Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda Vision iV – jak powstaje prototyp

Skoda pokazuje w ostatnich latach wiele aut koncepcyjnych, które zapowiadają wersje produkcyjne. Jak wygląda dział budowy prototypów Skody?

2019-12-20
Skoda Vision iV Materiały prasowe
Skoda Vision iV

Specjalizacją jednego z najpilniej strzeżonych oddziałów Skody jest projektowanie i produkcja prototypów nowych modeli. To właśnie tam powstają wczesne projekty samochodów, które w niedalekiej przyszłości pojawią się na drogach. Zespół znany wewnętrznie jako EGV, postanowił uchylić rąbka tajemnicy na temat procesu tworzenia nowych aut.

Całkowity zakaz robienia zdjęć, a także specjalna przepustka zezwalająca na wejście do miejsca pracy to standard dla pracowników EGV, których praca w procesie projektowania nowego modelu jest niezastąpiona. Gdy nowy samochód po raz pierwszy zostanie zaprezentowany publicznie podczas światowej premiery, zespół EGV jest już w trakcie prac nad zupełnie nowym projektem.

Skoda Vision iV - premiera w Genewie

Jednym z najważniejszych prototypów stworzonych w ostatnim czasie jest napędzany wyłącznie elektrycznie SUV Vision iV, który swoją oficjalną premierę miał podczas salonu samochodowego w Genewie w 2019 roku. Na jego podstawie powstał pierwszy elektryczny SUV marki Skoda, który będzie świętował swoją premierę już w przyszłym roku.

Wszystko rozpoczyna się od pomysłu i pewnej wizji nowego samochodu, która przekształcana jest w pełnowymiarowy, gliniany model. Następnie ekipa EGV może wykazać się w konceptualnej części projektowania. Po wirtualnej prezentacji w pełnym 3D skanowany jest gliniany model wykonany przez projektantów, na podstawie którego powstaje model „właściwy”.

Zobacz także: nowy Volkswagen Golf - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Skoda Vision iV Materiały prasowe
Skoda Vision iV

- Na początku, przy pomocy skanera 3D, konwertujemy gliniany model na model komputerowy. Następnie tworzymy szczegółowy model powierzchni, który służy za podstawę do przygotowania wirtualnej prezentacji. Przenosząc ten etap pracy do wirtualnej rzeczywistości, możemy nie tylko szczegółowo wyświetlić każdy detal samochodu, ale także przeprowadzić symulacje ergonomii wnętrza czy pola widzenia z perspektywy kierowcy pojazdu. Dzięki temu wszystkie zmiany możemy wprowadzić cyfrowo – opowiada David Vaněk, szef działu konstrukcji prototypów i modeli.

Proces produkcji nowego samochodu jest bardzo złożony. Po fazie projektowania cyfrowego nadchodzi etap testowania prototypu. Dzięki zastosowaniu wyżej wspomnianych skanów, projektanci Skody mają dostęp do szczegółowych informacji, między innymi na temat wnętrza pojazdu.

Na podstawie danych przekazanych przez inżynierów, zespół EGV tworzy działający prototyp, wykorzystując przy tym najnowocześniejszą technologię towarzyszącą również produkcji finalnego produktu. Zespół EGV ustala wszelkie procesy i narzędzia, które zostaną wykorzystane do stworzenia niezbędnych dla prototypu części, a także planują proces produkcji i sposoby programowania pojazdu.

- Musimy przeanalizować cały prototyp w najmniejszych szczegółach, dzięki czemu technologie i rozwiązania, na które się zdecydujemy, będą odpowiednio dobrane do kolejnych testów – mówi David Vaněk.

Elementy prototypu wykonane są z bloku metalu, a do ich stworzenia wykorzystuje się zarówno zaawansowane roboty, jak i manualne stacje robocze. Z kolei druk 3D znajduje zastosowanie przy produkcji niektórych elementów zewnętrznych i wewnętrznych. Po złożeniu szkieletu prototypu jest on malowany tak, jak każdy inny samochód opuszczający taśmę produkcyjną.

W momencie ukończenia podwozia w osobnym warsztacie, prototyp zostaje złożony w całość - montuje się nadwozie, a także wszelką niezbędną elektronikę. Kiedy prototyp jest już kompletny, do systemu instaluje się oprogramowanie oraz kalibruje systemy wspomagania kierowcy. Tak zbudowany pojazd zostaje gruntownie sprawdzony, aby upewnić się, że całość działa zgodnie z założeniami.

Zobacz także: niezwykły pojedynek - KITT kontra GMC Drużyny A

Skoda Vision iV Materiały prasowe
Skoda Vision iV

Prototypy też są poddawane testom

Teraz nowy prototyp jest gotów na przeprowadzenie wszystkich niezbędnych testów. Chociaż projektowanie cyfrowe to nieustannie rozwijający się obszar, wciąż należy stworzyć dziesiątki fizycznych prototypów, które są niezbędne do przeprowadzenia testów dla każdego nowego modelu.

- Zanim konkretny model zostanie dopuszczony do masowej produkcji, będzie miał za sobą prawdopodobnie ponad dwa miliony kilometrów i tysiące godzin rygorystycznych testów. Testy jazdy, testy zderzeniowe, a nawet ekstremalne warunki w specjalnie przygotowanej komorze – sprawdzamy każdy możliwy element, aby odpowiednio spełniał swoje funkcje – mówi Vaněk w kontekście tworzenia prototypów.

Testy są w stanie potwierdzić, że produkcja nowego samochodu zmierza w dobrym kierunku lub pozwalają zaplanować odpowiednie zmiany, które ulepszą projekt powstającego pojazdu. Regularne testy umożliwiają znalezienie obszarów, w których można dodatkowo ulepszyć projekt.

Na tym etapie zarówno projektanci, jak i inżynierowie przechodzą przez swój proces kolejny raz, aby zweryfikować i uzupełnić dane. Ostatecznie zespół EGV przekazuje informacje i wyniki do podmiotów odpowiedzialnych za przygotowanie nowego modelu do produkcji masowej.

Rola prototypu kończy się, kiedy nowy model jest już gotowy, aby wprowadzić go do sprzedaży i został on oficjalnie zaprezentowany. Prototypy nigdy nie trafiają do klientów, a materiały użyte do ich produkcji zostają poddane recyklingowi.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 51 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY
ŠKODA MAGAZYN nr 07/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 07/2021

Przyjęło się, że samochody elektryczne sprawdzają się jedynie w mieście, jednak najnowsze modele potwierdzają, że to nie do końca prawda. Widać to na przykładzie Skody Enyaq iV. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 06/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 06/2021

Większość kierowców kojarzy, że samochody elektryczne można ładować na ogólnodostępnych ładowarka, ale wiedzą też, że tych jest w Polsce nadal niewiele, ale czy są też inne sposoby? czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 05/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 05/2021

Chociaż to zaskakujące, nie każdy kierowca chce jeździć SUV-em – dla takich osób stworzono uterenowione kombi. W ofercie Skody znajdziemy dwa modele tego typu: Octavię i Superba Scout. czytaj dalej >>