[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda Vision iV. Elektryczna Skoda w Genewie

Na salonie samochodowym w Genewie Skoda zaprezentuje koncepcyjny model elektryczny Vision iV.

Michał Szymaczek 2019-02-13
Skoda Vision iV Skoda Vision iV

Za niespełna miesiąc na salonie samochodowym w Genewie Skoda pokaże kilka nowości. Jedną z najważniejszych premier czeskiej marki będzie nowa Skoda Kamiq. Nieduży SUV to konstrukcyjny bliźniak Volkswagena T-Crossa i Seata Arony. Ale to nie koniec debiutów.

W Genewie Skoda pokaże też inny pojazd. Będzie to koncepcyjny samochód o napędzie elektrycznym, nazwany Skoda Vision iV. Auto zostało właśnie pokazane na pierwszych szkicach, na których prezentuje się bardzo obiecująco.

Skoda Vision iV jest – jak pisze o nim producent – czterodrzwiowym crossoverem coupe, zbudowanym na platformie MEB Grupy Volkswagena. Ta modularna płyta podłogowa przeznaczona jest dla pojazdów o napędzie elektrycznym.

Widoczny na pierwszych oficjalnych szkicach samochód ma muskularną i rozbudowaną, ale przy tym dynamiczną sylwetkę, z mocno opadającą linią dachu. Agresywne przetłoczenia szczególnie widoczne są w zderzakach. Efekt wzmacniają dodatkowo duże, 22-calowej średnicy koła.

Zobacz także: jak testowane są silniki Skody?

Skoda Vision iV Skoda Vision iV

Skoda Vision iV - stylistyka

Zauważyć warto brak standardowych lusterek bocznych, zastąpionych tutaj kamerami, a także brak klasycznych klamek i ramek okiennych w drzwiach. Model produkcyjny, który pojawi się w 2020 roku, będzie się oczywiście różnił od tego, co widać na szkicach, ale jak przyznaje Olivier Stefani, główny projektant marki, Vision iV pokazuje drogę, jaką pójdzie stylistyka samochodów elektrycznych Skody.

Z przodu jest to mocno zaznaczony i ustawiony pionowo grill, przecięty świetlną listwą, ciągnącą się aż do bocznych krawędzi reflektorów. Trudno spodziewać się tej listwy w modelu produkcyjnym, niemniej jednak wszystko jest możliwe.

Kształt reflektorów jest rozwinięciem tego, co Skoda proponuje obecnie. Zwężające się ku środkowi, wąskie klosze lamp dodają pojazdowi drapieżnego charakteru, a potężne wloty powietrza w zderzaku potęgują wrażenie masywności.

Z tyłu widać natomiast lampy w charakterystycznym dla Skody kształcie litery C, umieszczoną pod zderzakiem dodatkową listwę świetlną, a także podświetlony napis SKODA pomiędzy lampami. Przetłoczenie w kształcie spoilera pod tylną szybą oraz dyfuzor pod zderzakiem mogą być zapowiedzią dobrych osiągów samochodu, ale tego dowiemy się w przyszłym roku.

Elektryczne modele Skody

Skoda Vision iV zapowiada nadejście elektrycznych modeli Skody i prawdopodobnie pierwszy czeski „elektryk” będzie utrzymany w podobnym, choć bardziej łagodnym stylu. Co więcej, Skoda zapowiada, że do roku 2022 w ofercie obecnych będzie więcej niż 10 zelektryfikowanych modeli – zapewne chodzi tu również o hybrydy plug-in.

Jak czytamy w komunikacie prasowym przesłanym nam przez Skodę, w roku 2019 marka Skoda rozpocznie pierwszy etap produkcji samochodów elektrycznych. W roku 2020 na rynku pojawią się pierwsze samochody marki produkowane na wspomnianej wcześniej platformie MEB dla pojazdów elektrycznych.

W kolejnych czterech latach Skoda zainwestuje około dwa miliardy euro w wielopłaszczyznowy rozwój związany z wprowadzeniem do oferty samochodów elektrycznych. Do końca 2022 roku Skoda wprowadzi kilkanaście zelektryfikowanych modeli.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 37 200 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

ŠKODA MAGAZYN nr 03/2020

Nazwa Monte Carlo znaczy wiele dla Skody – teraz trafia ona również do najnowszego crossovera, modelu Kamiq. Auto wyróżnia się zadziorną stylizacją. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 02/2020

Coraz większa liczba samochodów o wysokich osiągach jest napędzana hybrydowymi układami napędowymi. Dziś ta technika pojawia się nawet w usportowionych kompaktach. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 01/2020

Czy dziś lepiej wybrać samochód hybrydowy czy elektryczny, a może jednak coś pomiędzy nimi, czyli hybrydę typu plug-in? czytaj dalej >>