Aukcje komornicze samochodów - na co uważać?

Licytacja komornicza jest jednym ze sposobów żeby kupić samochód używany w atrakcyjnej cenie. Sprawdzamy na czym polega ta procedura i na co warto zwrócić uwagę?

Na licytacjach komorniczych pojawiają się nie tylko samochody, które były przedmiotem kredytu czy leasingu. Wierzyciel może się zgłosić do organu egzekucyjnego, który zajmuje samochód i licytuje go żeby pokryć należności, po odliczeniu kosztów egzekucji. Wszystko jest regulowane przez Kodeks Postępowania Cywilnego.

Gdzie szukać samochodów wystawionych na licytacje? Najłatwiej w internecie. Krajowa Rada Komornicza stworzyła specjalny serwis internetowy, gdzie są publikowane ogłoszenia o licytacjach. Wiele prywatnych firm również prowadzi własne spisy. Poza tym komornicy wystawiają ogłoszenia w lokalnej prasie oraz na własnych stronach internetowych lub stronach należących do urzędów.

Żeby wziąć udział w licytacji musimy mieć przede wszystkim odpowiednią sumę pieniędzy i dowód osobisty. Nie musimy zgłaszać uczestnictwa w licytacji, ale musimy zapłacić wadium. Zwykle jest to 10 proc. ceny oszacowania. Wpłacona kwota nie przepada. Zwycięzca licytacji zapłaci kwotę pomniejszoną o wadium, natomiast pozostali uczestnicy odzyskają pieniądze. Przed licytacją możemy zadzwonić do kancelarii komorniczej celem ustalenia, czy licytacja na pewno się odbędzie. Może się zdarzyć, że dłużnik ureguluje należność i komornik będzie zmuszony odwołać licytację.

Samochód, który został wystawiony komorniczą możemy obejrzeć przed aukcją. W tym celu musimy się zgłosić do organu zajmującego się licytacją i umówić na dogodny termin. W ogłoszeniu o licytacji powinny się znaleźć takie informacje jak cena wywoławcza, dane i opis technicznych samochodu, a także zdjęcie.

Licytacja odbywa sie wtedy, gdy pojawią się co najmniej dwie osoby. Jeżeli zainteresowana będzie tylko jedna osoba, może ona nabyć samochód za cenę wywoławczą. W przypadku gdy na aukcji nie pojawi się żaden zainteresowany lub nikt nie zaoferuje nawet sumy wywołania, komornik może przeprowadzić drugą licytację z obniżoną sumą. Standardowo na pierwszej aukcji sumą wywołania jest trzy czwarte sumy oszacowania dokonanej przez biegłego. Natomiast na drugiej już tylko połowa tej kwoty. Jeżeli nawet wtedy nikt nie zdecyduje się przejąć ruchomości, samochód trafia z powrotem do dłużnika po uchyleniu zajęcia.

Zakup samochodu z licytacji komorniczej ma swoje plusy. Nie trzeba się martwić o stan prawny ruchomości. Wszystkie zastawy bankowe oraz inne obciążenia nie są już brane pod uwagę. Auto można niemal natychmiast odebrać. Minusem jest brak możliwości obniżenia ceny ze względu na odkryte wady lub zbyt wysokie oszacowanie. Po wylicytowaniu samochodu nabywca powinien otrzymać komplet dokumentów takich jak dowód rejestracyjny i karta pojazdu wraz z kluczykami. Zakup ruchomości w drodze licytacji jest traktowane jako nabycie pierwotne bez wad i obciążeń, więc nawet w przypadku braku któregoś z dokumentów urzędnicy wydziału komunikacji nie mogą odmówić rejestracji pojazdu.

REKLAMA