REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Odświeżona Skoda Fabia R5 debiutuje w WRC

Odświeżona wersja Skody Fabia R5 Evo po raz pierwszy wystartuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA.

2019-05-30
Skoda Fabia R5 2019 Skoda Fabia R5 2019

Rajdowa Skoda Fabia R5 po intensywnych testach i otrzymaniu homologacji zadebiutuje w Rajdzie Portugalii, który odbędzie się w dniach od 30 maja do 2 czerwca.

Za sterami Fabii R5 Evo zasiądą dwie załogi, czeska w składzie: Jan Kopecky i Pavel Dresler oraz reprezentanci Finlandii: Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen. Abmbicją obydwu drużyn jest zdobycie kolejnych punktów w kategorii WRC 2 Pro i tym samym umocnienie pozycji Skody jako najsilniejszej marki, posiadającej 15 spośród 32 samochodów w kategorii R5.

Skoda Fabia R5 od czterech lat pojawia się na szutrowych trasach Rajdu Portugalii. W tym czasie Skoda Motorsport wygrała cztery razy z rzędu mistrzostwa zespołów WRC 2, a załogi Skody świętowały 747 zwycięstw w swojej kategorii oraz zdobyły 56 tytułów mistrzostw regionalnych i krajowych. Kierowcy Esapekka Lappi, Pontus Tidemand i Jan Kopecky zostali mistrzami WRC 2 Drivers.

Skoda Fabia R5 - mocna rajdówka

Najnowsza wersja Skody Fabia R5 Evo, homologowana przez Międzynarodową Federację Sportów Motorowych, zadebiutuje podczas Rajdowych Mistrzostw Świata w nadchodzącym Rajdzie Portugalii, zapisując kolejne karty rajdowej historii Skody.

- Nowo homologowana Skoda Fabia R5 Evo udowodniła swoją niezawodność i szybkość podczas debiutu w Rajdzie Czeskim Krumlow. Dzięki bezproblemowej jeździe Jan Kopecky i Pavel Dresler zdobyli puchar Rajdowych Mistrzostw Czech. Teraz przyszedł czas na zaprezentowanie rajdowej Fabii R5 Evo na arenie światowej - komentuje Michał Hrabánek, szef Skoda Motorsport.

Zobacz także: pierwsza hybrydowa Skoda - Superb iV

Rajd Portugalii, który odbywa się w regionie Porto od 2015 roku, jest jedną z najbardziej popularnych imprez Rajdowych Mistrzostw Świata pod względem ilości kibiców. Osławiony skok na trasie Fafe co roku przyciąga dziesiątki tysięcy widzów. Atmosferę panującą na etapach można porównać tylko do nastrojów panujących podczas najważniejszych wydarzeń na stadionach piłkarskich.

- Po wygranym rajdzie Chile mamy apetyt na więcej i byłoby wspaniale wrócić na najwyższy stopień podium. Chcemy w pełni wykorzystać potencjał nowej Skody Fabia R5 Evo na portugalskich drogach i wzmocnić swoją pozycję w kategorii WRC 2 Pro – mówi Kalle Rovanperä.

Rajd Portugalii - program

Tegoroczny rajd rozpoczyna się w czwartek, 30 maja, w malowniczej miejscowości Coimbra. Piątkowy rajd odbywa się w regionie Arganil. Zawodnicy będą mieli do pokonania 90 km podzielonych na sześć etapów i odcinek na torze Lousada.

Kolejnego dnia będą musieli przejechać najdłuższy dystans o długości ponad 165 kilometrów, podzielony na osiem odcinków specjalnych z mieszaniną piaszczystych dróg, skał i głębokich kolein. Tu kluczowy będzie odpowiedni wybór opon.

Na niedzielę zaplanowana jest spektakularna pętla Fafe z pięcioma etapami na szybkich i gładkich szutrowych drogach, w tym słynny skok, który jest główną atrakcją imprezy. Łącznie zespoły zmierzą się z 20 odcinkami specjalnymi o długości 306,97 km. O godzinie 14:20 zwycięzcy dotrą na podium w Matosinhos, położonym niedaleko Porto.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 46 300 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

ŠKODA MAGAZYN nr 06/2020

Dziś niemal każdy producent oferuje auta z napędem hybrydowym plug-in. Nie tylko zwykłe modele, ale również usportowione. Jaką korzyść daje hot hatchowi wsparcie elektronów? czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 05/2020

Kiedyś samochód miał co najwyżej klakson czy wycieraczki, dziś naszpikowany jest elektrycznymi odbiornikami i czujnikami, przez co pod skórą ma kilka kilometrów okablowania. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 04/2020

Jak przez 125 lat zmieniły się samochody? Diametralnie. Najlepszy przykład – dotąd wlewaliśmy do baku benzynę lub olej napędowy, ale dziś coraz częściej podłączamy auta do gniazdka. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 03/2020

Nazwa Monte Carlo znaczy wiele dla Skody – teraz trafia ona również do najnowszego crossovera, modelu Kamiq. Auto wyróżnia się zadziorną stylizacją. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 02/2020

Coraz większa liczba samochodów o wysokich osiągach jest napędzana hybrydowymi układami napędowymi. Dziś ta technika pojawia się nawet w usportowionych kompaktach. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 01/2020

Czy dziś lepiej wybrać samochód hybrydowy czy elektryczny, a może jednak coś pomiędzy nimi, czyli hybrydę typu plug-in? czytaj dalej >>