Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda wzmacnia ochronę środowiska

Skoda prezentuje projekty, które wspiera w celu zachowania bioróżnorodności w otoczeniu swoich fabryk na całym świecie. Między innymi posadzonych zostanie milion drzew.

2021-05-27
Skoda wspiera ochronę środowiska fot. materiały prasowe
Skoda wspiera ochronę środowiska

Zrównoważony rozwój jest jedną z wartości firmy, dlatego Skoda angażuje się w działania mające na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko w swojej działalności biznesowej w ramach strategii Green Future. Skoda AUTO kieruje się również misją środowiskową Grupy Volkswagen „goTOzero”.

W ramach strategii Green Future i powiązanych projektów Skoda AUTO podjęła długoterminowe i wszechstronne zobowiązanie do minimalizowania wpływu swojej działalności na środowisko i jego ochronę. W ramach Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej, który po raz pierwszy został ogłoszony przez ONZ w 1992 r., Skoda przedstawia wybrane programy funkcjonujące w fabrykach marki.

Jeden samochód, jedno drzewo

Skoda wspiera ponowne zalesianie terenów. W Czechach marka sadzi drzewa w ilości odpowiadającej sprzedanym pojazdom na terenie tego kraju od 2007 roku. Od początku kampanii do końca 2021 roku firma posadzi łącznie 1 010 000 drzew. Odpowiada to obszarowi wielkości 347 boisk piłkarskich lub 227 hektarów nowego lasu. W 2020 r. zasadzono 83 249 drzew - dokładnie tyle samochodów Skoda dostarczyła czeskim kierowcom w ubiegłym roku.

W ramach inicjatywy „Jeden samochód, jedno drzewo” producent samochodów posadził w Karkonoskim Parku Narodowym 44 500 sztuk jodły pospolitej, 102 450 buków, 7 600 sadzonek klonu, 14 350 sadzonek innych drzew liściastych i 150 modrzewi. W tym roku Skoda oprócz drzew będzie także wspierać sadzenie krzewów, które mają zasadnicze znaczenie dla bioróżnorodności. Ponadto producent samochodów zapewnia do 5 % całkowitej kwoty dotacji wypłaconej na utrzymanie drzew, a tym samym na promowanie zrównoważonego rozwoju. W zeszłym roku Skoda została partnerem w projekcie „Sázíme budoucnost” („Sadzimy przyszłość”) Fundacji Partnerstwa (Partnership Foundation), organu odpowiadającego za inicjatywę „Jeden samochód, jedno drzewo”. W tym roku Skoda AUTO została partnerem międzynarodowego konkursu „Europejskie Drzewo Roku”. Wydarzenie jest organizowane przez Environmental Partnership Association (EPA), którego członkiem jest właśnie Fundacja Partnerstwa.

Ochrona owadów i zwierząt

Trzy fabryki Skody w Czechach znajdują się na obszarach, które zapewniają siedlisko wielu gatunkom owadów i zwierząt. Tereny te obejmują ponad 1400 drzew, prawie 100 000 m kw. roślin kwitnących i ponad 27 000 m kw. żywopłotów i krzewów. Przy głównej fabryce w miejscowości Mladá Boleslav Skoda uprawia 22 000 m kw. łąk, a w Vrchlabí w czterech ulach żyje 240 000 pszczół miodnych latem i 60 000 zimą.

Przy fabryce w Aurangabad w Indiach Skoda w 2019 roku założyła Park Tlenowy i od tego czasu posadzono tam 25000 drzew. Dostarczają one 3250 ton tlenu rocznie i pochłaniają do 600 ton dwutlenku węgla. Specjalne gniazda zapewniają dodatkowe siedliska dla różnych gatunków ptaków. W szczególnie suchych regionach wokół fabryk a Aurangabad i Pune w stanie Maharasztra producent wspiera kolejny projekt – posadzono tam 27 000 drzew, założono pięć modelowych farm i przeszkolono 100 osób do zarządzania nimi. Dzięki temu poprawiła się dostępność wody i warunki uprawiania ziemi w regionie.

Skoda wraz z Fundacją Ochrony Roślin Namorzynowych i Morskich (MMBCF) w Indiach jest również zaangażowana w projekt, którego celem jest zasadzenie i uprawa ponad 580 000 drzew namorzynowych do 2027 r. Pomoże to chronić życie morskie i zapobiegać erozji wybrzeża.

Strategia Green Future

Od 2012 roku Skoda AUTO intensywnie działa w kwestii zrównoważonego rozwoju realizując strategię Green Future i konsekwentnie dąży do zminimalizowania wpływu swojej działalności biznesowej na środowisko. Producent samochodów określił trzy filary tej strategii: „GreenProduct” zajmuje się rozwojem pojazdów, które są przyjazne dla środowiska - pod względem materiałów, możliwości recyklingu i zużycia paliwa. Dzięki „GreenRetail” marka promuje zrównoważone działania w swoich salonach i warsztatach. „GreenFactory” łączy wszystkie działania, które pomagają oszczędzać zasoby podczas produkcji. W fabrykach stale mierzone i redukowane jest zużycie energii i wody, a także ilość odpadów przypadająca na wyprodukowany pojazd, w tym emisje CO2 i lotnych związków organicznych (LZO).

Skoda realizuje również deklarację środowiskową Grupy Volkswagena o nazwie „goTOzero”, która odnosi się do kwestii zmian klimatycznych, zasobów, jakości powietrza i zgodności środowiskowej oraz ma na celu zminimalizowanie wpływu na środowisko wszystkich produktów i rozwiązań w zakresie mobilności przez cały ich cykl życia - od wydobycia surowców po koniec życia.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 51 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY
ŠKODA MAGAZYN nr 10/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2021

Wersje Monte Carlo na stałe wpisały się do krajobrazu Skody jako modele o dynamicznym wyglądzie i oryginalnym charakterze. Jednym z nich jest Scala Monte Carlo. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2021

SUV-y są modne i całkiem praktyczne, ale nie wszyscy przecież chcą jeździć SUV-ami. Nie mniej stylowe, a równie uniwersalne może być kombi z podwyższonym prześwitem – takie jak Octavia Scout czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 08/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 08/2021

Skoda już od 17 lat współpracuje z TOPR-em i dostarcza ratownikom samochody. Tym razem, po raz pierwszy, trafiły do nich auta o napędzie elektrycznym – Skody Enyaq iV. czytaj dalej >>