REKLAMA

5 zasad bezpiecznego wyprzedzania

Czy wiedziałeś, że w Polsce na autostradach i drogach szybkiego ruchu wyprzedzanie prawą stroną jest zgodne z przepisami?

5 zasad bezpiecznego wyprzedzania materiały prasowe
5 zasad bezpiecznego wyprzedzania

Na autostradach i drogach szybkiego ruchu w Polsce dozwolone jest wyprzedzanie prawą stroną, ale jest to manewr niebezpieczny i lepiej go unikać. Zaburza on porządek ruchu na autostradzie, który przewiduje, że lewy pasem samochody poruszają się szybciej. Można się spodziewać, że w przyszłości te przepis zostanie uchylony. Poza tym w Polsce mamy ruch prawostronny, co oznacza obowiązek jazdy jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Więc jeśli kierowcy będą przestrzegali obowiązku jazdy prawym pasem nie będzie okazji do wyprzedzania prawą stroną.
Wyprzedzanie to jeden najbardziej niebezpiecznych manewrów na drodze i trzeba wykonywać go płynnie i rozważnie. Oto pięć zasad, których należy przestrzegać podczas wyprzedzania.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

1. Pięć zasad bezpiecznego wyprzedzania - Przygotuj się do wyprzedzania.

Podstawowym warunkiem bezpiecznego wyprzedzania jest sprawdzenie, czy mamy odpowiednią widoczność i wystarczająco dużo miejsca, by wykonać ten manewr. Powinniśmy również upewnić się, czy kierujący znajdujący się przed nami na tym samym pasie ruchu nie zasygnalizował wcześniej zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu. Nie możemy także wyprzedzać, jeśli osoba jadąca za nami właśnie rozpoczęła ten manewr.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

2. Pięć zasad bezpiecznego wyprzedzania - Zachowaj ostrożność i bezpieczny odstęp

Przed rozpoczęciem wyprzedzania i w trakcie manewru kierowca musi zachować szczególną ostrożność oraz bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestników ruchu. Należy pamiętać, że w przypadku wyprzedzania pojazdu jednośladowego, wózka rowerowego czy kolumny pieszych zgodnie z przepisami odstęp nie może być mniejszy niż jeden metr. Optymalnie, dla większego komfortu i bezpieczeństwa wyprzedzanych osób, warto zachować jednak większy, 2-3 metrowy odstęp – mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Na autostradzie bardzo często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, kiedy kierowca poruszający się wolniej prawym pasem rozpoczyna manewr wyprzedzania np. ciężarówki nie bacząc na to, że lewym pasem z większą prędkością zbliża się inny samochód. W takim wypadku jeśli kierowca poruszający się lewym pasem jest zmuszony do hamowania oznacza wymuszenie na nim pierwszeństwa przejazdu.

Zobacz także:

REKLAMA

REKLAMA

3. Pięć zasad bezpiecznego wyprzedzania - Uwaga na prędkość!

Aby bezpiecznie i sprawnie wyprzedzić pojazd przed nami, przed rozpoczęciem manewru należy zredukować bieg i dynamicznie przyspieszać. Nie wolno jednak przekraczać dozwolonej prędkości - mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Nie należy zapominać, że jeśli inny samochód zaczyna nas wyprzedzać nie możemy przyspieszać, w trakcie tego manewru, ani bezpośrednio po nim. Nieprzestrzeganie tego przepisu stwarza bardzo duże zagrożenie na drodze.

4. Pięć zasad bezpiecznego wyprzedzania - Wyprzedzaj po właściwej stronie

Co do zasady wyprzedzamy pojazdy z lewej strony. Wyjątkiem są pojazdy szynowe, które na ulicy dwukierunkowej wolno wyprzedzać tylko z prawej strony (chyba że położenie torów jest inne). Na jezdni jednokierunkowej pojazd szynowy możemy wyprzedzić z prawej lub lewej strony.
Oprócz tego z prawej strony można wyprzedzać pojazdy na jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu. Jeżeli nie ma linii wyznaczających pasy ruchu, nie możemy wykonać takiego manewru. Wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone także na drodze złożonej z dwóch lub więcej jezdni jednokierunkowych (np. autostradach, drogach ekspresowych), o ile te jezdnie są rozdzielone.

W przypadku jezdni dwukierunkowej z prawej strony możemy wyprzedzać w obszarze zabudowanym, jeśli jezdnia posiada wyznaczone minimum dwa pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku, oraz poza obszarem zabudowanym, jeżeli wyznaczono minimum trzy takie pasy.

5. Pięć zasad bezpiecznego wyprzedzania - W tych miejscach nigdy nie wyprzedzaj!

Ze względów bezpieczeństwa zakaz wyprzedzania obowiązuje:
- przed wzniesieniem
- na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym
- przed i na przejściu dla pieszych, skrzyżowaniu oraz przejeździe dla rowerów (chyba że ruch jest kierowany przez uprawnioną osobę lub sygnalizator świetlny)
- na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA