REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda Octavia RS – historia rasowego modelu

Skoda oferuje usportowione modele oznaczone literami RS już od wielu lat. Przed nami premiera kolejnego auta spod znaku Rally Sport.

2020-01-31
Skoda Octavia RS 245 Materiały prasowe
Skoda Octavia RS 245

Emblemat RS symbolizuje sportowego ducha Skody. Rozwinięcie skrótu oznaczające „Rally Sport” jest dobrze znane wśród fanów sportowej jazdy nie tylko za sprawą odnoszących sukcesy samochodów rajdowych, ale także dzięki modelom produkcyjnym, które od 2000 roku sukcesywnie wprowadzane są do gamy modelowej marki.

Ale historia emblematu RS sięga 1974 roku, kiedy producent po raz pierwszy wykorzystał go jako skrót od "Rally Sport" w prototypowych pojazdach rajdowych Skoda 180 RS i 200 RS. Od tego czasu, także dzięki znaczącym osiągnięciom Skody 130 RS w latach 70. i 80., symbol RS stał się synonimem rajdów samochodowych na najwyższym poziomie.

Od 2000 r. historię sukcesów sportowych aut Skody kontynuują modele produkcyjne RS, konsekwentnie projektowane z myślą o doskonałych osiągach. Obecnie w ofercie marki znajdują się dwa samochody z tym emblematem: Octavia RS oraz Kodiaq RS.

W marcu 2020 roku swoją premierę podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie świętować będzie czwarta już generacja Skody Octavia RS. Nowy model z emblematem RS będzie dostępny z nowoczesnymi silnikami TSI oraz TDI, a także po raz pierwszy z napędem hybrydowym typu plug-in. Tym samym Skoda otwiera nowy rozdział w swojej historii.

Zobacz także: Volvo XC40 T5 Twin Engine - z mocą dwóch silników

Materiały prasowe
Skoda Octavia RS

Octavia w wersji RS: historia pełna sukcesów

W 2000 roku Skoda wystartowała w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata z modelem Octavia WRC. W tym samym czasie na rynku pojawił się pierwszy samochód produkcyjny z emblematem RS symbolizującym połączenie sportowych emocji z jazdy i funkcjonalności charakterystycznej dla wszystkich modeli Skody.

Pierwsza Skoda Octavia RS została wyposażona w 1,8-litrowy silnik turbo o mocy 180 KM. Do 2005 roku wyprodukowano 17 600 egzemplarzy tego modelu w wersji sedan i combi. Drugą generację Skody Octavia RS można było zamówić z silnikiem benzynowym 2.0 TFSI o mocy 200 KM oraz po raz pierwszy z silnikiem wysokoprężnym 2.0 TDI o mocy 170 KM. Przed zakończeniem sprzedaży drugiej generacji modelu, łączna produkcja obydwu wersji wyniosła 100 tys. pojazdów.

Wprowadzona na rynek w 2013 roku Skoda Octavia trzeciej generacji odniosła jeszcze większy sukces. W pierwszym wariancie samochód był dostępny w wersjach 2.0 TSI o mocy 220 KM i TDI o mocy 184 KM oraz po raz pierwszy z napędem na cztery koła.

Kolejna wersja silnika benzynowego posiadała moc 230 KM a dla modelu Octavia RS 245 imponujące 245 KM. W Niemczech, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii wersje RS osiągnęły ponad 20 proc. udziału w sprzedaży modelu Octavia. Całkowita produkcja trzeciej generacji tego modelu wyniosła 172 tys. pojazdów.

Zobacz także: nowy Mitsubishi ASX wchodzi do salonów

Skoda Octavia RS iV Materiały prasowe
Skoda Octavia RS iV

Elektryzująca Skoda Octavia RS iV

Nowa generacja modelu Octavia RS będzie dostępna z nowoczesnymi silnikami TDI oraz TSI o zwiększonej wydajności, a także z napędem hybrydowym typu plug-in. Skoda Octavia RS iV będzie pierwszym usportowionym modelem produkcyjnym w gamie marki, pod którego maską kryją się dwa silniki.

W zależności od sytuacji i wybranego trybu jazdy pracują one indywidualnie lub w połączeniu, łącząc korzyści zapewniane przez silnik elektryczny i silnik spalinowy. Znajdujący się w aucie akumulator można będzie też wygodnie ładować przy wykorzystaniu zewnętrznego źródła energii elektrycznej.

Premiera nowej generacji modelu Octavia RS odbędzie się podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie, który odbędzie się w dniach 3-15 marca 2020 roku.

Zobacz także: 70 elektrycznych modeli VW do 2025 roku!

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 82 250 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY
ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

Skoda Octavia występuje w wielu wersjach różniących się poziomem wyposażenia i stylizacją, a nowa odmiana Scout jest najbardziej wszechstronną z nich – auto jest dynamiczne, bogato wyposażone i ma zdolności do jazdy poza asfaltem. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

Elektryczny SUV Skody może występować w kilku wersjach różniących się stylizacją wnętrza – ich kolory i wzornictwo nawiązują do popularnych nurtów w wykończeniu wnętrza domu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

Skoda Octavia RS po raz pierwszy oferowana jest w takiej wielu odmianach. Najciekawszą z nich jest wersja hybrydowa z układem napędowym o mocy 245 KM. czytaj dalej >>