REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda z rekordową liczbą wniosków patentowych

W 2019 roku Skoda złożyła aż 94 wnioski patentowe, co jest wynikiem dwa razy wyższym od zanotowanego w 2017 roku. Chodzi o rozwiązania z kategorii „Simply Clever”, ale nie tylko.

2020-07-15
Skoda simply clever Skoda - rozwiązania Simply Clever

Skoda od wielu lat chwali się – nie bezpodstawnie – rozwiązaniami nazywanymi ogólnie „simply clever”. Są to choćby skrobaczki do szyb w klapkach wlewu paliwa czy parasol wysuwany z drzwi w modelu Superb. Ale i wiele innych, którym trzeba by poświęcić całkiem osobny wpis.

Liczba zgłoszeń patentowych Skody od lat stale rośnie, ponieważ marka mocno się rozwija i proponuje coraz bardziej wymyślne rozwiązania, dzięki którym korzystanie z samochodów staje się bezpieczniejsze i łatwiejsze.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Skoda Auto w 2019 roku zastrzegła 94 nowe pomysły, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2017 roku. Marka plasuje się na pierwszej pozycji wśród firm w Czechach i zajmuje drugie miejsce pod względem liczby wszystkich złożonych wniosków patentowych, tuż po Politechnice Czeskiej w Pradze.

– Kreatywność naszych pracowników przy tworzeniu innowacji jest częścią DNA Skoda Auto. Z każdym złożonym przez nas nowym wnioskiem patentowym dodajemy kolejny rozdział do historii Skody jako nowoczesnego i innowacyjnego producenta samochodów – podkreśla Christian Strube, członek zarządu Skoda Auto ds. Rozwoju Technicznego.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Skoda simply clever Skoda - rozwiązania Simply Clever

Patenty ułatwiające codzienność

Składając oficjalne wnioski patentowe, firma chroni swoją własność intelektualną przed niezgodnym z prawem użyciem. Oprócz innowacji technicznych Skoda chroni również typowe dla marki funkcje zwiększające komfort podróżowania.

Jako chroniony wzór użytkowy zarejestrowano na przykład Skodę Scooter, hulajnogę stanowiącą praktyczne rozwiązanie na miarę współczesnej mobilności, którą po złożeniu można przewozić w przestrzeni na koło zapasowe wybranych modeli.

Lista chronionych wynalazków obejmuje również szczególnie łatwe do czyszczenia dywaniki tekstylne wykonane ze specjalnych włókien, na których zabrudzenia są prawie niewidoczne. Skoda opatentowała także model użytkowy podświetlanych klamer do pasów bezpieczeństwa, które ułatwiają zapinanie ich w ciemności.

Ponadto producent złożył w czeskim Urzędzie Patentowym wniosek dotyczący innowacyjnej metody zabezpieczenia bagażu. Dzięki elastycznemu elementowi do mocowania wszelkiego rodzaju pudełka, walizki i inne przedmioty będą lepiej zabezpieczone przed przemieszczaniem niż dotychczas.

Element można umieścić w dowolnym miejscu bagażnika, by zapobiec uszkodzeniu bagażu podczas podróży. W razie potrzeby urządzenie da się łatwo rozmontować i przymocować do podłogi bagażnika za pomocą specjalnych rzepów.

 
Skoda simply clever Skoda - rozwiązania Simply Clever

Innowacyjne rozwiązania produkcyjne

Skoda składa również wnioski dotyczące nowych rozwiązań technologicznych, usprawniających produkcję samochodów. Jednym z nich jest system kamer służący do precyzyjnego dopasowywania części karoserii przed spawaniem.

Ponieważ nowoczesne urządzenia pomiarowe umożliwiają optymalne ustawienie karoserii od samego początku, proces spawania jest szybszy, a czas potrzebny do mechanicznego dopasowania części skrócony. Cztery kamery określają położenie karoserii samochodu i dają możliwość szybkiej regulacji toru robotów spawalniczych.

Stwarzanie nowych, użytecznych patentów to jeden z celów Skoda Auto. Potwierdza to rosnąca liczba wniosków składanych do Urzędu Patentowego.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 46 300 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

ŠKODA MAGAZYN nr 08/2020

Fotele w samochodzie nie służą jedynie do siedzenia. Wraz z rozwojem techniki są wyposażane w coraz więcej nowoczesnych rozwiązań – mają funkcje masażu, wentylacji i aktywnie dbają o bezpieczeństwo podróżnych. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 07/2020

Nowa Skoda Octavia ma nowoczesne wyposażenie, które dotąd kojarzyło się głównie z samochodami luksusowymi. Wśród nich m.in. ergonomiczne fotele z funkcją masażu i wentylacji. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 06/2020

Dziś niemal każdy producent oferuje auta z napędem hybrydowym plug-in. Nie tylko zwykłe modele, ale również usportowione. Jaką korzyść daje hot hatchowi wsparcie elektronów? czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 05/2020

Kiedyś samochód miał co najwyżej klakson czy wycieraczki, dziś naszpikowany jest elektrycznymi odbiornikami i czujnikami, przez co pod skórą ma kilka kilometrów okablowania. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 04/2020

Jak przez 125 lat zmieniły się samochody? Diametralnie. Najlepszy przykład – dotąd wlewaliśmy do baku benzynę lub olej napędowy, ale dziś coraz częściej podłączamy auta do gniazdka. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 03/2020

Nazwa Monte Carlo znaczy wiele dla Skody – teraz trafia ona również do najnowszego crossovera, modelu Kamiq. Auto wyróżnia się zadziorną stylizacją. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 02/2020

Coraz większa liczba samochodów o wysokich osiągach jest napędzana hybrydowymi układami napędowymi. Dziś ta technika pojawia się nawet w usportowionych kompaktach. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 01/2020

Czy dziś lepiej wybrać samochód hybrydowy czy elektryczny, a może jednak coś pomiędzy nimi, czyli hybrydę typu plug-in? czytaj dalej >>