Smartfon w samochodzie - jak korzystać?
Telefony zawładnęły kierowcami i autami, którymi jeżdżą. Dzisiaj nie tylko korzystamy z aplikacji za pomocą ekranu systemu multimedialnego – dzięki funkcjom Apple CarPlay i Android Auto – ale przy użyciu smartfona możemy także zdalnie sterować funkcjami samochodu.

1. Komunikacja
Dzięki Apple CarPlay i Android Auto kierowca, bez odrywania rąk od kierownicy, może dzwonić, dyktować SMS-y lub poprosić system o ich odczytanie. Ale to nie wszystko – na ekranie samochodu możemy korzystać z komunikatorów łączących się z internetem, takich jak WhatsApp, Skype (bez połączenia wideo), Kik, WeChat, czy Hangouts – ten ostatni pozwala w jednym miejscu zgrupować kontakty z wszystkich komunikatorów.
2. Nawigacja
Fabryczne nawigacje są coraz lepsze, ale skuteczniejsze prowadzenie, bardziej przejrzystą grafikę i dokładniejsze informowanie o utrudnieniach na drodze zapewniają np. mapy Google’a. Można też korzystać z kilku innych aplikacji nawigacyjnych, np. Waze (informuje o korkach i patrolach policji), a wkrótce Here (zawiera bardzo długą listę restauracji, zabytków, interesujących miejsc itp.).
3. Audiobooki
Audible, Audiobooks, Listen Audiobook, OverDrive to tylko niektóre z aplikacji dających dostęp do tysięcy audiobooków w sieci. Audiobooki zapisane w pamięci smartfona lub na pendrivie również można odsłuchiwać, ale jaki jest sens przechowywać w pamięci stos „książek”?
4. Muzyka
Muzyki zapisanej w telefonie od dawna można słuchać w aucie przez łącze bluetooth lub USB, ale są już lepsze rozwiązania. Dzięki aplikacjom z tzw. streamingiem muzyki (np. Spotify, Tidal, Apple Music, Amazon) dostępne są nieskończona liczba utworów, tysiące wykonawców i setki przygotowanych playlist. Można też słuchać internetowych stacji radiowych – nie tylko lokalnych, ale z całego świata – a także transmisji sportowych, np. z mundialu (m.in. dzięki aplikacji TuneIn).
5. Zdalne sterowanie
Jeżeli samochód ma łączność z internetem, można pobrać aplikację (np. Skoda Connect), dzięki której da się sprawdzić, czy zamknęliśmy w aucie drzwi i domknęliśmy okna, ile mamy paliwa, jaki jest stan techniczny samochodu, możemy też włączyć funkcje ogrzewania lub wentylacji. Modele niektórych marek (głównie tych droższych) da się zdalnie zaparkować (!), a nawet wysłać znajomemu „wirtualny klucz” do auta, którym będzie mógł je otworzyć i uruchomić.
6. Inne aplikacje
Nie wszystkie aplikacje dostępne w smartfonach z systemami iOS i Android wykorzystują funkcje Apple CarPlay i Android Auto, ale lista dostępnych programów z miesiąca na miesiąc się wydłuża. Warte uwagi są m.in. VOX (odtwarzacz muzyki z korektorem dźwięku pozwalającym na dostrojenie muzyki), Disney Radio (z muzyką i audycjami dla dzieci i młodzieży), Cinkciarz.pl (audycje dla chcących być na bieżąco z kursem walut) lub NY Times (wiadomości ze świata).