Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda Enyaq iV coraz bliżej – mamy nowe szczegóły

Skoda Enyaq iV to pierwszy w pełni elektryczny SUV Skody, który pojawi się już 1 września. Tuż przed premierą mamy dla was kolejne informacje o nowym modelu.

2020-08-21
Skoda Enyaq iV Materiały prasowe
Skoda Enyaq iV

Poniżej prezentujemy zapisy rozmów z dwiema ważnymi osobami, odpowiedzialnymi za nową Skodę Enyaq iV. Pierwszy to Petr Nevrela, główny projektant oświetlenia zewnętrznego w Skoda Auto, który opowiada o najważniejszych cechach reflektorów najnowszego modelu marki.

W dalszej części natomiast Karl Neuhold, designer Skody, wyjaśnia na czym polega wyjątkowość stylistyki modelu Enyaq iV.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Skoda Enyaq iV - oświetlenie LED

Enyaq iV to pierwszy pojazd Skody oparty na modułowej platformie do pojazdów elektrycznych MEB Grupy Volkswagen. Jak zmieniła się konstrukcja jego reflektorów w porównaniu do oświetlenia poprzednich modeli marki?

Petr Nevrela: Tworząc nowy język designu Skody, konsekwentnie rozwijaliśmy przednie reflektory serii modelowej Scala i Kamiq oraz nowej generacji Octavia. We wszystkich samochodach, które prezentowaliśmy w ciągu ostatnich 18 miesięcy, reflektory są bardziej płaskie, co nadaje im dynamicznego wyglądu. W modelu Kamiq wprowadziliśmy dzielone reflektory ze światłami do jazdy dziennej w ich górnej części. Ponadto w konstrukcję reflektorów włączyliśmy elementy inspirowane kryształem. Pomysł zastosowaliśmy także w Enyaq iV i udoskonaliliśmy wybrane szczegóły, takie jak nowe, precyzyjnie zarysowane światła do jazdy dziennej i reflektory Full LED Matrix o sześciokątnym kształcie. Przednie i tylne światła dodatkowo wzmacniają innowacyjny charakter modelu Enyaq iV.

Skoda Enyaq iV Materiały prasowe
Skoda Enyaq iV

Jak długo trwa proces projektowania nowych przednich i tylnych świateł?

Rozwój projektu to dynamiczny proces. Ściśle współpracujemy zarówno z zespołem projektowania zewnętrznego, jak i z teamem opracowującym oświetlenie. Przed dokonaniem ostatecznej selekcji analizujemy wszystkie pomysły, wybierając te najbardziej atrakcyjne i wykonalne. Podsumowując, proces ten może trwać od sześciu do dwunastu miesięcy.

Co cię inspiruje podczas projektowania reflektorów?

Skoda w swoich pojazdach nawiązuje do tradycji czeskiego kryształu i interpretuje ją na nowo. Precyzyjne linie, geometryczne układy i wyjątkowo przejrzyste szklane powierzchnie są przedmiotem naszej fascynacji. Ich wygląd ciągle się zmienia, w zależności od kąta patrzenia i sposobu padania światła. Możemy wykorzystać to jako podstawę do eksperymentowania z efektami błyskowymi, na przykład z trójwymiarowymi reflektorami tylnymi podświetlanymi cienkim paskami świetlnymi.

Jakie pierwsze wrażenie wywołują reflektory nowego Enyaq iV?

Grafika oświetleniowa Enyaq iV na pierwszy rzut oka jest przyjazna dla użytkownika, a reflektory charakteryzują się bardzo dynamicznym i nowoczesnym wyglądem. Innowacyjna technologia LED podkreśla również zrównoważoną koncepcję naszego pierwszego w pełni elektrycznego SUV-a.

Skoda Enyaq iV - oficjalny szkic Materiały prasowe
Skoda Enyaq iV - oficjalny szkic

Skoda Enyaq iV – szczegóły stylistyki

Enyaq iV to pierwszy model marki oparty na modułowej platformie dla pojazdów elektrycznych MEB. Jak ewoluował język designu Skody w tym pojeździe?

