REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda wyprodukowała siedem milionów Octavii

Skoda wyprodukowała już siedem milionów egzemplarzy bestsellerowej Skody Octavii, której czwarta generacja wchodzi niebawem do salonów.

2020-02-24
Skoda Octavia czwartej generacji Materiały prasowe
Skoda Octavia czwartej generacji

Siedmiomilionowa Skoda Octavia zjechała z linii produkcyjnej w głównej fabryce Skody w Mladá Boleslav. Początki historii modelu sięgają 1959 roku. W połowie lat 90. ubiegłego stulecia powstała współczesna wersja pierwszej generacji modelu Octavia. Od tego czasu sukces modelu stał się fundamentem dla dalszego rozwoju marki, który trwa do dziś.

W 2019 roku Skoda dostarczyła klientom 363 700 sztuk modelu Octavia i świętowała światową premierę najnowszej, czwartej generacji bestsellera.

- Octavia to serce naszej marki. Odnosząc sukcesy od połowy lat 90., znacząco przyczyniła się do przekształcenia Skody z lidera regionalnego w znaczącego producenta samochodów na arenie międzynarodowej, który ugruntował swoją pozycję jako producent masowy. Świętowanie siedmiu milionów wyprodukowanych modeli Octavia to wyjątkowe wydarzenie i doskonałe świadectwo fantastycznej pracy naszych kolegów z działu produkcji i logistyki – mówi Michael Oeljeklaus, członek zarządu Skoda Auto ds. produkcji i logistyki.

Octavia przekonuje klientów już od 1959 roku. Zawdzięcza to charakterystycznej dla tego modelu przestronności i wykorzystaniu zaawansowanych technologii. W latach 60. XX wieku był to ósmy samochód w portfolio producenta, licząc od zakończenia II wojny światowej.

Właśnie dlatego nadano mu nazwę Octavia, która pochodzi od łacińskiego słowa „octo” oznaczającego liczbę osiem. W ciągu 12 lat Skoda wyprodukowała około 400 000 sztuk tego popularnego modelu.

Zobacz także: gorące premiery Genewy 2020 - zapowiedź

Skoda Octavia czwartej generacji Materiały prasowe
Skoda Octavia czwartej generacji

Skoda Octavia - debiut bestsellera w 1996 r.

Jesienią 1996 roku w Paryżu, podczas salonu samochodowego „Mondial de l’Automobile” Skoda zaprezentowała pierwszą generację współczesnej wersji modelu Octavia. Design i przestronność limuzyny odpowiadały na potrzeby konsumentów, co przełożyło się na dostarczenie aż 61 000 sztuk w rok po premierze.

Rok później z linii produkcyjnej zjechało ponad 117 500 egzemplarzy, prawie dwa razy więcej niż w 1997 roku. Do 2010 roku na drogach zadebiutowało ogółem 1 440 000 egzemplarzy modelu Octavia pierwszej generacji.

Skoda Octavia - druga generacja w wymiarze globalnym

Druga generacja Skody Octavia została zaprezentowana publiczności w 2004 roku podczas salonu samochodowego w Genewie. Dzięki ponadczasowej elegancji i jeszcze większej przestrzeni we wnętrzu, samochód kontynuował historię sukcesu swojego poprzednika.

Do jego popularności przyczynił się większy bagażnik i najnowsze technologie. Jeszcze bardziej poprawiono komfort jazdy, a bezpieczeństwo poprawiło wprowadzenie ABS oraz czterech poduszek powietrznych i nowych aktywnych zagłówków. Skoda wyprodukowała w sumie około 2 500 000 modeli Octavia drugiej generacji.

Produkcja drugiej generacji modelu Octavia odbywała się od 2005 roku również w fabryce Aurangabad w Indiach, a w 2007 roku wystartowała produkcja modeli na rynek chiński w Shanghai Volkswagen (obecnie SAIC Volkswagen Automotive Co. Ltd.). Od 2009 roku Octavia produkowana jest także w fabryce koncernu Volkswagen w Kaluga w Rosji.

Zobacz także: nowa, superszybka ładowarka do aut elektrycznych

Skoda Octavia czwartej generacji Materiały prasowe
Skoda Octavia czwartej generacji

Skoda Octavia - trzecia generacja od 2012 r.

Trzecia generacja bestsellera Skody zadebiutowała w 2012 roku. Pięć lat później producent kompleksowo zmodyfikował model i udoskonalił jego wizerunek. Wraz z wprowadzeniem mobilnych usług online Skoda Connect po raz pierwszy Octavia mogła zaoferować szereg zaawansowanych rozwiązań z obszaru connectivity. Na rynek trafiło około 2 600 000 modeli Octavia trzeciej generacji.

Skoda Octavia - czwarta generacja to awans o kilka poziomów

Czwarta generacja Skody Octavii zadebiutowała w listopadzie 2019 roku. Nowa Octavia jest większa i jeszcze bardziej przestronna od poprzedniej wersji. Ikona czeskiej marki łączy emocjonalny design i nowoczesne technologie z funkcjonalnością znaną już z poprzednich wersji tego modelu.

Auto zostało wyposażone w najnowsze rozwiązania z zakresu systemów bezpieczeństwa oraz nowoczesne silniki benzynowe i wysokoprężne o zwiększonej wydajności.

Octavia niebawem dostępna będzie również z napędem hybrydowym typu plug-in (PHEV) oraz jako tzw. miękka hybryda (mHEV). Aranżacja auta, imponujący design, poziom wykonania, jakość wykorzystanych materiałów czy zastosowanie najnowocześniejszych systemów asystujących pozwalają na pozycjonowanie go wśród aut klasy premium.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 82 250 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY
ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

Skoda Octavia występuje w wielu wersjach różniących się poziomem wyposażenia i stylizacją, a nowa odmiana Scout jest najbardziej wszechstronną z nich – auto jest dynamiczne, bogato wyposażone i ma zdolności do jazdy poza asfaltem. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

Elektryczny SUV Skody może występować w kilku wersjach różniących się stylizacją wnętrza – ich kolory i wzornictwo nawiązują do popularnych nurtów w wykończeniu wnętrza domu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

Skoda Octavia RS po raz pierwszy oferowana jest w takiej wielu odmianach. Najciekawszą z nich jest wersja hybrydowa z układem napędowym o mocy 245 KM. czytaj dalej >>