Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Skoda z rekordową liczbą wniosków patentowych

W 2019 roku Skoda złożyła aż 94 wnioski patentowe, co jest wynikiem dwa razy wyższym od zanotowanego w 2017 roku. Chodzi o rozwiązania z kategorii „Simply Clever”, ale nie tylko.

2020-07-15
Skoda simply clever Materiały prasowe
Skoda - rozwiązania Simply Clever

Skoda od wielu lat chwali się – nie bezpodstawnie – rozwiązaniami nazywanymi ogólnie „simply clever”. Są to choćby skrobaczki do szyb w klapkach wlewu paliwa czy parasol wysuwany z drzwi w modelu Superb. Ale i wiele innych, którym trzeba by poświęcić całkiem osobny wpis.

Liczba zgłoszeń patentowych Skody od lat stale rośnie, ponieważ marka mocno się rozwija i proponuje coraz bardziej wymyślne rozwiązania, dzięki którym korzystanie z samochodów staje się bezpieczniejsze i łatwiejsze.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Skoda Auto w 2019 roku zastrzegła 94 nowe pomysły, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2017 roku. Marka plasuje się na pierwszej pozycji wśród firm w Czechach i zajmuje drugie miejsce pod względem liczby wszystkich złożonych wniosków patentowych, tuż po Politechnice Czeskiej w Pradze.

– Kreatywność naszych pracowników przy tworzeniu innowacji jest częścią DNA Skoda Auto. Z każdym złożonym przez nas nowym wnioskiem patentowym dodajemy kolejny rozdział do historii Skody jako nowoczesnego i innowacyjnego producenta samochodów – podkreśla Christian Strube, członek zarządu Skoda Auto ds. Rozwoju Technicznego.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Skoda simply clever Materiały prasowe
Skoda - rozwiązania Simply Clever

Patenty ułatwiające codzienność

Składając oficjalne wnioski patentowe, firma chroni swoją własność intelektualną przed niezgodnym z prawem użyciem. Oprócz innowacji technicznych Skoda chroni również typowe dla marki funkcje zwiększające komfort podróżowania.

Jako chroniony wzór użytkowy zarejestrowano na przykład Skodę Scooter, hulajnogę stanowiącą praktyczne rozwiązanie na miarę współczesnej mobilności, którą po złożeniu można przewozić w przestrzeni na koło zapasowe wybranych modeli.

Lista chronionych wynalazków obejmuje również szczególnie łatwe do czyszczenia dywaniki tekstylne wykonane ze specjalnych włókien, na których zabrudzenia są prawie niewidoczne. Skoda opatentowała także model użytkowy podświetlanych klamer do pasów bezpieczeństwa, które ułatwiają zapinanie ich w ciemności.

Ponadto producent złożył w czeskim Urzędzie Patentowym wniosek dotyczący innowacyjnej metody zabezpieczenia bagażu. Dzięki elastycznemu elementowi do mocowania wszelkiego rodzaju pudełka, walizki i inne przedmioty będą lepiej zabezpieczone przed przemieszczaniem niż dotychczas.

Element można umieścić w dowolnym miejscu bagażnika, by zapobiec uszkodzeniu bagażu podczas podróży. W razie potrzeby urządzenie da się łatwo rozmontować i przymocować do podłogi bagażnika za pomocą specjalnych rzepów.

 
Skoda simply clever Materiały prasowe
Skoda - rozwiązania Simply Clever

Innowacyjne rozwiązania produkcyjne

Skoda składa również wnioski dotyczące nowych rozwiązań technologicznych, usprawniających produkcję samochodów. Jednym z nich jest system kamer służący do precyzyjnego dopasowywania części karoserii przed spawaniem.

Ponieważ nowoczesne urządzenia pomiarowe umożliwiają optymalne ustawienie karoserii od samego początku, proces spawania jest szybszy, a czas potrzebny do mechanicznego dopasowania części skrócony. Cztery kamery określają położenie karoserii samochodu i dają możliwość szybkiej regulacji toru robotów spawalniczych.

Stwarzanie nowych, użytecznych patentów to jeden z celów Skoda Auto. Potwierdza to rosnąca liczba wniosków składanych do Urzędu Patentowego.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 51 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY
ŠKODA MAGAZYN nr 11/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2021

„Sportowo-użyteczny” samochód – w skrócie SUV – musi łączyć w sobie cechy różnych modeli. Z jednej strony powinien zapewniać komfort i użyteczność, z drugiej – być również gotowy na dynamiczne wyzwania. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2021

Wersje Monte Carlo na stałe wpisały się do krajobrazu Skody jako modele o dynamicznym wyglądzie i oryginalnym charakterze. Jednym z nich jest Scala Monte Carlo. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2021

SUV-y są modne i całkiem praktyczne, ale nie wszyscy przecież chcą jeździć SUV-ami. Nie mniej stylowe, a równie uniwersalne może być kombi z podwyższonym prześwitem – takie jak Octavia Scout czytaj dalej >>