REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda Enyaq iV – tego o niej nie wiesz

Nowy SUV Skoda Enyaq iV jest pierwszym w pełni elektrycznym pojazdem zbudowanym na platformie MEB. Auto kryje w sobie wiele ciekawostek, jak choćby to, że nie ma biegu wstecznego. Jak to rozwiązano?

2020-11-17
Skoda Enyaq iV Founders Edition Materiały prasowe
Skoda Enyaq iV Founders Edition

Platforma MEB Grupy Volkswagen otwiera przed użytkownikami samochodów szereg nowych możliwości, takich jak wybór mocy silnika i pojemności akumulatora. Dzięki temu kierowcy Enyaq iV, a w przyszłości kolejnych modeli elektrycznych Skody, mają niespotykane dotąd możliwości stworzenia specyfikacji odpowiadającej na ich indywidualnej potrzeby.

Modułowa platforma MEB to odpowiednik platformy MQB używanej przy tworzeniu modeli Skody z silnikami spalinowymi i częściowo zelektryfikowanymi układami napędowymi. MEB opracowano jednak z myślą o samochodach całkowicie elektrycznych. Jest ona podstawą konstrukcyjną samochodu i umożliwia łączenie ze sobą wielu różnorodnych komponentów, a w efekcie tworzenie samochodów o dowolnych proporcjach i do dowolnego celu.

Głosuj w konkursie Best Cars 2021 i wygraj Subaru Forester

MEB – platforma o wielu możliwościach

Moduł z akumulatorem to największa część platformy MEB. Wykonany jest z masywnej aluminiowej ramy, w której znajdują się moduły poszczególnych ogniw. Jednostka tworzy podłogę samochodu, a jej mocowanie do nadwozia sprawia, że samochód jest bardziej wytrzymały konstrukcyjnie. Akumulator montowany w podłodze występuje w dwóch rozmiarach.

W obudowie można zainstalować do dwunastu modułów, z których każdy zawiera 24 ogniwa. To sprawia, że największy akumulator waży około 493 kilogramów, a jego łączna pojemność wynosi 82 kWh, z czego 77 kWh wykorzystywane jest do napędzania samochodu. Średniej wielkości akumulator waży 376 kilogramów i zawiera dziewięć modułów o łącznej pojemności 62 kWh. Najmniejszy ma osiem modułów podstawowych, waży 345 kilogramów i oferuje pojemność 55 kWh. Konstrukcja zawiera również układ chłodzenia, system zarządzania akumulatorem oraz niezbędne złącza.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zróżnicowane opcje ładowania

Akumulator wymaga ładowania, dlatego modułowa platforma MEB zawiera standardowe rozwiązania techniczne i niezbędną elektronikę zarządzania wydajnością, która kontroluje zarówno ładowanie, jak i późniejsze przekazywanie mocy do układu napędowego. System obsługuje ładowanie prądem przemiennym lub stałym.

Samochód osadzony na platformie MEB może być między innymi ładowany prądem przemiennym o mocy 2,3 kW (z gniazda domowego lub za pomocą kabla typu 2) oraz 7,2 kW i 11 kW (z gniazda 400 V, na stacji ładującej, z wykorzystaniem Wallboxa oraz za pomocą kabla typu 3).

Szybkie ładowanie prądem stałym może odbywać się z mocą do 50, 100 lub nawet 125 kW. W takim przypadku kabel ładujący typu 4 jest zawsze częścią stacji ładującej. Projektanci samochodów mogą wybrać, które moce ładowania będą obsługiwane przez dany pojazd. Enyaq iV możemy być ładowany z mocą do 125 kW w swoich najmocniejszych wersjach 80 i 80x oraz RS.

