczęło pracę nad ósmym koncepcyjnym samochodem studenckim. Projekt to kontynuacja corocznej tradycji, która od 2014 roku daje uczniom szkół zawodowych możliwość zaprojektowania i zbudowania własnego pojazdu. Obecnie uczestnicy są na etapie wyboru komponentów oraz materiałów, które wykorzystają podczas budowy samochodu. Wszystko dzieje się pod okiem doświadczonych instruktorów i członków nowego zarządu Skoda Auto.

– Projekt Samochód Studencki Akademii Skody cieszy się doskonałą reputacją i jest znakiem rozpoznawczym naszej marki, która daje możliwość rozwoju młodym talentom. Jestem bardzo dumna, że w tym roku po raz pierwszy będę uczestniczyć w projekcie i nie mogę doczekać się towarzyszenia studentom w ich drodze. To wspaniałe doświadczenie dla uczniów szkół zawodowych. Budowanie własnego wymarzonego auta wzmacnia ich motywację i kreatywność, a przy tym wzbogaca o wiele umiejętności technicznych, które zdobywają podczas budowy pojazdu – mówi Maren Gräf, członkini zarządu Skoda Auto ds. zasobów ludzkich.

Skoda SunroqMateriały prasowe
Skoda Sunroq

Kabriolet, pick-up i inne dotychczasowe projekty

Każdego roku uczniowie szkoły Skody budują swój pierwszy pojazd, oparty o podzespoły istniejących modeli marki. Trzy lata temu na warsztat wzięli model Karoq i przerobili na bardzo efektowny kabriolet – Skodę Sunroq. Rok później obiektem przeróbek była Skoda Kodiaq, a celem zrobienie z niej pick-upa. Tak powstał pojazd o nazwie Mountiaq, dwudrzwiowy pick-up na bazie SUV-a. W zeszłym roku zaś studenci zbudowali model Slavia, czyli kabriolet na bazie kompaktowej Skody Scala.

Skoda SlaviaMateriały prasowe
Skoda Slavia

Jedyny taki projekt w Czechach

W Akademii Skody w Mladá Boleslav utalentowani początkujący projektanci od 2014 roku rokrocznie projektują i budują nowy samochód studencki pod okiem instruktorów. Innowacyjny, jedyny taki projekt w Czechach, oferuje przyszłym pracownikom wyjątkową szansę sprawdzenia swoich umiejętności we współpracy z działami produkcji, projektowania i innymi specjalistycznymi jednostkami.

Na samym początku projektu studenci mają możliwość wymiany pomysłów z członkami zarządu Skoda Auto i przedstawienia im swoich koncepcji. W kolejnych etapach planowania uczestników wspierają liczni eksperci np. z Działu Rozwoju i Skoda Design. Dzięki tym interakcjom studenci zyskują wgląd we wszystkie istotne obszary marki. Uczą się pracy w zespole przy realizacji projektu, łączą planowanie z praktyczną realizacją, a także prezentują swoją pracę zarządowi.

Skoda MountiaqMateriały prasowe
Skoda Mountiaq

Nowy projekt studentów Skody

Rozpoczynając pracę nad ósmym studenckim samochodem, uczestnicy projektu mają zaplanowane liczne spotkania online. Dzięki technologiom cyfrowym mogli również podejmować niezbędne decyzje podczas pandemii. We wczesnych etapach akcji uczestnicy muszą uzgodnić kwestie związane z silnikiem, kształtem nadwozia, materiałami do wykorzystania oraz projektem i kolorystyką pojazdu. Nowy studencki samochód będzie prezentowany szerszej publiczności stopniowo w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Projekt, który łączy ludzi

Samochód studencki jest jednym z najważniejszych projektów Akademii Skody i świadczy o wysokiej jakości kształcenia w szkole zawodowej w Mladá Boleslav, która została założona ponad 90 lat temu.

– To drugi studencki samochód Skody, w tworzeniu którego biorę udział. W zeszłym roku byłem pod wrażeniem ogromnego wsparcia udzielonego studentom przez pracowników wszystkich działów marki. Trudne warunki wywołane pandemią COVID-19, które mają istotny wpływ również na tegoroczną edycję projektu, po raz kolejny wzmocniły solidarność naszego zespołu. Już się cieszę, że zobaczę, co nasi studenci stworzą w tym roku – mówi Alois Kauer, dyrektor Akademii Skody.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2021

Napęd elektryczny podbija nie tylko świat samochodów drogowych, ale i wyczynowych. Skoda we współpracy z marką Kreisel Electric opracowała właśnie koncepcyjne auto rajdowe z takim rodzajem napędu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2021

Największy SUV w gamie modeli Skody został właśnie odświeżony - dotyczy to każdej z szerokiej palety wersji tego modelu. Sprawdźmy co zmieniło się w tym modelu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2021

Czeski samochód miejski od lat jest jednym z najpopularniejszych samochodów na polskim rynku, jednak tym razem, do cenionych od lat praktycznych cech, dodano coś jeszcze – sporo designerskich smaczków. czytaj dalej >>