10 zasad dobrego kierowcy

Uważasz się za dobrego kierowcę? Nic dziwnego, większość z nas tak myśli. Ale to nie znaczy, że tak jest. Zobacz 10 naszych prostych rad dobrego kierowcy, zastosuj się do nich i osiągnij sukces!

Szkoła jazdy BMW

 

REKLAMA

1. Nie planuj podróży co do minuty. Jeśli chcesz jechać bezpiecznie, musisz mieć zapas czasu. W przeciwnym razie, zamiast na drodze, będziesz skupiał się na dojechaniu na wyznaczoną godzinę.

2. Skontroluj stan techniczny samochodu i uzupełnij płyny. Sprawdź, czy masz dokumenty, zajmij właściwą pozycję za kierownicą. Takie banalne czynności uspokajają przed podróżą.

3. Wyłącz telefon. Z danych amerykańskiej agencji rządowej Distraction.com wynika, że rozmowa przez komórkę jest jedną z najbardziej rozpraszających kierowcę czynności.

4. Zaopatrz się w wodę i zjedz lekki posiłek. Niedobór płynów nawet 8-krotnie obniża zdolność koncentracji. Zbyt obfity posiłek spowoduje senność i niedotlenienie mózgu.

5. Skup się tylko na jeździe, a inne czynności zostaw na postoje. Podczas odpalania papierosa odrywasz wzrok od drogi na 4–6 sekund. Jedząc w trasie, reagujesz o 44% wolniej, wpisując dane w nawigację – ryzykujesz wypadek 3 razy bardziej.

6. Regularnie rób przerwy. Po dwóch godzinach od rozpoczęcia podróży ryzyko wypadku jest 2 razy większe, niż po 30 minutach. Przerwy co dwie godziny minimalizują zagrożenie.

7. Zadbaj o komfort psychiczny. Jeśli jesteś ekstrawertykiem, poproś pasażerów o rozmowę. Jeśli introwertykiem – wymuś ciszę i spokój. Dostosuj ilość bodźców (radio, rozmowa ze współpasażerami) do osobowości.

8. Oceń stan swoich emocji. Pobudzony emocjonalnie, będziesz rozkojarzony. Nie wsiadaj do auta zdenerwowany. Obniż napięcie nerwowe spacerując, wykonując ćwiczenia gimnastyczne i głęboko oddychając.

9. Nie podejmuj rywalizacji. Agresja jest najgorszą z możliwych reakcji na zagrożenie. Zaburza percepcję, obniża koncentrację, refleks i podzielność uwagi. Eskaluje i bezpośrednio wpływa na liczbę popełnianych błędów.

10. Bądź życzliwy. Płynnie włączaj się do ruchu, sygnalizuj manewry, dostosuj prędkość do innych uczestników ruchu, bądź dla nich przewidywalny i sam przewiduj ich ruchy. Większość kierowców odpłaci Ci tym samym.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA