Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda Enyaq iV – wnętrze elektrycznego SUV-a

Elektryczna Skoda Enyaq iV ma oferować ponadprzeciętnie wygodne i przestronne wnętrze. Szczegóły zdradza nam Norbert Weber, szef zespołu projektantów.

2020-07-30
Skoda Enyaq iV - wnętrze Materiały prasowe
Skoda Enyaq iV - wnętrze

Wraz ze światową premierą nowego modelu Enyaq iV, zaplanowaną na 1 września, Skoda rozpoczyna nowy rozdział w historii designu samochodowych wnętrz. Design Selections to opcja indywidualnego wyboru stylu auta, która otwiera przed użytkownikami szereg nowych możliwości.

Wnętrze pierwszego w pełni elektrycznego SUV-a marki ma być wyjątkowo przestronne i komfortowe, a producent mówi wręcz o „odzwierciedleniu stylu nowoczesnych przestrzeni mieszkalnych”.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Norbert Weber, dyrektor ds. projektowania wnętrz Skoda, opowiada nam o nowym designie modelu Enyaq iV i jego najważniejszych cechach. Premiera auta odbędzie się już na początku września w Pradze.

Enyaq iV jest pierwszym samochodem Skody opartym na modułowej platformie dla pojazdów elektrycznych MEB. Jakie zmiany wprowadziła marka we wnętrzu nowego modelu?

Norbert Weber: Duży rozstaw osi modelu Enyaq iV, uzyskany dzięki platformie MEB, sprawia, że wnętrze jest wyjątkowo przestronne. Przyczynia się do tego również płaska podłoga, pozbawiona centralnego tunelu. Wykorzystaliśmy tę koncepcyjną cechę, aby wizualnie uczynić wnętrze bardziej przestronnym. Widać to na przykład na nowej desce rozdzielczej, zaprojektowanej wielopoziomowo.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Czy mógłbyś zdradzić więcej szczegółów nowej koncepcji wnętrza modelu Enyaq iV?

Weber: Nowa koncepcja designu modelu Enyaq iV łączy cechy przestronnego miejsca oraz sfery wypoczynkowej. Po raz pierwszy oferujemy nasze nowe opcje Design Selections. Przypominają one nowoczesne przestrzenie mieszkalne, charakteryzując się doskonale dopasowanymi kolorami oraz materiałami. Ponadto proponujemy przejrzyście skonstruowane pakiety opcji zawierające różne motywy stylistyczne, z kilkoma dodatkowymi możliwościami dostępnymi dla każdego modelu. Oznacza to, że możemy zapewnić klientom wybór, który jest jasny i prosty, a jednocześnie wyjątkowy.

Skoda Enyaq iV - wnętrze Materiały prasowe
Skoda Enyaq iV - wnętrze

Jak opisałbyś styl wnętrza Enyaq iV?

Weber: Przejrzysty, przestronny, innowacyjny i ekologiczny. Przejrzysty – dzięki łatwości konfiguracji opcji Design Selections i pakietów stylistycznych. Przestronny – ze względu na ilość miejsca we wnętrzu i doskonałe rozmieszczenie poszczególnych elementów. Innowacyjny – dzięki takim funkcjom jak 13-calowy ekran centralny oraz nowy wyświetlacz head-up. Ekologiczny – ponieważ zastosowano w nim materiały naturalne i pochodzące z recyklingu.

Jakie nowe materiały ekologiczne wykorzystano w samochodzie po raz pierwszy?

Weber: W jednej z opcjonalnych wersji designu tapicerka foteli, opatrzona jest symbolem Woolmark Company, co oznacza, że wykonane są one w 40 proc. z wełny. Pozostałe 60 proc. ich składu to poliester wytworzony z butelek PET pochodzących z recyklingu. Unikatowa tkanina sprawia, że podróżowanie modelem Enyaq iV staje się jeszcze większą przyjemnością. Innym przykładem jest skóra, wytwarzana zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Do jej garbowania zamiast substancji chemicznych używa się ekstraktu z liści drzewa oliwnego.

Co uważasz za najważniejsze elementy wnętrza modelu Enyaq iV?

Weber: Szczególnie podoba mi się poprowadzenie linii deski rozdzielczej na całej szerokości auta, wzmacniające poczucie dużej przestrzeni. Na drugim poziomie nawiązuje ona do kształtu grilla Skody i służy również jako oparcie dla dłoni obsługującej ekran dotykowy. We wnętrzu użyto wyjątkowo miękkie materiały, który pokrywają całe wnętrze pojazdu i sprawiają, że w modelu Enyaq iV można poczuć się jak w komfortowym apartamencie.

W oczekiwaniu na debiut elektrycznego SUV-a Enyaq iV Skoda podała kilka podstawowych informacji, jak choćby 585 litrów pojemności bagażnika oraz dostępność aż pięciu wersji mocy – między 148 a 306 KM. Zasięg ma wynosić między 340 a nawet 500 km.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 184 400 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY
ŠKODA MAGAZYN nr 12/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2021

Czeski samochód miejski od lat jest jednym z najpopularniejszych samochodów na polskim rynku, jednak tym razem, do cenionych od lat praktycznych cech, dodano coś jeszcze – sporo designerskich smaczków. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2021

„Sportowo-użyteczny” samochód – w skrócie SUV – musi łączyć w sobie cechy różnych modeli. Z jednej strony powinien zapewniać komfort i użyteczność, z drugiej – być również gotowy na dynamiczne wyzwania. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2021

Wersje Monte Carlo na stałe wpisały się do krajobrazu Skody jako modele o dynamicznym wyglądzie i oryginalnym charakterze. Jednym z nich jest Scala Monte Carlo. czytaj dalej >>