Auto używane zza granicy

Jeśli chcesz kupić samochód za granicą, czeka Cię mnóstwo formalności w Polsce. Przeczytaj, co po kolei trzeba zrobić i komu ile zapłacić.

Audi A4, BMW 3, VW Passat, Audi A6 i BMW 5
Teraz Passata przyjemniej prowadzić. Zasługa w tym sztywniejszej konstrukcji nadwozia i dopracowanych pod innym kątem układów kierowniczego i zawieszenia.

Za granicą:
> Jeśli kupujesz auto w Niemczech, musisz dostać dowód rejestracyjny (z adnotacją urzędową o wyrejestrowaniu pojazdu), kartę pojazdu oraz rachunek lub umowę. Jeśli w Polsce zechcesz uczynić współwłaścicielem auta drugą osobę (np. by skorzystać z jej zniżek ubezpieczeniowych), dane tej osoby muszą znaleźć się na rachunku lub w umowie.

> Gdy wracasz autem na kołach, kupujesz tablice przewozowe (ważne 5 dni). Rozważ wynajęcie autolawety – wystarczy prawo jazdy „B” (tablice będą zbędne). 

Koszty
Wracasz na kołach: 75 euro oraz paliwo do dwóch aut. Autolaweta: 250 zł + paliwo 8,5 l/100 km

W Polsce:
> Wykonaj przegląd w stacji kontroli pojazdów lub potwierdź tam dane techniczne z zagranicznego dowodu rejestracyjnego. Nie zwlekaj – ubezpieczenie i tablice przewozowe są ważne tylko 5 dni. Wykorzystaj, że auto wciąż jest na lawecie – bez niej będzie uziemione, bo nie ma żadnych tablic – zdjęto je przy wyrejestrowywaniu auta za granicą. 

> Przetłumacz kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, rachunek lub umowę. 

> W ciągu 14 dni od przekroczenia granicy złóż w urzędzie celnym wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zapłatę podatku akcyzowego (17 zł). Na zapłacenie akcyzy masz 14 dni. Zaświadczenie otrzymasz po 5 dniach.

> W ciągu 30 dni od sprowadzenia auta musisz złożyć w urzędzie skarbowym deklarację VAT -24. Na jej podstawie po tygodniu otrzymasz zaświadczenie VAT -25. 

> Mając komplet dokumentów oraz dowód opłaty ekologicznej i wniosek o rejestrację zjawiasz się w wydziale komunikacji, tam zwracasz przewozowe tablice rejestracyjne. Rejestracja trwa ok. 30 minut. W urzędzie otrzymasz kartę pojazdu, tymczasowy dowód rejestracyjny, tablice i znaki legalizacyjne (na szybę i tablice). Najpóźniej w dniu zarejestrowania auta musisz wykupić ubezpieczenie OC. Docelowy dowód rejestracyjny otrzymasz najdalej po 30 dniach. Zgłaszasz się po niego z kartą pojazdu, tymczasowym dowodem i polisą OC.

Koszty
Diagnosta: 60 zł (przegląd 99 zł ekstra). Tłumacz: 100 zł. Urząd celny: wniosek 17 zł, akcyza: 3,1% wartości rynkowej (auta o poj. silnika do 2 l) lub 18,6% (pozostałe). Urząd skarbowy: 160 zł. Opłata ekologiczna: 500 zł. Wydział komunikacji: 256 zł.

REKLAMA