REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Bezpieczne przewożenie dzieci i zwierząt w samochodzie

Wożenie dzieci w samochodzie nie tylko obwarowane jest przepisowymi wymogami, ale jest też kwestią bezpieczeństwa i dbania o swoje pociechy. Zobacz, jak robić to dobrze.

Dziecko w foteliku samochodowym Materiały prasowe
Dziecko w foteliku samochodowym

Podróżowanie samochodem z dziećmi wymaga zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno doboru odpowiedniego fotelika samochodowego i innych akcesoriów zapewniających dziecku komfort podczas jazdy, jak i ich prawidłowego umiejscowienia wewnątrz pojazdu.

Niektórzy producenci, jak na przykład Skoda, oferują szereg oryginalnych akcesoriów, w tym fotelików dostosowanych do wieku, wzrostu i masy ciała dziecka. Dzięki nowoczesnym fotelikom oraz dodatkowym systemom służącym ich stabilnemu przymocowaniu, wszyscy współpasażerowie mogą czuć się spokojnie i bezpiecznie.

Prawidłowy dobór fotelika samochodowego

Fotelik samochodowy przeznaczony jest dla dzieci posiadających poniżej 1,50 m wzrostu i ważących mniej niż 36 kg. Foteliki takie muszą spełniać aktualne standardy ECE oraz przejść pomyślnie szereg wymagających testów bezpieczeństwa, w tym testów Euro NCAP. Dzięki temu nie trzeba martwić się o zmieniające się przepisy dla podróżowania z dzieckiem podczas pobytu za granicą.

Podczas jazdy samochodem najbezpieczniejszym miejscem dla dziecka jest tylne boczne siedzenie auta. Z niego najłatwiej jest zabezpieczyć dziecko w foteliku oraz wsadzić i pomóc mu wysiąść z pojazdu. Mniejsze dzieci mogą także podróżować na przednim siedzeniu pasażera pod warunkiem, że fotelik jest do tego odpowiednio przystosowany.

Używając z przodu fotelika ustawionego tyłem do kierunku jazdy należy upewnić się, że została wyłączona właściwa poduszka powietrzna. Wszelkie informacje na ten temat powinny znajdować się w instrukcji obsługi fotelika lub pojazdu oraz dostępne są w autoryzowanym salonie samochodowym. Przed zakupem fotelika należy sprawdzić jego wymiary, aby był on dopasowany do konkretnego modelu samochodu i wzrostu dziecka.

Promocja! Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

Skoda Octavia występuje w wielu wersjach różniących się poziomem wyposażenia i stylizacją, a nowa odmiana Scout jest najbardziej wszechstronną z nich – auto jest dynamiczne, bogato wyposażone i ma zdolności do jazdy poza asfaltem. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

Elektryczny SUV Skody może występować w kilku wersjach różniących się stylizacją wnętrza – ich kolory i wzornictwo nawiązują do popularnych nurtów w wykończeniu wnętrza domu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

Skoda Octavia RS po raz pierwszy oferowana jest w takiej wielu odmianach. Najciekawszą z nich jest wersja hybrydowa z układem napędowym o mocy 245 KM. czytaj dalej >>

REKLAMA

Fotelik dziecięcy może być zainstalowany za pomocą pasów bezpieczeństwa lub systemu ISOFIX. Ten ostatni umożliwia przymocowanie fotelika do dwóch specjalnych gniazd ISOFIX znajdujących się między siedziskiem a oparciem. System ten wymaga trzeciego punktu zaczepienia, który utrwala pozycję fotelika.

W większości modeli punkt ten znajduje się na tylnych, bocznych siedzeniach. Dodatkowo niektóre modele, jak choćby nowe Skody Scala i Kamiq, oferują system ISOFIX również dla przedniego siedzenia pasażera.

Rodzaje fotelików dla dzieci

Foteliki dziecięce dzielą się na kategorie wagowe. W ofercie Skody na przykład podzielone są na pięć kategorii. Grupa 0 oraz 0+ przeznaczona jest dla noworodków oraz dzieci ważących do 13 kg. Foteliki są mocowane tyłem do kierunku jazdy, aby plecy i szyja niemowlaka odczuwały mniej nacisku w przypadku nagłego zatrzymania pojazdu.

Dziecko należy najpierw ułożyć w foteliku, a następnie zabezpieczyć za pomocą pasów bezpieczeństwa. Pas musi być przeciągnięty przez otwory fotelika, a następnie zapięty, odpowiednio ułożony i zaciśnięty. Po instalacji należy ponownie upewnić się co do ułożenia i zaciśnięcia pasów. Foteliki z grupy 0 oraz 0+ mogą być również przymocowane do uprzednio zainstalowanego systemu ISOFIX.

Grupa 1 to foteliki przystosowane dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 4 lat. Są ułożone przodem do kierunku jazdy i zapewniają doskonałą ochronę, pochłaniając energię w trakcie kolizji przy jednoczesnym zabezpieczeniu głowy, szyi i bardziej wrażliwych obszarów ciała. Chronią również dziecko przed przedmiotami, które mogą okazać się niebezpieczne w razie wypadku.

Przy wyborze tego rodzaju fotelika kluczowym kryterium jest jego rozmiar – odpowiednio dopasowany oferuje wysoki poziom komfortu. Instalacja odbywa się poprzez podłączenie do gniazd ISOFIX oraz trzeciego punktu zaczepnego. Następnie dziecko należy zapiąć przy pomocy pasów fotelika. Z powodów bezpieczeństwa zaleca się, aby dzieci nie nosiły opasłych ubrań takich jak zimowe kurtki, ponieważ jedynie wtedy można mieć pewność, że pasy odpowiednio przylegają do ciała.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

REKLAMA

Foteliki z grupy 2 i 3 przeznaczone są dla dzieci w wieku od 4 lat i ważących do 36 kg. W grupie tej znajdują się siedziska, jednak foteliki z oparciem są o wiele bardziej efektywne w ochronie dziecka w trakcie kolizji, zwłaszcza w obszarze głowy i odcinka szyjnego.

Fotelik umiejscowiony jest na specjalnej podkładce, a następnie zapięty razem z siedzącym w nim dzieckiem. Możliwe jest również dodatkowe mocowanie systemem ISOFIX. Podczas wyboru fotelika warto wziąć pod uwagę komfort dziecka – zarówno w trakcie podróży, jak i podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu.

Zabezpieczanie zwierząt domowych podczas jazdy

W wielu krajach brakuje szczegółowych wymagań prawnych regulujących transport zwierząt domowych. Niemniej jednak zwierzęta powinny być unieruchomione za pomocą specjalnej uprzęży i najlepiej przewożone na tylnych siedzeniach.

Oferta producentów – tu znów przykład Skody – obejmuje maty ochronne do tapicerki oraz specjalne uprzęże w różnych rozmiarach, które można podłączyć do pasów bezpieczeństwa. Żadne zwierzę nigdy nie powinno być zabezpieczane za pomocą kołnierza na szyi.

Większe zwierzęta mogą podróżować w bagażniku. Siatki dzielące lub ścianki działowe można wykorzystać do ich ochrony, a podłogę bagażnika można przykryć matami antypoślizgowymi.

 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA