[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda świętuje 125 lat istnienia

W 2020 roku Skoda świętuje 125. rocznicę powstania. Czeka nas nie tylko premiera elektrycznego SUV-a, ale też wiele wspomnień z historii marki.

2020-01-15
125 lat Skody 125 lat Skody

Historia marki Skoda sięga 1895 roku, co czyni ją jedną z pięciu marek samochodowych na świecie z najdłuższą historią. 2020 rok to czas obchodów 125-lecia działalności firmy, ale także 115. rocznicy wprowadzenia pierwszego samochodu Skody do produkcji.

W jubileuszowym roku Skoda stawia na przyszłość bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Do oferty marki dołącza nowa Skoda Octavia czwartej generacji, a swoją premierę będzie świętował również elektryczny SUV, będący pierwszym pojazdem producenta opartym na modułowej platformie MEB dla samochodów elektrycznych.

- Skoda Auto jest jedną z pięciu światowych, nadal aktywnych, marek samochodowych z najdłuższą historią. Odwaga i pomysłowość dwóch założycieli, Václava Laurina i Václava Klementa, stanowią podstawę tej wyjątkowej historii sukcesu, a jednocześnie motywują do prowadzenia firmy w kierunku pomyślnej przyszłości. Tymi wartościami kierujemy się realizując naszą strategię 2025, przekształcając Skodę z producenta samochodów w nowoczesną firmę oferującą najlepsze rozwiązania w zakresie mobilności – podsumowuje Bernhard Maier, dyrektor generalny Skoda Auto.

Skoda zapowiada 30 premier w trzy lata

W ramach strategii 2025 Skoda zaprezentuje w pierwszej połowie roku seryjną wersję modelu koncepcyjnego VISION iV. Pierwszy w pełni elektryczny SUV jest również pierwszym pojazdem oferowanym przez markę, opartym na modułowej platformie MEB dla grupy VW.

Trwająca od 2019 roku kampania produktowa Skody obejmuje premiery 30 nowych modeli do końca 2022 r., z których ponad dziesięć będzie częściowo lub całkowicie zelektryfikowana. Sto piętnaście lat po wprowadzeniu pierwszego samochodu do produkcji firma działa na ponad 100 rynkach, dostarczając rocznie 1,24 miliona pojazdów klientom na całym świecie.

Zobacz także: Mitsubishi Eclipse Cross - niskie koszty eksploatacji

Skoda Vision iV Skoda Vision iV

Historia marki Skoda

Założyciele firmy Václav Laurin i Václav Klement położyli podwaliny pod rozwój firmy Skoda w grudniu 1895 r., otwierając przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i serwisem rowerów w Mladá Boleslav.

Firma Laurin & Klement (L&K) w ciągu kilku lat przekształciła się w producenta samochodów oraz motocykli. Zaawansowane technicznie modele z innowacyjnymi rozwiązaniami szybko zyskały popularność, m.in. w Wielkiej Brytanii, na jednym z najbardziej wymagających rynków eksportowych.

Pierwszy samochód Laurin & Klement, Voiturette A, zadebiutował już w 1905 roku. Był modelem przeznaczonym do codziennej jazdy, o doskonałym stosunku ceny do wydajności. L&K kompleksowo rozszerzał swoje portfolio modelowe i wkrótce oferował również samochody sportowe i dostawcze, które przekonały kierowców na całym świecie.

Podstawą dalszego rozwoju firmy było połączenie Laurin & Klement oraz grupy Skoda w 1925 roku, co zapewniło niezbędny kapitał dla dalszej ekspansji. W tym czasie powstało też logo marki.

Zobacz także: Volkswagen zapowiada rewolucję modelową

1906 LK Voiturette Typ A 1906 LK Voiturette Typ A

Światowe plany obchodów 125-lecia Skody

Na rok 2020 Skoda zaplanowała liczne działania celebrujące 125. rocznicę powstania marki, które obejmą wydarzenia dla klientów Skody, entuzjastów motoryzacji, ale także dla pracowników firmy.

Skoda stworzyła na przestrzeni ponad stu lat wiele legendarnych modeli, a niektóre z nich będą obchodzić w 2020 roku okrągłą rocznicę swoich premier, np. zaprezentowana 85 lat temu Skoda 935 Dynamic z opływowym nadwoziem czy obchodząca 60. urodziny Skoda Octavia Combi.

2020 rok to także 70. rocznica startu załogi Skoda w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, który podkreśla długą tradycję motorsportową marki, kontynuowaną dziś choćby w rajdach samochodowych.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 46 300 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

ŠKODA MAGAZYN nr 06/2020

Dziś niemal każdy producent oferuje auta z napędem hybrydowym plug-in. Nie tylko zwykłe modele, ale również usportowione. Jaką korzyść daje hot hatchowi wsparcie elektronów? czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 05/2020

Kiedyś samochód miał co najwyżej klakson czy wycieraczki, dziś naszpikowany jest elektrycznymi odbiornikami i czujnikami, przez co pod skórą ma kilka kilometrów okablowania. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 04/2020

Jak przez 125 lat zmieniły się samochody? Diametralnie. Najlepszy przykład – dotąd wlewaliśmy do baku benzynę lub olej napędowy, ale dziś coraz częściej podłączamy auta do gniazdka. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 03/2020

Nazwa Monte Carlo znaczy wiele dla Skody – teraz trafia ona również do najnowszego crossovera, modelu Kamiq. Auto wyróżnia się zadziorną stylizacją. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 02/2020

Coraz większa liczba samochodów o wysokich osiągach jest napędzana hybrydowymi układami napędowymi. Dziś ta technika pojawia się nawet w usportowionych kompaktach. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 01/2020

Czy dziś lepiej wybrać samochód hybrydowy czy elektryczny, a może jednak coś pomiędzy nimi, czyli hybrydę typu plug-in? czytaj dalej >>