[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda Superb kończy 85 lat

Skoda Superb, którą znamy, pojawiła się w 2001 roku. Ale Skoda zaprezentowała model o nazwie Superb już wcześniej, bo 85 lat temu.

MS 2019-10-28
Skoda Superb 2019 Skoda Superb 2019

Dokładnie 85 lat temu Skoda po raz pierwszy pokazała światu swój model Superb. Nazwa samochodu była tak wymyślona, by od początku podkreślać najwyższą jakość i klasę auta.

Produkcja pierwszej generacji Skody Superb trwała aż do 1949 roku. Dopiero w 2001 roku powrócono do tej nazwy, kiedy to wprowadzono nowoczesną wersję tego prestiżowego dla marki modelu.

Dziś trzecia generacja flagowej limuzyny odnosi kolejne sukcesy. W lipcu zaprezentowano odświeżoną wersję auta, która wyróżnia się zastosowaniem innowacyjnych technologii i eleganckim wnętrzem. Ale nie tylko, bowiem na początku 2020 roku zadebiutuje Skoda Superb iV, pierwszy samochód w historii marki, wyposażony w napęd hybrydowy typu plug-in.

Zobacz także: Volkswagen już teraz zapowiada rewolucję modelową

Skoda Superb 640 i Superb 3000 OHV Skoda Superb 640 z 1935 r. (z lewej) i Superb 3000 OHV z 1939 r. (z prawej)

Superb znaczy wspaniały

Nazwa Superb pochodzi od łacińskiego słowa "superbus", które oznacza "wspaniały" i symbolizuje najwyższą klasę. Po raz pierwszy została zaprezentowana 22 października 1934 roku, aby podkreślić charakter nowego sedana Š 640. W styczniu 1935 roku wprowadzono pierwszą wersję modelu o wymiarach 5,5 m długości, 1,70 m szerokości i 1,66 m wysokości w kolorze czerwonym.

Seryjna produkcja Skody Superb rozpoczęła się w marcu 1935 roku. Topowy model wyposażono w sześciocylindrowy silnik o pojemności 2,5 litra i mocy 40,5 kW (55KM). Oprócz standardowego wyposażenia, jako opcja dostępne było... radio samochodowe, a także półki z drewna różanego, umiejscowione za przednimi fotelami.

Niemal każdego roku firma wprowadzała kolejne innowacje do swojego flagowego modelu. Między innymi ocniejsze silniki i nowoczesne elementy wyposażenia. Po wyprodukowaniu około 600 pojazdów z zaworami SV, Skoda wprowadziła w 1938 r. wersję Superb OHV z sześciocylindrowym silnikiem rzędowym o mocy 59 kW (80 KM) i pojemności skokowej 3 137 cm sześc.

Na krótko przed wstrzymaniem produkcji w 1940 r., spowodowanej wybuchem wojny, wyprodukowano niewielką serię Superb 4000 z silnikami V8. W 1946 r., przed wieloletnią przerwą w produkcji modelu, Skoda ponownie wprowadziła zmodernizowaną wersję z sześciocylindrowymi silnikami.

Zobacz także: znamy cenę elektrycznego Volkswagena ID.3

Skoda Superb facelift 2019 - reflektory Full LED matrix Skoda Superb facelift 2019 - reflektory Full LED matrix

Skoda Superb dziś

Dopiero w 2001 roku Skoda Superb powróciła do oferty marki. Po wyprodukowaniu 135 068 pojazdów, w 2008 roku Skoda wprowadziła drugą generację flagowego modelu. Do momentu wyprodukowania trzeciej generacji modelu Superb w 2015 roku, z linii produkcyjnej w fabryce w Kvasinach zjechało 404 756 egzemplarzy pojazdu w wersji sedan i 217 734 w wersji combi.

W 2019 roku Skoda zaprezentowała odświeżoną wersję flagowej limuzyny, wyposażonej w najnowsze rozwiązania technologiczne z obszaru bezpieczeństwa, komfortu czy łączności, z poprawionym, eleganckim designem i bardziej wyrafinowanym wnętrzem.

Po raz pierwszy w seryjnym modelu marki zastosowano reflektory Full LED Matrix oraz aktywny tempomat ADAPTIVE CRUISE CONTROL najnowszej generacji, z wyprzedzeniem wykrywający ograniczenia prędkości oraz zakręty na drogach i dostosowujący do nich prędkość auta.

Dynamiczny i elegancki design został wzbogacony m.in. o bardziej wyrazisty front i ozdobną listwę pomiędzy tylnymi światłami LED. Długość zmodernizowanej wersji zwiększyła się do 4869 mm w wersji hatchback oraz do 4862 mm w wersji kombi.

Zobacz także: Mitsubishi Eclipse Cross - jak z kosztami eksploatacji?

Skoda Superb iV Skoda Superb iV

Skoda Superb - pierwsza hybryda marki

Na początku 2020 roku w ofercie Skody pojawi się pierwszy w historii marki model z napędem hybrydowym typu plug-in. Będzie to Skoda Superb iV. Auto wyposażone w silnik benzynowy 1.4 TSI i silnik elektryczny zapewni łączną moc 160 kW (218 KM).

W samochodzie wykorzystano akumulator litowo-jonowy o pojemności 13 kWh, co pozwoli na pokonanie do 56 km przy zasilaniu wyłącznie energią elektryczną. W połączeniu z silnikiem benzynowym nowy Superb iV może przejechać do 930 km. Skoda Superb iV będzie dostępna dla wersji wyposażenia Ambition i Style, a także dla wersji SPORTLINE i LAURIN&KLEMENT.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 150 700 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

ŠKODA MAGAZYN nr 03/2020

Nazwa Monte Carlo znaczy wiele dla Skody – teraz trafia ona również do najnowszego crossovera, modelu Kamiq. Auto wyróżnia się zadziorną stylizacją. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 02/2020

Coraz większa liczba samochodów o wysokich osiągach jest napędzana hybrydowymi układami napędowymi. Dziś ta technika pojawia się nawet w usportowionych kompaktach. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 01/2020

Czy dziś lepiej wybrać samochód hybrydowy czy elektryczny, a może jednak coś pomiędzy nimi, czyli hybrydę typu plug-in? czytaj dalej >>