Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda wyprodukowała 2 miliony SUV-ów

Dwumilionowy SUV zjechał z linii produkcyjnej w głównej fabryce marki w Mladá Boleslav. Ten sam pojazd jest zarazem 250-tysięcznym egzemplarzem modelu Kamiq.

2021-03-04
Fabryka Skody fot. materiały prasowe
Fabryka Skody - Skoda Kamiq

Jeszcze niedawno Skoda nie miała w swojej ofercie ani jednego SUV-a. Później pojawił się Kodiaq, następnie dość długo po nim Karoq, a następnie Kamiq. Teraz do gry dołączył elektryczny Enyaq i ani się obejrzeliśmy, a Czesi wyprodukowali dwumilionowy egzemplarz SUV-a. Liczby dostaw w 2020 roku pokazują, jak dużą popularnością cieszą się SUV-y Skody. Modele Kodiaq, Karoq i Kamiq stanowią około 40 procent wszystkich pojazdów produkowanych przez markę na całym świecie. A niedawno gamę wzmocnił czwarty SUV – elektryczny Enyaq iV.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

– Dwa miliony SUV-ów wyprodukowanych przez Skodę świadczą o ogromnym zaangażowaniu i wiedzy naszego zespołu. Kamieniem milowym jest również 250-tysięczna Skoda Kamiq. Oba jubileusze są dla nas wyjątkowym osiągnięciem – mówi dr Michael Oeljeklaus, członek zarządu Skoda AUTO ds. Produkcji i Logistyki.

Marka Skoda położyła podwaliny pod swój sukces w segmencie SUV-ów światową premierą modelu Yeti w 2009 roku. Do końca produkcji modelu w 2017 został on wyprodukowany w liczbie 685 500 egzemplarzy. W tym samym roku marka rozpoczęła kampanię SUV-ów i zaprezentowała od razu dwa modele: Kodiaq i Karoq. Każdy z nich charakteryzuje się klasycznymi dla pojazdów Skody cechami: emocjonującym designem, przestronnością i wysoką funkcjonalnością. Do tej pory wyprodukowano około 593 600 egzemplarzy Skody Kodiaq i 454 800 sztuk Skody Karoq.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zwinny, dynamiczny i designerski SUV Kamiq

W 2019 roku do gamy modelowej dołączyła Skoda Kamiq. Ten miejski SUV charakteryzuje się nowoczesną linią nadwozia, komunikującą nowy język stylistyczny producenta. Auto posiada nową generację systemów infotainment, najnowsze systemy bezpieczeństwa oraz bogate wyposażenie standardowe. Kamiq łączy zalety SUV-a, takie jak większy prześwit i wyższą pozycję za kierownicą, ze zwinnością i dynamiką aut kompaktowych. Cechy te docenili klienci na całym świecie, dlatego też dwumilionowy SUV Skody to jednocześnie 250-tysięczny wyprodukowany model Kamiq.
Kamień milowy w strategii elektromobilności

We wrześniu 2020 roku swoją światową premierę świętował wyjątkowy SUV – w pełni elektryczny Enyaq iV. To pierwszy model marki oparty na modułowej platformie MEB Grupy Volkswagen. Dzięki niemu Skoda poczyniła ważny krok w realizacji strategii e-mobilności. Nowa Skoda Enyaq iV to innowacyjne połączenie emocjonującego designu, funkcjonalności dużego SUV-a oraz nowoczesnego napędu elektrycznego. Pierwszy model Skody oparty na platformie MEB cechuje wysoka jakość zastosowanych materiałów, bardzo przestronne wnętrze oraz zastosowanie nowoczesnych rozwiązań zwiększających komfort podróżowania. Wrażenie robi szeroki wachlarz dostępnych systemów bezpieczeństwa i funkcji multimedialnych oraz zupełnie nowa koncepcja wnętrza oparta na opcjach Design Selections. Do tej pory Skoda wyprodukowała około 1100 sztuk modelu Enyaq iV w fabryce w Mladá Boleslav.

SUV-y marki na światowych rynkach

W Czechach SUV-y Skody budowane są w dwóch fabrykach. Kamiq, Karoq oraz Enyaq iV są produkowane w Mladá Boleslav. Karoq produkowany jest również w miejscowości Kvasiny, gdzie powstaje wraz z modelem Kodiaq. Ponadto marka produkuje SUV-y w Chinach, Rosji i Indiach, a także na Ukrainie oraz Słowacji. W Chinach, największym rynku marki na świecie, Skoda oferuje również specjalne wersje swoich SUV-ów, czyli modele Kamiq GT oraz Kodiaq GT. Dzięki temu Chiny są jedynym rynkiem, na którym obecne portfolio modeli Skody obejmuje aż pięć SUV-ów.

W tym miesiącu w Indiach odbędzie się światowa premiera kolejnego SUV-a, Skody Kushaq. Jest to pierwszy model produkcyjny marki oparty na platformie MQB-A0-IN, czyli wariancie platformy MQB specjalnie przystosowanym do potrzeb lokalnego rynku. Kushaq to pierwszy spośród kilku modeli realizowanych w ramach projektu INDIA 2.0 i wyznacza początek nowej ery dla indyjskiego rynku marki. Oficjalna premiera nowej Skody Kushaq planowana jest na 18 marca 2021 r.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 51 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY
ŠKODA MAGAZYN nr 14/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2021

Napęd elektryczny podbija nie tylko świat samochodów drogowych, ale i wyczynowych. Skoda we współpracy z marką Kreisel Electric opracowała właśnie koncepcyjne auto rajdowe z takim rodzajem napędu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2021

Największy SUV w gamie modeli Skody został właśnie odświeżony - dotyczy to każdej z szerokiej palety wersji tego modelu. Sprawdźmy co zmieniło się w tym modelu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2021

Czeski samochód miejski od lat jest jednym z najpopularniejszych samochodów na polskim rynku, jednak tym razem, do cenionych od lat praktycznych cech, dodano coś jeszcze – sporo designerskich smaczków. czytaj dalej >>