Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Radiowozy na bazie modeli Skody

Skoda od wielu lat jest dostawcą pojazdów policyjnych na całym świecie. Z samochodów marki korzysta policja m.in. w Czechach, Wielkiej Brytanii, Austrii, Polski czy Nowej Zelandii.

2021-08-23
Radiowozy Skody na świecie fot. materiały prasowe
Radiowozy Skody na świecie

Polska

Pojazdy marki zasilają również flotę polskiej policji. Funkcjonariusze z grupy SPEED korzystają z modeli Superb już od roku. Zajmują się oni przede wszystkim tropieniem najpoważniejszych wykroczeń na drogach. W skład grupy wchodzą nie tylko funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego, ale również policjanci z wydziałów kryminalnego i do walki z cyberprzestępczością, a także przewodnicy z psami wyszkolonymi do wyszukiwania narkotyków.

Radiowozy Skody na świeciefot. materiały prasowe
Radiowozy Skody na świecie

Skody Superb przekazane policji to wersje z nadwoziem Combi z silnikiem 2.0 TSI o mocy 272 KM. Pojazdy wyposażono w dwusprzęgłową skrzynię DSG o siedmiu przełożeniach oraz napęd 4x4. Ponadto samochody oferują szereg systemów bezpieczeństwa, dzięki czemu funkcjonariusze policji mogą skutecznie ścigać kierowców znacznie przekraczających dozwoloną prędkość. Na pokładzie każdego egzemplarza znajdują się także przednie i tylne wideorejestratory, urządzenie do pomiaru prędkości oraz systemy łączności.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Czechy

Obecnie po drogach w Czechach jeździ 865 radiowozów Skoda Octavia trzeciej generacji. Oprócz klasycznych lamp ostrzegawczych oraz oznakowań policyjnych ich specjalne wyposażenie obejmuje również masywne ramy zabezpieczające. Zostały one opracowane jako narzędzie ochrony załogi samochodu policyjnego podczas pościgów samochodowych i są szczególnie pomocne przy manewrze PIT polegającym na unieruchomieniu ściganego pojazdu poprzez gwałtowny skręt. Rama zamontowana na wzmocnionym przednim zderzaku jest pokryta czarną powłoką proszkową i waży 19,8 kg. Dzięki temu pojazd policyjny może bezpiecznie zjechać z drogi lub zatrzymać samochód ważący nawet tonę i wyższy niż 60 cm.

Radiowozy Skody na świeciefot. materiały prasowe
Radiowozy Skody na świecie

W skład floty czeskiej policji od niedawna wchodzi także Skoda Kodiaq napędzana silnikiem benzynowym 2.0 TSI o mocy 140 kW z siedmiobiegową skrzynią DSG. Pojazd posiada napęd na cztery koła, co jest szczególnie przydatne w warunkach zimowych lub na trudno dostępnych terenach.

Flotę uzupełniają modele Skody Superb z silnikiem 2.0 TSI o mocy 206 kW, skrzynią biegów DSG, napędem na cztery koła i adaptacyjnym zawieszeniem. Ich prędkość maksymalna wynosi 250 km/h. Potrafią rozpędzić się do 100 km/h zaledwie w 5,8 s. Oprócz typowego wyposażenia policyjnego, takiego jak lampy ostrzegawcze i radia, zawierają one wydajny system kamer do odczytu tablic rejestracyjnych z przodu i z tyłu pojazdów. Dzięki temu policja może błyskawicznie sprawdzić stan płatności za przejazd autostradą. Duży bagażnik ze specjalną nadbudową zamontowaną na potrzeby policji drogowej pełni również funkcję mobilnego biura.

Wielka Brytania

Samochody z migającymi niebieskimi światłami są używane przez brytyjskie służby ratunkowe od ponad 110 lat. W 2020 roku Skoda dostarczała na ten rynek im 491 modeli Octavia, Superb oraz Kodiaq. W tym roku do floty dołączył pierwszy elektryczny SUV marki. Enyaq iV w policyjnych barwach może przejechać do 534 kilometrów na jednym ładowaniu, a niemalże rozładowany akumulator można naładować do 80% pojemności zaledwie w 38 min.

Radiowozy Skody na świeciefot. materiały prasowe
Radiowozy Skody na świecie

Do szybkiej jazdy brytyjscy policjanci mają do dyspozycji również Skodę Octavia RS o mocy 180 kW, która może rozpędzić się do 60 km/h w 6,6 s. Warto również wspomnieć o specjalnie przystosowanym do potrzeb policji modelu Kodiaq, którego bagażnik został przekształcony w mobilny boks do przewożenia czworonożnych członków służb. Dwa oddzielne boksy są klimatyzowane, a temperaturę można kontrolować z przodu pojazdu. Jeśli psy znajdą się w niebezpieczeństwie i nie będzie możliwości otwarcia tylnej części samochodu, bezpiecznie przejdą z kojców do kabiny samochodu.

Nowa Zelandia

Niedawno Skoda wygrała przetarg zorganizowany przez policję Nowej Zelandii, więc w tym roku marka dostarczy jej 355 pojazdów. W ciągu najbliższych czterech lat do nowozelandzkiej policji trafi od 450 do 500 samochodów Skody. Dostarczane modele to Superb COMBI z silnikami o mocach 206 kW i 162 kW oraz Kodiaq z silnikiem o mocy 132 kW. Nowozelandczycy rozważają również włączenie w swoją flotę hybrydowej Skody Superb iV.

Armenia

Policja w Erywaniu kupiła w tym roku 150 egzemplarzy Skody Octavia, co oznacza, że ​​po raz pierwszy pojazdy marki zostały wykorzystane jako najbardziej reprezentacyjne radiowozy w kraju. Samochody będą wyposażone w mocniejsze akumulatory, światła ostrzegawcze LED, reflektory 360 ​​stopni i inny specjalny sprzęt.

Łotwa

Na Łotwie policja jeździ 52 egzemplarzami Skody Octavia i 37 modelami Superb. Wszystkie pojazdy są używane jako nieoznakowane auta służące do kontroli ruchu.

Austria

Od 2006 roku pojazdy marki znajdują się również we flocie austriackiej policji. Skoda Octavia COMBI 4x4 i Skoda Kodiaq 4x4 stanowią większość floty. To około 1200 pojazdów. Pozostałe modele Octavia oraz Superb służą jako pojazdy cywilne. Co ciekawe, policja kupuje samochody w ramach kilkuletniego leasingu. Oznacza to, że policyjny sprzęt jest instalowany bezinwazyjnie i można go łatwo usunąć, nie pozostawiając po nim śladu.

Hiszpania

Od 2018 roku Skoda dostarcza hiszpańskiej policji dziesiątki modeli Octavia i Karoq rocznie.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 51 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY
ŠKODA MAGAZYN nr 12/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2021

Czeski samochód miejski od lat jest jednym z najpopularniejszych samochodów na polskim rynku, jednak tym razem, do cenionych od lat praktycznych cech, dodano coś jeszcze – sporo designerskich smaczków. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2021

„Sportowo-użyteczny” samochód – w skrócie SUV – musi łączyć w sobie cechy różnych modeli. Z jednej strony powinien zapewniać komfort i użyteczność, z drugiej – być również gotowy na dynamiczne wyzwania. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2021

Wersje Monte Carlo na stałe wpisały się do krajobrazu Skody jako modele o dynamicznym wyglądzie i oryginalnym charakterze. Jednym z nich jest Scala Monte Carlo. czytaj dalej >>