Kompaktowe silniki elektryczne

Za napęd samochodów elektrycznych opartych na modułowej platformie MEB odpowiada przede wszystkim silnik elektryczny umieszczony na tylnej osi. Jest on tak kompaktowy, że z łatwością mieści się w zwykłej torbie i waży około 90 kilogramów. Maksymalna moc silnika elektrycznego wynosi 150 kW, dostępne są również wersje 132 i 109 kW. W wersjach z napędem na cztery koła dodatkowy silnik elektryczny montowany jest na przedniej osi, aby zwiększyć moc systemu do 195 lub 225 kW – ta opcja jest dostępna dla modeli Enyaq RS iV.

Silniki wymagają chłodzenia, które odbywa się za pomocą standardowej chłodnicy umieszczonej z przodu samochodu i układu obiegu płynu chłodzącego napędzanego pompą elektryczną. Cała platforma może działać w oparciu o dwa silniki i różne pojemności akumulatorów. Dzięki temu umożliwia tworzenie wielu kombinacji układu napędowego.

Tylko jeden bieg i brak wstecznego

Moc silników elektrycznych nie jest przenoszona bezpośrednio na koła. Przechodzi przez prostą przekładnię jednostopniową. Wszystko dlatego, że silnik może pracować z prędkością do 16 000 obrotów na minutę, a prędkość ta musi zostać zmniejszona w celu przeniesienia napędu na koła. Przełożenie w przybliżeniu 1:10 (w modelu z maksymalną prędkością 160 km/h) osiągane jest za pomocą dwóch małych kół zębatych.

Przekładnia nie ma biegu wstecznego. Gdy auto ma pojechać do tyłu, silnik elektryczny obraca się po prostu w przeciwnym kierunku. Stały moment obrotowy silnika elektrycznego (do 310 Nm) sprawia, że zmiana biegu w celu optymalizacji osiągów jest zbędna, więc wystarczy tylko jedna prędkość. Dzięki temu przekładnia staje się bardzo kompaktowa i stanowi część modułu silnika elektrycznego.

Łączność oraz systemy Infotainment

Podobnie jak w przypadku platformy MQB, łączność i systemy Infotainment stanowią część platformy konstrukcyjnej. System jest w pełni cyfrowy, a na desce rozdzielczej znajdują się dwa wyświetlacze: pierwszy – z danymi dotyczącymi jazdy oraz drugi – duży ekran systemów Infotainment. Łączność z sieciami komórkowymi jest standardową funkcją, więc samochody oparte na modułowej platformie MEB mogą korzystać z szeregu usług online, a nawet oferować możliwość zakupu dodatkowych funkcji. Jedną z nowych opcji platformy MEB jest wyświetlacz head-up umieszczony na przedniej szybie z elementami rzeczywistości rozszerzonej.

Systemy wspomagania

Modułowa platforma MEB od samego początku była rozwijana w kierunku trzeciego poziomu autonomicznej jazdy. Zakłada on, że w pewnych warunkach system może całkowicie przejąć kierowanie samochodem, np.: na autostradach. W przyszłości samochody oparte na MEB będą oferowały tego rodzaju możliwości a funkcje automatycznej jazdy będą obsługiwane przez system trzech zintegrowanych wysokowydajnych komputerów (ICAS). Już teraz w najnowszych modelach Skody znajdują się systemy wspomagania kierowcy i inne obsługiwane przez najnowocześniejszy sprzęt komputerowy.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 51 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY
ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

Skoda Octavia występuje w wielu wersjach różniących się poziomem wyposażenia i stylizacją, a nowa odmiana Scout jest najbardziej wszechstronną z nich – auto jest dynamiczne, bogato wyposażone i ma zdolności do jazdy poza asfaltem. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

Elektryczny SUV Skody może występować w kilku wersjach różniących się stylizacją wnętrza – ich kolory i wzornictwo nawiązują do popularnych nurtów w wykończeniu wnętrza domu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

Skoda Octavia RS po raz pierwszy oferowana jest w takiej wielu odmianach. Najciekawszą z nich jest wersja hybrydowa z układem napędowym o mocy 245 KM. czytaj dalej >>