Od redaktora:

Roman Popkiewicz

Oto próbka: na jednym końcu skali zadebiutują Skoda Superb i Toyota C-HR nowej generacji, na drugiej zaś swoją premierę będzie miał elektryczny Rolls-Royce Spectre.

Między nimi mają się pojawić m.in. nowe Porsche Panamera, elektryczny Abarth 500e, następca Lamborghini Aventadora jako hybryda plug-in z jednostką V12 i – to może być mały cud – sportowy model Alfy Romeo z silnikiem V6. Tak, w świecie samochodów sezon 2023 zapowiada się wyjątkowo ciekawie.

Oprócz tradycyjnego kalendarza przyszłorocznych nowości mamy w tym wydaniu naszego magazynu wyjątkową okazję opublikowania wrażeń z jazdy jednym z tych modeli. Chodzi o Jeepa Avengera, o którym artykuł otwiera dział testów i jazd. To nie tylko pierwszy elektryczny model amerykańskiej marki, ale też pierwszy Jeep i jednocześnie pierwsze auto elektryczne produkowane w Polsce – z linii montażowych w zakładach koncernu Stellantis w Tychach właśnie zjeżdżają pierwsze egzemplarze. Spektakularnie zapowiadają się też w sezonie 2023 rywalizacje w największych imprezach sportów motorowych. W styczniu odbędzie się Rajd Dakar, tradycyjnie już z polskimi zawodnikami na starcie. Wyjątkowo wcześnie, bo pod koniec lutego ruszy sezon Formuły 1 z zaplanowaną rekordową liczbą 24 Grand Prix (!). A w czerwcu w Le Mans 24h zmierzą się fabryczne zespoły Toyoty, Porsche, Ferrari, Cadillaca i Peugeota. Będzie się działo – to mało powiedziane.

Polecamy:


LANCIA, DELTA, PIZZA


Wielu z nas wychowało się na takich samochodach jak Lancia Delta HF Integrale, a dla niektórych na zawsze będzie to najpiękniejsze auto świata. Test jedynego w swoim rodzaju klasyka.
KALENDARZ NOWOŚCI 2023


Jak co roku, w styczniowym wydaniu „auto motor i sport” publikujemy kalendarz nowości na nadchodzący sezon. Edycja 2023 zawiera aż 159 premier.