Karl Neuhold: Tworząc Enyaq iV, ponownie opieramy się na emocjonującym języku designu Skody, którym charakteryzują się modele takie jak Scala, Kamiq czy nowa Octavia czwartej generacji. Enyaq iV zdobią rzeźbiarskie linie, czyste powierzchnie i elementy inspirowane czeską sztuką cięcia kryształu. Jego proporcje różnią się jednak od naszych poprzednich modeli SUV. Enyaq iV ma krótszy przód i wydłużoną linię dachu.

Jak podsumowałbyś design pierwszego w pełni elektrycznego modelu Skody?

Design Enyaq iV jest progresywny, wyważony i uosabia pewność siebie. Nowe proporcje nadają mu dynamiki oraz czynią jego wnętrze przestronnym. Duże koła i prześwit pojazdu sprawiają, że model zyskuje potężną prezencję SUV-a.

Co według ciebie jest kluczowym elementem designu Enyaq iV?

Zdecydowanie jest to przód samochodu. W naszych pojazdach elektrycznych świadomie uwydatniamy wygląd charakterystycznego grilla Skody o pionowym żebrowaniu, ponieważ jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych cech marki. W Enyaq iV jest ona wysunięta i wyprostowana, co nadaje jej masywnego charakteru. Uwagę przykuwają także reflektory Full LED Matrix oraz wyraziste światła do jazdy dziennej.

Skoda Enyaq iV - oficjalny szkic Materiały prasowe
Skoda Enyaq iV - oficjalny szkic

Czym najbardziej różni się wygląd zewnętrzny samochodu elektrycznego zbudowanego na modułowej platformie MEB od wyglądu pojazdu z silnikiem spalinowym?

Różnice dotyczą wysokości pojazdu oraz przedniego i tylnego zwisu. Aby zaoszczędzić miejsce, akumulatory MEB instalowane są w podłodze, co powoduje, że nadwozie umieszczone jest nieco wyżej. Większy rozstaw osi sprawia, że samochód zyskuje na estetyce. Poszczególne elementy napędu elektrycznego zajmują mniej miejsca niż konwencjonalny silnik spalinowy, sprawiając, że zwisy z przodu i z tyłu są krótsze. Sylwetka Enyaq iV jest również bardziej wydłużona i wyjątkowo aerodynamiczna, a jej wartość oporu powietrza wynosi 0,27 cw, co jest imponującym wynikiem jak na SUV tej wielkości. Ponadto opływowa linia nadwozia pozytywnie wpływa na zasięg samochodu.

Co twoim zdaniem sprawia, że Enyaq iV to prawdziwa Skoda?

Enyaq iV to pojazd uosabiający wszystkie zalety Skody. Stanowi on ważny krok w kierunku zrównoważonej przyszłości marki. Łączy w sobie przestronność i wielofunkcyjność. Zawiera także zaskakujące, inteligentne funkcje. Jest odpowiedni nie tylko dla rodzin, ale także dla osób prowadzących aktywny tryb życia, często odbywających długodystansowe podróże. Dzięki temu Enyaq iV to idealny towarzysz każdego dnia.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 182 300 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY
ŠKODA MAGAZYN nr 07/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 07/2021

Przyjęło się, że samochody elektryczne sprawdzają się jedynie w mieście, jednak najnowsze modele potwierdzają, że to nie do końca prawda. Widać to na przykładzie Skody Enyaq iV. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 06/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 06/2021

Większość kierowców kojarzy, że samochody elektryczne można ładować na ogólnodostępnych ładowarka, ale wiedzą też, że tych jest w Polsce nadal niewiele, ale czy są też inne sposoby? czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 05/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 05/2021

Chociaż to zaskakujące, nie każdy kierowca chce jeździć SUV-em – dla takich osób stworzono uterenowione kombi. W ofercie Skody znajdziemy dwa modele tego typu: Octavię i Superba Scout. czytaj dalej >>