7 złych nawyków kierowcy

Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka, ale jeśli jako kierowca stale popełniasz te same błędy, szkodzisz sobie i samochodowi. Czego nie robić i dlaczego.  

Pierwsza jazda Opel Meriva

1. Pełny gaz przy skręcaniu
Za szybkie ruszanie przednionapędowym autem na skręconych kołach da popalić przegubom, które mogą się oberwać. Ich zużycie objawia się stukaniem dochodzącym z kół. Nowe kosztują od 70 do 400 zł.

2. Przyspieszanie „z dołu”
Silnik lubi wysokie obroty i męczy się przy niskich. Głębokie wciskanie gazu poniżej 1500 obr/min szkodzi panewkom, tłokom i korbowodom, a stąd krótka droga do awarii silnika.

3. Noga na sprzęgle
Nawet opieranie stopy o pedał sprzęgła może prowadzić do jego ślizgania, rozgrzania tarczy i spalenia sprzęgła. Wciskanie go w zakrętach jest zaś zwyczajnie niebezpieczne, bo przerwa w dostawie mocy może wprowadzić auto w poślizg.

4. Atak pod złym kątem
Podjeżdżanie pod krawężnik na skręconych kołach daje w kość zawieszeniu i niszczy opony. Za szybki wjazd może oznaczać bąbla na oponie – wtedy trzeba będzie ją wymienić. Na krawężnik wjeżdżaj powoli i na prostych kołach.

5. Suszenie baku
Regularne dojeżdżanie rezerwy do końca spowoduje, że osad zgromadzony na dnie baku zostanie zassany do układu wtryskowego. Efekt? Uszkodzone wtryskiwacze i pompa paliwa oraz ryzyko przegrzania silnika.

6. Niedopompowane koła
Opony niedopompowane o 0,6 bara powodują wzrost spalania o 4%, wydłużają drogę hamowania o 20% i o 45% skracają życie opony. Gumy trzeba też dopompować, gdy auto ma być mocno obciążone.

7. Wyścig po dziurach
Podczas szybkiego przejeżdżania nierówności drgania przenoszą się na nadwozie, wywołują skrzypienie tworzyw w kabinie i niszczą zawieszenie. Amortyzatory zużyte w 50% powodują, że droga hamowania z 50 km/h wydłuża się o 2 m.

REKLAMA