REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Samochody koncepcyjne stworzone przez studentów

Skoda od lat prowadzi szkołę na młodych inżynierów, projektantów i stylistów, którzy w ramach praktyk co roku budują wyjątkowy samochód. Oto najciekawsze projekty.

2019-04-29
Samochody stworzone przez studentów materiały prasowe
Nowy model na bazie Skody Kodiaq zadebiutuje w czerwcu

Od 2014 roku w ramach „Skoda Vocational School for Mechanical Engineering” studenci akademii Skody miesiącami pracują nad przygotowaniem wyjątkowych samochodów. Powstają one na bazie dostępnych w sprzedaży modeli czeskiej marki, ale po zmianach stają się jedynymi w swoim rodzaju dziełami sztuki. Szkoła Skody powstała już w 1927 roku i do tego czasu szkoli młodych ludzi, przygotowując ich do pracy w branży samochodowej. Na tej technicznej uczelni studiuje ponad 900 uczniów, z których co roku wybierana jest grupa najlepszych, których celem jest opracowanie wizjonerskiego projektu.

Samochody stworzone przez studentówmateriały prasowe
Oliver Stefani podczas zajęć ze studentami

Podczas zajęć uczniowie mają kontakt z inżynierami i stylistami Skody, m.in. z szefem stylistów Olivierem Stefanim (zobacz nasz wywiad), który z chęcią dzieli się ze studentami swoją widzę. Ręka w rękę ze specjalistami studenci przed kilka miesięcy pracują nad zmodyfikowaniem samochodu, w tym roku do warsztatu trafiła Skoda Kodiqa. Jaki plan mają względem niej studenci? Już po pierwszych szkicach widać, że będzie to samochód typu pick-up z wielkimi kołami i ogromnymi możliwościami w terenie, co automatycznie sprawia, że będzie to prawdopodobnie jedyny taki Kodiaq na świecie.

Samochód ten zostanie zaprezentowany w czerwcu, stanie się jednocześnie szóstym projektem studentów od 2014 roku, kiedy to ruszył projekt budowy wyjątkowych modeli. Poniżej samochody, które studenci stworzyli w ostatnich latach.

Samochody stworzone przez studentów materiały prasowe
Skoda Citijet

1. Skoda Citijet

To pierwszy samochód stworzony przez studentów i pokazany światu w 2014 roku. Powstał na bazie miejskiego Citigo. Studenci postanowili zbudować na jego bazie sportowo stylizowanego roadstera, dlatego pozbyto się dachu i stworzono wyjątkową linię szyb. Tylne spojler został stworzony ręcznie, a pałąki nad sportowymi fotelami są jedyne w swoim rodzaju.

Zobacz więcej o Skodzie Citijet.

Samochody stworzone przez studentów materiały prasowe
Skoda Funstar

2. Skoda Funstar

Pick-up na bazie miejskiej Fabii? To nie mogło się udać, a jednak! W oczy rzuca się nie tylko karoserii i limonkowe detale, ale także „groźne” wyloty powietrza na masce i złowrogie, zielone oświetlenie podłoża. Głowy postronnych świadków obraca też niestandardowy system audio z głośnikami o łącznej mocy 1400 watów.

Czytaj więcej o Skodzie Funstar

Samochody stworzone przez studentów materiały prasowe
Skoda Atero

3. Skoda Atero

To jedna z największych modyfikacji studentów Skody, bo z nadwozia Skody Rapid Spaceback stworzony efektowne coupe. Samochód ma zmienioną linię dachu, słupki B i C, a także boczne szyby i tylną część nadwozia. Co wyjątkowe – jest to model 3-drzwiowy, choć Rapid nie występował w takiej odmianie. Przez czerwone detale samochód przypomina kultową Skodę „Ferat”.

Zobacz więcej o Skodzie Atero.

Samochody stworzone przez studentów materiały prasowe
Skoda Element

4. Skoda Element

Zmiana podejścia świata motoryzacji do ekologii ma także swoje odzwierciedlenie w szkole Skody, bo studenci stworzyli samochód elektryczny. Bazuje na modelu Citigo i jest bezemisyjnym autem typu buggy. Ten samochód to przenośna dyskoteka – po podniesieniu pokrywy tylnej części nadwozia ukazuje się wielki wyświetlacz i efektowny system audio.

Zobacz więcej o Skodzie Element.

Samochody stworzone przez studentów materiały prasowe
Skoda Sunroq

5. Skoda Sonroq

Oto pierwsza wariacja na temat SUV-a Skody. Model Karoq przeszedł znaczne modyfikacje, bo z zajęć ze studentami wyjechał jako kabriolet. Efektowna jest przede wszystkim tylna część nadwozia w nietypowym wzorze, ale uwagę zwracają też kubełkowe fotele znane z innych koncepcyjnych modeli Skody.

Zobacz więcej o Skodzie Sunroq.

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2020

Skoda Octavia występuje nie tylko w wielu wersjach silnikowych i w kilku odmianach wyposażenia, ale także jako model o bardzo różnym charakterze i zastosowaniu – w rodzinie Octavii znajdziemy modele iV, RS, Scout i wiele więcej. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 08/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 08/2020

Fotele w samochodzie nie służą jedynie do siedzenia. Wraz z rozwojem techniki są wyposażane w coraz więcej nowoczesnych rozwiązań – mają funkcje masażu, wentylacji i aktywnie dbają o bezpieczeństwo podróżnych. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 07/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 07/2020

Nowa Skoda Octavia ma nowoczesne wyposażenie, które dotąd kojarzyło się głównie z samochodami luksusowymi. Wśród nich m.in. ergonomiczne fotele z funkcją masażu i wentylacji. czytaj dalej >>