[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

W fabrykach Skody pomogą drony

Drony usprawnią proces inwentaryzacji w fabrykach Skody. Obecnie trwają testy pierwszego urządzenia.

MS 2018-11-29
Dron w fabryce Skody Dron w fabryce Skody

Skoda kontynuuje rozwój cyfryzacji procesów produkcyjnych. W fabryce marki trwają testy pierwszego drona, którego głównym celem jest usprawnienie inwentaryzacji i ułatwienie pracownikom wykonywania codziennych zadań. Te bezzałogowe pojazdy powietrzne są w stanie identyfikować i liczyć kontenery znajdujące się poza fabryką oraz określać ich dokładną lokalizację. Wdrożenie innowacyjnej technologii do codziennej pracy planowane jest w drugiej połowie 2019 r.

Stworzenie algorytmów dla technologii dronowych odpowiadających wymaganiom rynku samochodowego było możliwe dzięki współpracy nawiązanej pomiędzy działem ds. logistyki Skoda Auto a firmą Robodrone.

– Bezustannie dążymy do zwiększenia wydajności procesów produkcyjnych w fabrykach Skoda Auto oraz usprawnienia pracy. Dzięki zastosowaniu dronów przy inwentaryzacji jesteśmy w stanie dużo szybciej i dokładniej realizować codzienne operacje. Dlatego kluczowym elementem strategii Skody jest automatyzacja procesów produkcyjnych – komentuje Michael Oeljeklaus, członek Zarządu Skoda Auto ds. produkcji i logistyki.

Pierwszy dron w fabryce Skody w Mlada Boleslav został oparty na projekcie standardowego modelu Kingfisher oferowanego przez firmę Robodrone. Jest wyposażony w sześć wirników, lata  z prędkością do 20 km/h oraz przenosi towary o masie do 5 kg. W trakcie trwającej fazy testowej zadaniem drona jest identyfikowanie i liczenie pustych kontenerów, znajdujących się na zewnątrz fabryki. Statystyki powstałe na podstawie zapisów drona, wykonywanych o trzech różnych porach dnia, trafiają następnie do systemów informatycznych w dziale logistyki. Tam podlegają dalszemu przetwarzaniu.

Aby móc dokładnie określić lokalizację kontenerów, bezzałogowy pojazd powietrzny został wyposażony w technologię LIDAR (ang. Light Detection And Ranging), wykonującą do 300 tys. zdjęć na sekundę. Dron porusza się, wykorzystując do tego celu mapę 3D, a dzięki specjalnie zaprogramowanym algorytmom zdolny jest równocześnie namierzać i liczyć wyposażone kontenery.

Wdrożenie dronów do codziennej pracy w fabrykach Skoda Auto planowane jest w drugiej połowie 2019 r. Do tej pory Skoda zainwestowała w technologię dronową ok. 200 tys. euro.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 37 200 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

ŠKODA MAGAZYN nr 01/2020

Czy dziś lepiej wybrać samochód hybrydowy czy elektryczny, a może jednak coś pomiędzy nimi, czyli hybrydę typu plug-in? czytaj dalej >>