Na autostradach i drogach szybkiego ruchu w Polsce dozwolone jest wyprzedzanie prawą stroną, ale jest to manewr niebezpieczny i lepiej go unikać. Zaburza on porządek ruchu na autostradzie, który przewiduje, że lewy pasem samochody poruszają się szybciej. Można się spodziewać, że w przyszłości te przepis zostanie uchylony. Poza tym w Polsce mamy ruch prawostronny, co oznacza obowiązek jazdy jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Więc jeśli kierowcy będą przestrzegali obowiązku jazdy prawym pasem nie będzie okazji do wyprzedzania prawą stroną.
Wyprzedzanie to jeden najbardziej niebezpiecznych manewrów na drodze i trzeba wykonywać go płynnie i rozważnie. Oto pięć zasad, których należy przestrzegać podczas wyprzedzania.
Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!
1. Pięć zasad bezpiecznego wyprzedzania - Przygotuj się do wyprzedzania.
Podstawowym warunkiem bezpiecznego wyprzedzania jest sprawdzenie, czy mamy odpowiednią widoczność i wystarczająco dużo miejsca, by wykonać ten manewr. Powinniśmy również upewnić się, czy kierujący znajdujący się przed nami na tym samym pasie ruchu nie zasygnalizował wcześniej zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu. Nie możemy także wyprzedzać, jeśli osoba jadąca za nami właśnie rozpoczęła ten manewr.
Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!
2. Pięć zasad bezpiecznego wyprzedzania - Zachowaj ostrożność i bezpieczny odstęp
Przed rozpoczęciem wyprzedzania i w trakcie manewru kierowca musi zachować szczególną ostrożność oraz bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestników ruchu. Należy pamiętać, że w przypadku wyprzedzania pojazdu jednośladowego, wózka rowerowego czy kolumny pieszych zgodnie z przepisami odstęp nie może być mniejszy niż jeden metr. Optymalnie, dla większego komfortu i bezpieczeństwa wyprzedzanych osób, warto zachować jednak większy, 2-3 metrowy odstęp – mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Na autostradzie bardzo często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, kiedy kierowca poruszający się wolniej prawym pasem rozpoczyna manewr wyprzedzania np. ciężarówki nie bacząc na to, że lewym pasem z większą prędkością zbliża się inny samochód. W takim wypadku jeśli kierowca poruszający się lewym pasem jest zmuszony do hamowania oznacza wymuszenie na nim pierwszeństwa przejazdu.
Zobacz także:
Komentarze