[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Skoda Octavia RS 245 - pierwsze wrażenie

Wraz z face liftingiem Skody Octavii wprowadzono do oferty odświeżony model RS oraz jego nową odmianę - RS 245. Mieliśmy okazję sprawdzić tę wersję - oto jej wady i zalety.

Kacper Mucha 2017-07-04
Skoda Octavia RS 245 Skoda Octavia RS 245

Skoda Octavia RS została odświeżona, co bardzo łatwo poznać po nietypowym kształcie przednich reflektorów - to dlatego, że ich klosz rozdzielono. Samochód ma także zmodyfikowane zderzaki i tylne lampy. We wnętrzu Octavia otrzymała przede wszystkim nowy system multimedialny z dużym ekranem dotykowym i wieloma przydatnymi funkcjami, np. łączność z internetem.

Ale to co najważniejsze to jego "sportowe" cechy. Samochód to najbardziej usportowiona odmiana Octavii, pod maską ma turbodoładowany silnik 2.0 TSI o mocy 245 KM, który pozwala przyspieszyć do setki w 6,6 sekundy. Występuje w wersji liftback i kombi oraz jedynie z 19-calowymi obręczami kół.

Oto co nam się spodobało w Skodzie Octavii RS 245, a co niekoniecznie:

Zaleta 1 - mechaniczna "szpera"

Tylko w Octavii RS 245 znajdziemy mechaniczną "szperę", czyli mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, umieszczony przy przedniej osi samochodu. Dzięki niemu Octavia bardzo precyzyjnie się prowadzi, a wciśnięcie gazu w zakręcie nie powoduje, że koła wpadają w poślizg.

Skoda Octavia RS 245 Skoda Octavia RS 245

Wada 1 - skromny wygląd

Wygląda fantastycznie, serio. Na żywo robi świetne wrażenie, szczególnie w czerwonym kolorze i z czarnymi elementami dekoracyjnymi. Jednak mamy pewien niedosyt - dlaczego RS 245, najmocniejsza i najszybsza Octavia, nie wyróżnia się na tle standardowego "eresa"?

Skoda Octavia RS 245 Skoda Octavia RS 245

Zaleta 2 - stabilność

Rozstaw kół tylnej osi zwiększono o 38 milimetrów. Sprawia to, że 19-calowe koła ładnie chowają się w nadkolach, ale przede wszystkim zwiększa stabilność samochodu w szybkich łukach. Zmiana może minimalna, ale dająca się odczuć podczas szybkiej jazdy po torze.

Skoda Octavia RS 245 Skoda Octavia RS 245

Wada 2 - słabo wyprofilowane fotele

Niestety, wyglądają fantastycznie, jak prawdziwe sportowe "kubły", ale nie zapewniają wystarczającego podparcia ciała w zakrętach. Jeżeli chcesz szybko jeździć będziesz musiał przyzwyczaić się do tego, że co rusz opierasz się o drzwi.

Skoda Octavia RS 245 Skoda Octavia RS 245

Zaleta 3 - szybka przekładnia

Po raz pierwszy w ofercie Octavii RS jest 7-biegowa przekładnia DSG. Co to zmienia? Pewnie niewiele, jednak mamy nieodparte wrażenie, że w trybie manualnym działa ona szybciej niz przekładnia w poprzedniku. Na kliknięcie łopatki reaguje błyskawicznie.

Skoda Octavia RS 245 Skoda Octavia RS 245

Wada 3 - dźwięk z głośników

Z 2-litrowych silników można wydobyć rasowe brzmienie, wystarczy spojrzeć np. na Abartha 595, który przyjemnie mruczy z silnika o pojemności 1.4. Wystarczy do tego dobry wydech i taki Octavia ma, więc niepotrzebnie dźwięk wzmacniany jest elektronicznie. Ale fakt, działa to niemal niezauważalnie.