Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Tajemnice wyglądu nowej Skody Fabii (wywiad)

Szef Designu Skoda Auto, Oliver Stefani, zdradza najważniejsze cechy czwartej generacji bestsellera marki – Skody Fabii.

2021-08-05
Skoda Fabia 2021 fot. materiały prasowe
Skoda Fabia 2021

Nowa Skoda Fabia jest większa, nowocześniejsza, a jej wygląd budzi jeszcze więcej emocji niż poprzednie generacje modelu. W wywiadzie Oliver Stefani opowiada, które detale są jego ulubionymi, jednocześnie nawiązując do historii marki inspirującej projektantów do dziś.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Jak opisałby Pan czwartą generację Skody Fabia?

Nowa Fabia wygląda znacznie bardziej dynamicznie i dojrzale niż jej poprzednie generacje. To nowoczesny i elegancki samochód, który dzięki nowym proporcjom i wyrazistym liniom wzbudza więcej emocji. Wnętrze zostało stworzone z myślą o pasażerach. To widoczne zarówno jeśli chodzi o ergonomiczną łatwość obsługi, jak i ponadprzeciętną wielkość dostępnej przestrzeni.

Jakie są najważniejsze cechy designu nowego modelu Fabia?

Jest wiele detali, które udało nam się zaimplementować w nowej generacji modelu Fabia, w tym smukłe reflektory z ostro zarysowanymi liniami, moduły LED wyglądające jak kryształki lodu, rzeźbioną maskę i dynamiczną linię dachu, która opada do tyłu. Na przednich drzwiach układ linii nadwozia nawiązuje do czeskiej flagi. Okrągłe otwory wentylacyjne i miękkie materiały, w tym tekstylia, sprawiają, że wnętrze wygląda znacznie bardziej nowocześnie. Zupełnie nową cechą Skody jest napis Fabia po obu stronach pokrywy kokpitu – moim zdaniem bardzo udany szczegół.

Skoda Fabia 2021 fot. materiały prasowe
Skoda Fabia 2021

Czy może Pan opisać doświadczenie związane z projektowaniem nowej, czwartej generacji modelu Fabia?

To było naprawdę wyjątkowe zadanie. W końcu Fabia jest ważną częścią naszego portfolio już od ponad 20 lat. Dlatego wdrażając obecny język designu Skody dla modelu Fabia czwartej generacji, zadbaliśmy również o zachowanie typowego dla niej charakteru.

Na czym polega wyjątkowość modelu Fabia? Co łączy wszystkie generacje?

Skoda Fabia była i jest praktyczna i funkcjonalna, ma niezwykłą przestrzeń dla rodzin, a także charakteryzuje się doskonałym stosunkiem jakości do ceny. Ponadto każda generacja modelu Fabia oferuje technologię najnowocześniejszą w momencie premiery oraz współczesny design, który w pojazdach nowej generacji jest znacznie bardziej dynamiczny i emocjonujący.

Co wyróżnia nową generację modelu Fabia na tle konkurencji?

Jestem dumny, że łączy sportowy i elegancki kształt z doskonałą aerodynamiką. Jego współczynnik oporu powietrza – lub wartość cd – 0,28 wyznacza punkt odniesienia w segmencie modelu, czyniąc go szczególnie wydajnym i ekonomicznym podczas eksploatacji. To, co osobiście cenię we wnętrzu, to jego harmonijny i symetryczny design.

Skoda Fabia 2021 fot. materiały prasowe
Skoda Fabia 2021

Jak wygląda podział poszczególnych zadań między członków Pana zespołu projektowego?

Karl Neuhold jest odpowiedzialny za wygląd zewnętrzny pojazdu. Jego zespół pracuje nad pogodzeniem wymagań technicznych, takich jak proporcje i aerodynamika, z wymaganiami projektu. Nad projektem wnętrz czuwa Peter Olah. Kateřina Vránová to kolejny ważny członek zespołu. Jej dział, Color & Trim Design, wprowadził do nowej Skody Fabia świeże kolory, a także wyszukane materiały, takie jak tkaniny na desce rozdzielczej widoczne również w modelach Octavia i Enyaq iV.

Jak wygląda praca w Skoda Design?

Zawsze pracujemy jako zespół. Jednym z naszych największych atutów jest międzynarodowy skład grupy. Skutkuje to ogromną pulą pomysłów zaczerpniętych z bardzo różnych kultur. Innym ważnym aspektem jest to, że każdy może zgłaszać własne pomysły. Zawsze staramy się poświęcić każdemu odpowiednio wiele czasu i przestrzeni na rozwój.

Skoda Fabia 2021 fot. materiały prasowe
Skoda Fabia 2021

Skoda istnieje od ponad 125 lat. Inspirują Pana historyczne modele?

Och, zdecydowanie. Dużo czasu spędzam w Muzeum Skody, studiując zabytkowe pojazdy. Jakość i kunszt reprezentowane przez te samochody robią wrażenie. Niewiele marek motoryzacyjnych na świecie ma tak silną tradycję i może czerpać z wpływów, takich jak czeska sztuka kryształu. Niezależnie od tego, do czego dążymy, historia marki zawsze przypomina nam, skąd pochodzimy i co oznacza Skoda. To nas prowadzi. Inspiruje nas. Doskonałym przykładem jest model Skoda Popular Monte Carlo. To absolutnie mój faworyt wśród naszych muzealnych eksponatów – wyjątkowo piękny, niezwykle elegancki i dynamiczny, po prostu wymarzony przez kierowców samochód, który do dziś może być źródłem inspiracji dla nowych pojazdów. Na przykład przód Skody Enyaq iV nawiązuje do chromowanych kratek ochronnych reflektorów Popular Monte Carlo. Dodatkowo my, projektanci, inspirujemy się światem sztuki i architektury oraz naszym codziennym życiem. Trzeba tylko mieć oczy szeroko otwarte.

Na co klienci powinni zwrócić szczególną uwagę, decydując się na nowy pojazd?

Na design oczywiście! Wygląd pojazdu zawsze odgrywa ważną rolę przy podejmowaniu decyzji o zakupie samochodu. W końcu jest to pierwsza rzecz, którą kierowcy widzą za każdym razem, gdy wsiadają do samochodu. Design powinien budzić emocje, bo dzięki emocjom można dotrzeć do ludzi i wzbudzić ich ekscytację. Często jest to kluczowy czynnik, na który zwraca się uwagę przy zakupie pojazdu. Podobne zasady dotyczą projektu wnętrz. Kierowca powinien dobrze czuć się w swoim aucie, ponieważ spędzi w nim sporo czasu. Uważam również, że oprócz zaawansowanej technologii, komfortu i bezpieczeństwa należy wziąć pod uwagę jakość. Całkowicie nowa Fabia to przykład pojazdu, który spełnia wszystkie te kryteria – i to napawa mnie dumą.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 57 650 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY
ŠKODA MAGAZYN nr 12/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2021

Czeski samochód miejski od lat jest jednym z najpopularniejszych samochodów na polskim rynku, jednak tym razem, do cenionych od lat praktycznych cech, dodano coś jeszcze – sporo designerskich smaczków. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2021

„Sportowo-użyteczny” samochód – w skrócie SUV – musi łączyć w sobie cechy różnych modeli. Z jednej strony powinien zapewniać komfort i użyteczność, z drugiej – być również gotowy na dynamiczne wyzwania. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2021

Wersje Monte Carlo na stałe wpisały się do krajobrazu Skody jako modele o dynamicznym wyglądzie i oryginalnym charakterze. Jednym z nich jest Scala Monte Carlo. czytaj dalej >>