REKLAMA

Ciśnienie w oponach to sprawa życia i śmierci

Z jednej strony każdy kierowca wie, że opony muszą być odpowiednio napompowane. Z drugiej jednak większość z nas nie ma nawyku sprawdzania ciśnienia i uzupełniania jego braków. Tymczasem jazda z niskim ciśnieniem w oponach może być śmiertelnie niebezpieczna.

Przebita opona

Długi weekend na przełomie maja i czerwca zbliża się wielkimi krokami. Wiele osób spędzi te dni wypoczywając poza domem. Przed podróżą trzeba pamiętać o wielu sprawach, przy czym na pewno nie można lekceważyć kontroli ciśnienia w oponach – to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, a także ekonomicznej jazdy.

- Ciśnienie w oponach należy kontrolować minimum co miesiąc oraz przed każdą dłuższą podróżą. Odpowiednia wartość ciśnienia to ta zalecana przez producenta – mówi ekspert Zbigniew Weseli ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

REKLAMA

REKLAMA

Czym grozi nieprawidłowe ciśnienie w oponach?

Utrzymywanie w oponach ciśnienia wskazanego przez producenta zapewnia im trwałość oraz pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Szkodliwe jest natomiast zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie ciśnienie.

Zbyt wysokie ciśnienie skutkuje m.in. gorszą przyczepnością, a zbyt niskie powoduje wydłużenie drogi hamowania, co może prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem oraz do uszkodzenia opony.

Szczególnie niebezpieczną sytuacją jest nagłe rozerwanie opony w czasie jazdy. Sprzyjają temu także wysokie temperatury, dlatego od maja do końca września trzeba zachować szczególną ostrożność.

Jazda na oponach o nieprawidłowym ciśnieniu jest również nieekonomiczna. Opony zużywają się wtedy nierównomiernie i szybciej niż w przypadku utrzymywania właściwego ciśnienia. Przy zbyt niskim ciśnieniu dodatkowo występuje większe zużycie paliwa.

REKLAMA

Jak i gdzie kontrolować?

Ciśnienie należy sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu, wyłącznie w zimnych oponach, w cieniu, po przynajmniej godzinnym postoju. Jeżeli posiadamy koło zapasowe, ono również wymaga takiej kontroli. Można to zrobić za pomocą własnego ciśnieniomierza albo udać się na stację benzynową – na większości z nich znajduje się kompresor, który umożliwia uzyskanie odpowiedniego ciśnienia.

Warto pamiętać, że w przypadku, gdy przewozimy ciężki ładunek, czy też podróżujemy z kompletem pasażerów i bagażem, ciśnienie w oponach powinno być nieco wyższe, zgodnie z instrukcją obsługi.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA