REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda rozwija usługi connectivity - od Nokii do Alexy

Skoda przykłada dużą wagę do usług łączności i zastosowania nowoczesnych technologii w swoich autach. Zobaczmy, jak to się rozwijało.

2018-10-29
Skoda - historia connectivity Materiały prasowe
Skoda - historia connectivity

Usługi z zakresu connectivity stanowią obecnie jeden z głównych filarów rozwoju samochodów. W tej chwili dla kierowców równie ważny co moc silnika okazuje się być stopień zintegrowania smarfona z samochodem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, Skoda od lat poszerza zakres oferowanych funkcjonalności w tym zakresie.

2000: zestaw głośnomówiący

Po pojawieniu się telefonów komórkowych wyzwaniem stało się znalezienie sposobu na zachowanie bezpieczeństwa w trakcie jazdy przy jednoczesnym prowadzeniu rozmowy przez telefon. Pionierami wśród innowacji w tym zakresie stały się zatem zestawy głośnomówiące, które Skoda wprowadziła do swoich samochodów w 2000 r.

Aby skorzystać z funkcjonalności, należało za pośrednictwem kabla podłączyć telefon umieszczony na specjalnym statywie do jednostki głównej. Zestawy głośnomówiące zostały zaprojektowane dla modelu Nokia 6210i i pojawiły się wraz z pierwszą generacją Skody Octavia po face liftingu.

Skoda - historia connectivity Materiały prasowe
Skoda - historia connectivity

2004: technologia Bluetooth

Wkrótce okazało się, że przewodowe zestawy głośnomówiące nie są wystarczająco praktycznym rozwiązaniem dla kierowców. Odpowiedzią na kolejne wyzwania było wdrożenie technologii Bluetooth, która szybko stała się standardem w komunikacji bezprzewodowej. Bezprzewodowe rozmowy za pośrednictwem technologii bluetooth po raz pierwszy mogli prowadzić kierowcy Skody Octavia drugiej generacji.

Skoda - historia connectivity Materiały prasowe
Skoda - historia connectivity

2008: muzyka z telefonu w głośnikach samochodowych

Wraz z rozwojem funkcjonalności telefonów komórkowych wzrosło zapotrzebowanie na wprowadzanie nowych rozwiązań do samochodów. Dzięki technologii Bluetooth możliwe stało się, cieszące się szczególną popularnością wśród kierowców, słuchanie ulubionej muzyki z telefonu w samochodzie za pośrednictwem wbudowanych głośników. Pierwszy model oferujący tę funkcjonalność to Skoda Superb z 2008 r.

Skoda - historia connectivity Materiały prasowe
Skoda - historia connectivity

2014: SmartGate i MirrorLink

Połączenie pomiędzy samochodem i urządzeniem mobilnym przestało ograniczać się jedynie do możliwości bezpiecznego prowadzenia rozmów telefonicznych czy słuchania ulubionej muzyki w trakcie jazdy. Dzięki systemowi MirrorLink, ekran telefonu można wyświetlić na wyświetlaczu samochodowego systemu infotainment. Umożliwia to komfortowe korzystanie z aplikacji mobilnych, nawigacji telefonicznej czy odtwarzanie radia internetowego w trakcie jazdy.

Natomiast system SmartGate dał kierowcom możliwość zdalnego kontrolowania danych dostępnych dotąd wyłącznie w samochodzie, dotyczących np. monitorowania zużycia paliwa. Po raz pierwszy funkcjonalności pojawiły się w trzeciej generacji modelu Skody Fabia.

Skoda - historia connectivity Materiały prasowe
Skoda - historia connectivity

2015: system SmartLink+

Stopniowo od 2016 roku wszystkie modele marki Skoda z wyłączeniem Skody Citigo zostały zmodernizowane pod kątem nowej generacji systemu z obszaru connectivity, nazwanego SmartLink+. Oprócz funkcjonalności MirrorLink i SmartGate system oferuje także wsparcie dla interfejsu Apple Car Play i aplikacji Google Android Auto. Dodatkowym udogodnieniem oferowanym przez SmartLink+ jest możliwość połączenia z systemem zdecydowanie szerszej gamy modeli telefonów.

Skoda - historia connectivity Materiały prasowe
Skoda - historia connectivity

2016: Skoda Connect

W 2016 r., wraz z wprowadzeniem funkcjonalności Skoda Connect, marka wkroczyła w zupełnie nowy wymiar oferowanych przez nią usług z zakresu connectivity. Od tego czasu kierowca może nie tylko połączyć samochód z dowolnym urządzeniem mobilnym, ale także zdalnie obsługiwać jego niektóre funkcje. Dostęp do danych na temat samochodu z dowolnego miejsca pozwala na monitorowanie poziomu paliwa, liczby przebytych kilometrów czy stanu technicznego pojazdu.

Zainstalowanie aplikacji Skoda Connect na telefonie, tablecie czy komputerze pozwala zdalnie włączyć ogrzewania postojowe i upewnić się, czy drzwi i okna zostały poprawnie zamknięte. Aplikacja posiada również dostęp do lokalizacji pojazdu, co pomaga szczególnie w odnalezieniu samochodu na parkingu oraz zapobiega ewentualnym kradzieżom. Ponadto kierowca może z domu lub kawiarni zaplanować podróż, wpisując adres docelowy do aplikacji w telefonie i przesyłając go bezpośrednio do nawigacji samochodowej. Skoda Connect po raz pierwszy stała się częścią wyposażenia modelu Kodiaq.

Skoda - historia connectivity Materiały prasowe
Skoda - historia connectivity

2018: asystentka głosowa Alexa

W bieżącym roku usługa Skoda Connect została wzbogacona o niezwykle innowacyjne rozwiązanie. Asystentka głosowa Alexa to kolejny poziom komfortu w komunikacji z pojazdem. Klienci Skody mogą komunikować się z samochodem z domu, za pośrednictwem głośnika Amazon Echo, lub z dowolnego miejsca przez aplikację Alexa, zainstalowaną na smartfonie.

Alexa (obecnie wyłącznie w języku angielskim, niemieckim i francuskim) informuje kierowcę o interesujących go danych pojazdu: dokładnym zamknięciu drzwi i okien, poziomie zużycia paliwa, łącznym, dziennym przebiegu czy lokalizacji samochodu.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 51 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY
ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

Skoda Octavia występuje w wielu wersjach różniących się poziomem wyposażenia i stylizacją, a nowa odmiana Scout jest najbardziej wszechstronną z nich – auto jest dynamiczne, bogato wyposażone i ma zdolności do jazdy poza asfaltem. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

Elektryczny SUV Skody może występować w kilku wersjach różniących się stylizacją wnętrza – ich kolory i wzornictwo nawiązują do popularnych nurtów w wykończeniu wnętrza domu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

Skoda Octavia RS po raz pierwszy oferowana jest w takiej wielu odmianach. Najciekawszą z nich jest wersja hybrydowa z układem napędowym o mocy 245 KM. czytaj dalej >>