[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Skoda Kamiq - premiera SUV-a w Genewie

Skoda potwierdziła nazwę swojego kolejnego modelu – niedużego crossovera. Auto nazywać się będzie Skoda Kamiq.

Michał Szymaczek 2019-01-24
Skoda Kamiq Skoda Kamiq

Kilka dni temu opublikowaliśmy pierwsze oficjalne zdjęcie nowej Skody Kamiq, choć wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze, czy na pewno tak będzie się nazywać nowy model. Zdjęcie także nie pokazywało tyle, ile byśmy chcieli.

Skoda Kamiq - nazwa potwierdzona

Teraz czeski producent uchyla rąbka tajemnicy, ujawniając jaką nazwę nosić będzie nowa Skoda. Wcześniej mówiło się o dwóch możliwościach. Jedną z nich była Skoda Kosmiq, bo taką właśnie nazwę dziennikarze ujawnili w dokumentach, które wyciekły z biur Skody. Wygląda jednak na to, że nazwa Kosmiq trafi na klapę bagażnika któregoś z następnych aut.

Drugą możliwością było przejęcie nazwy Skoda Kamiq, która używana jest już dla niedużego crossovera oferowanego na rynku chińskim.

Skoda Kamiq

Zaznaczyć trzeba, że chiński Kamiq i europejski Kamiq to dwa różne samochody, nie tylko pod względem designu, ale i rozmiarów. Chiński model (na zdjęciu powyżej) jest większy od "naszego".

Skoda Kamiq - pierwszy szkic Skoda Kamiq - pierwszy szkic

Skoda Kamiq - bliźniak T-Crossa i Arony

Skoda Kamiq będzie konstrukcyjnym bliźniakiem dwóch innych modeli Grupy Volkswagena. Chodzi o Volkswagena T-Crossa i Seata Aronę. Zbudowany zostanie, rzecz jasna, na płycie podłogowej MQB A0 i czerpać ma z najnowszych osiągnięć inżynieryjnych koncernu. A to oznacza systemy bezpieczeństwa z najwyższej półki oraz rozwiązania z dziedziny connectivity.

Skoda pokazała kilka dni temu pierwszy, mocno zaciemniony szkic Skody Kamiq. Widać na nim przede wszystkim nowy design oświetlenia, z wyrazistymi diodami LED ułożonymi kaskadowo i osobnymi światłami poniżej. Rozwiązanie to przypomina trochę to z nowego Citroena C3.

Ogólny kształt i zamysł stylistyki Skody Kamiq możemy jednak wyprowadzić niemal bezpośrednio z koncepcyjnego modelu Vision X, bo jak wiemy z poprzednich projektów, kolejne wariacje z „Vision” w nazwie przekładały się później w wersje produkcyjne ze stosunkowo niewielkimi zmianami.

Skoda Kamiq Skoda Kamiq na rynek chiński

Skoda Kamiq - co oznacza jej nazwa?

Teraz Skoda opublikowała drugie, bardziej wyraźne zdjęcie. Tradycyjnie jednak, na tym etapie ogranicza się ono do zbliżenia na nazwę modelu – ostatnio mieliśmy do czynienia z podobnym zabiegiem w przypadku zapowiedzi Skody Scala.

Nowa Skoda Kamiq będzie podobna do T-Crossa i Arony również pod względem oferowanych napędów. Wiemy zatem, że na próżno oczekiwać choćby modelu z napędem 4x4, choć Vision X – przypomnijmy – napędzany był ciekawym hybrydowym połączeniem silnika spalinowego 1,5 TSI G-TEC, zasilanego benzyną i gazem CNG, z silnikiem elektrycznym napędzającym tylne koła. Nawet gdyby podobne rozwiązanie miało trafić do nowej Skody, to przyjdzie nam na to długo czekać.

Na koniec wróćmy do nazwy, której znaczenie Skoda wyjaśnia w komunikacie prasowym. Słowo Kamiq zaczerpnięto z języka Inuitów (do niedawna znanych jako Eskimosi). Oznacza ono „coś, co doskonale pasuje; drugą skórę”, ale też "zdolność przystosowania się do każdej sytuacji".

Oficjalny debiut nowej Skody Kamiq zaplanowany jest na początek marca, podczas salonu samochodowego w Genewie. Niedługo później ruszy sprzedaż. Cen jeszcze na tym etapie nie znamy, ale oczywistym jest, że Kamiq będzie tańszy od Karoqa.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 67 150 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY